W Azji pachira jest niezwykle popularną rośliną ozdobną, bowiem symbolizuje dobrobyt. Money tree warto mieć w swojej kolekcji roślin doniczkowych, ale dobrze też podarować je jako prezent. Niech drzewko pachira będzie doskonałą wróżbą na przyszłość!
Pachira to ozdobna roślina, czasem mylona z szeflerą. Choć w naturze jest drzewem osiągającym 20 metrów wysokości, w warunkach domowych to bardzo ciekawa roślina doniczkowa. Wzbogaci każdą kolekcję roślin egzotycznych. Jak o nią dbać, by odwdzięczyła się smacznymi owocami?
Pachira – egzotyczne drzewo owocowe
Pachira aquatica, czyli pachira wodna, to drzewo pochodzące z Ameryki Południowej. W warunkach naturalnych osiąga 20 metrów wysokości, ale domowe egzemplarze nie przekraczają 3 metrów. Charakteryzują ją duże, błyszczące zielone liście oraz gładki u podstawy pieniek. W uprawie domowej pachira rzadko kwitnie. To jednak nie kwiat pachiry jest dekoracyjny, tylko ułożone na czubku liście w formie pióropuszu.
W domowych warunkach pachira może być prowadzona na trzy sposoby:
- jako gruby pień z zielonymi liśćmi na samej górze;
- podobnie jak juka, czyli z krótkim pniem z odrostami wierzchołkowymi;
- jako kwiat warkocz.
Kwiat warkocz
Jak wyhodować pachirę w formie warkocza? To bardzo proste – młode pędy pachiry są elastyczne, dlatego zaplecenie ich jest bardzo łatwe. Aby uzyskać efektowny kwiat, potrzebujesz trzech sadzonek, które należy posadzić obok siebie, a następnie formować je w wymarzony kształt. Pamiętaj jednak, że z czasem słabsze sadzonki mogą zacząć obumierać. Wtedy pachira straci swój niepowtarzalny pień.
Pachira – pielęgnacja
Aby pachira odwdzięczyła się bujną czupryną złożoną z ciemnozielonych liści, należy o nią odpowiednio zadbać. Niestety, pielęgnacja pachiry nie jest prosta. Polega w głównej mierze na zapewnieniu jej warunków zbliżonych do naturalnych, czyli o odpowiedniej wilgotności i temperaturze powietrza. Jak powinna wyglądać pielęgnacja Pachiry Aquatica?
Pachira – wymagania
Pachira nie lubi zimna. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których przez cały rok temperatura wynosi pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Drzewko pachira potrzebuje też dużo światła. Nie może być jednak bezpośrednio nastawione na promienie słoneczne. Lekkie rozproszenie zapewni jej delikatna zasłona. Brak odpowiedniego nasłonecznienia może z kolei prowadzić do obumarcia liści, dlatego też miejsce, w którym stanie pachira, jest dość kluczowe.
Pachira – podlewanie
W naturalnych warunkach pachira rośnie na podmokłych, okresowo zalewanych terenach. Oznacza to, że lubi wilgotną glebę, aczkolwiek przelanie może prowadzić do gnicia korzeni. Musisz zatem stale sprawdzać jej stan i pilnować optymalnego nawodnienia.
Podlewaj pachirę raz na 5-6 dni. W jej sąsiedztwie ustawi nawilżacze lub miseczki z wodą, które będą namiastką klimatu tropikalnego. Raz na jakiś czas liście dobrze jest przetrzeć z kurzu wilgotną szmatką.
Jaką glebę dobrać do pachiry?
Naturalne podłoże w Ameryce Południowej, z której pochodzi pachira, jest bardzo próchnicze i bogate w składniki odżywcze. Dlatego też, aby kwiat pachiry odpowiednio się rozwijał, podłoże w doniczce powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne. Dodatkowo, pachira wymaga też regularnego nawożenia. Najlepiej używaj do tego biohumusu, który dostarcza odpowiednich składników.
Pachira – choroby
Jeśli chodzi o choroby, pachira jest stosunkowo odpornym gatunkiem. Nie atakują jej też szkodniki. Bierz jednak pod uwagę, że osłabione w wyniku złej pielęgnacji drzewka narażone są na choroby grzybowe. Stanowią też dobrą pożywkę dla przędziorków. Aby nie doszło do zaatakowania pachiry, wystarczy odpowiednio ją pielęgnować.
Pachira – uprawa
Drzewko pachira możesz uzyskać z nasion lub sadzonek wykonanych z pędów. Nie jest to łatwy proces, ponieważ w obu przypadkach wymagane są bardzo wilgotne podłoże i stała temperatura na poziomie około 30 stopni Celsjusza. Nasiona oraz sadzonki pędowe nie mogą być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne. Jednocześnie, potrzebują dużo światła.
Pachira przycinanie lubi, aczkolwiek nie należy z nim przesadzać. Raz na jakiś czas można odciąć listki, które psują elegancki pokrój rośliny.
Pachira – czy jest trująca?
Posiadaczy zwierząt interesuje zwykle to, czy pachira jest trująca. Wręcz przeciwnie – butelkowiec jest… jadalny. A przynajmniej jego owoce. W naturalnych warunkach obradza orzechami, które można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.
Pachira to bardzo efektowne drzewko egzotyczne, które będzie świetnym uzupełnieniem niejednej kolekcji. Choć nie jest to kwiat trujący, jest bardzo wymagający. Nadaje się tylko dla osób, które mają już doświadczenie w hodowli roślin doniczkowych. Czy warto go mieć w domu? To akurat nie podlega dyskusji, bo kto wie, czy przypadkiem faktycznie nie przynosi dobrobytu…
Zobacz także:- Drzewko szczęścia – roślina, która ma przynieść pomyślność
- Fikus beniamin – kapryśna roślina z Azji
- Widliczka – wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji rośliny
- Ficus lyrata, czyli figowiec dębolistny – jak o niego dbać?
- Bluszcz pospolity – piękny, trujący i pożyteczny. Sprawdź, jak dbać o Hedera Helix
- Nolina wygięta – stopa słonia. Jak uprawiać tę roślinę?