W Azji pachira jest niezwykle popularną rośliną ozdobną, symbolizuje bowiem dobrobyt. Money tree warto mieć w swojej kolekcji roślin doniczkowych, ale dobrze też podarować je jako prezent. Niech drzewko pachira będzie doskonałą wróżbą na przyszłość!

Zapamiętaj!

  • Pachira wodna, znana też jako drzewko pieniędzy, to popularna roślina dla feng shui 🪴
  • Jej ozdobny pióropusz z soczyście zielonych liści wymaga skrupulatnej pielęgnacji 🪴
  • Potrzebuje wilgotnego, ciepłego (20–25 stopni) i jasnego stanowiska, na które słońce nie pada bezpośrednio ☀️
  • Gleba musi być zarazem żyzna i przepuszczalna 🌱
  • Wymaga podlewania raz na 5–6 dni i nawożenia raz na 2 tygodnie w okresie wegetacyjnym 💧
  • W sklepach dostępne są małe i duże egzemplarze z pędami zaplecionymi w efektowny warkocz 🪴

Pachira to ozdobna roślina, czasem mylona z szeflerą. Choć w naturze jest drzewem osiągającym 20 metrów wysokości, w odpowiednich warunkach domowych to bardzo ciekawa roślina doniczkowa. Wzbogaci każdą kolekcję roślin egzotycznych. Jak o nią dbać, by odwdzięczyła się smacznymi owocami?

Pachira wodna (Pachira aquatica) – egzotyczne drzewo owocowe

Pachira aquatica, czyli pachira wodna, to drzewo pochodzące z Ameryki Środkowej. W warunkach naturalnych osiąga 20 metrów wysokości, ale domowe egzemplarze nie przekraczają 3 metrów. Charakteryzują ją duże, błyszczące zielone, dłoniaste liście i gładki u podstawy pieniek. W uprawie domowej pachira rzadko zakwita. To jednak nie kwiat pachiry jest dekoracyjny, tylko ułożone na czubku liście w formie pióropuszu.

W domowych warunkach pachira może być prowadzona na trzy sposoby:

  • jako gruby pień z zielonymi liśćmi na samej górze;
  • podobnie jak jukę, czyli z krótkim pniem z odrostami wierzchołkowymi;
  • jako kwiat warkocz.

Kwiat pachiry w formie warkocza

Jak wyhodować pachirę w formie warkocza? To bardzo proste – młode pędy pachiry są elastyczne, dlatego zaplecenie ich jest bardzo łatwe. Aby uzyskać efektowny kwiat, potrzebujesz trzech sadzonek, które należy posadzić obok siebie, a następnie spleść w wymarzony kształt. Pamiętaj jednak, że z czasem słabsze sadzonki mogą zacząć obumierać. Wtedy pachira straci swój niepowtarzalny pień.

Pachira – poznaj sekrety pielęgnacji. Jak często podlewać roślinę?

Aby pachira odwdzięczyła się bujną czupryną złożoną z ciemnozielonych liści, należy o nią odpowiednio zadbać. Niestety, pielęgnacja pachiry nie jest prosta. Polega w głównej mierze na zapewnieniu jej warunków zbliżonych do naturalnych, czyli o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Jak powinna wyglądać uprawa doniczkowa i pielęgnacja Pachira aquatica?

Pachira – poznaj sekrety pielęgnacji. Jak często podlewać roślinę?

Pachira – w jakim miejscu umieścić donicę?

Pachira nie lubi zimna. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których przez cały rok temperatura wynosi pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Drzewko pachira potrzebuje też dużo światła. Nie może być jednak bezpośrednio nastawione na promienie słoneczne. Lekkie rozproszenie zapewni jej delikatna zasłona. Brak odpowiedniego nasłonecznienia może z kolei prowadzić do obumarcia liści, dlatego też miejsce, w którym stanie pachira, jest dość kluczowe.

Pachira – podlewanie

W naturalnych warunkach pachira rośnie na podmokłych, okresowo zalewanych terenach. Oznacza to, że lubi wilgotną glebę, aczkolwiek przelanie może prowadzić do gnicia korzeni. Musisz zatem stale sprawdzać jej stan i pilnować optymalnego nawodnienia.

Podlewaj pachirę raz na 5-6 dni. W jej sąsiedztwie ustawi nawilżacze lub miseczki z wodą, które będą namiastką klimatu tropikalnego. Raz na jakiś czas liście dobrze jest przetrzeć z kurzu wilgotną szmatką.

Jaką glebę dobrać do pachiry?

Naturalne podłoże w Ameryce Południowej, z której pochodzi pachira, jest bardzo próchnicze i bogate w składniki odżywcze. Dlatego też, aby kwiat pachiry odpowiednio się rozwijał, podłoże w doniczce powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne. Dodatkowo pachira wymaga też regularnego nawożenia. Najlepiej używaj do tego biohumusu, który dostarcza odpowiednich składników.

Pachira – choroby i szkodniki

Jeśli chodzi o choroby, pachira jest stosunkowo odpornym gatunkiem. Nie atakują jej też szkodniki. Bierz jednak pod uwagę, że osłabione w wyniku złej pielęgnacji drzewka narażone są na choroby grzybowe. Stanowią też dobrą pożywkę dla przędziorków. Aby nie doszło do zaatakowania pachiry, wystarczy odpowiednio ją pielęgnować.

Pachira – wymagania i uprawa. Czy należy przycinać pachirę?

Drzewko pachira możesz uzyskać z nasion lub sadzonek wykonanych z pędów. Nie jest to łatwy proces, ponieważ w obu przypadkach wymagane są bardzo wilgotne podłoże i stała temperatura na poziomie około 30 stopni Celsjusza. Nasiona oraz sadzonki pędowe nie mogą być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne. Jednocześnie, potrzebują dużo światła.

Pachira przycinanie lubi, aczkolwiek nie należy z nim przesadzać. Raz na jakiś czas można odciąć listki, które psują elegancki pokrój rośliny.

Pachira – wymagania i uprawa. Czy należy przycinać pachirę?

Pachira – czy jest trująca?

Posiadaczy zwierząt interesuje zwykle to, czy pachira jest trująca. Wręcz przeciwnie – butelkowiec jest… jadalny. A przynajmniej jego owoce. W naturalnych warunkach obradza orzechami, które można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.

Wiesz już, jak uprawiać pachirę. To bardzo efektowne drzewko egzotyczne, które będzie ozdobą i świetnym uzupełnieniem niejednej kolekcji. Choć nie jest to kwiat trujący, jest bardzo wymagający. Nadaje się tylko dla osób, które mają już doświadczenie w hodowli roślin doniczkowych. Czy warto go mieć w domu? To akurat nie podlega dyskusji, bo kto wie, czy przypadkiem faktycznie nie przynosi dobrobytu…

Czy wiesz, że… 🔍

Miłośnicy feng shui upodobali sobie pachirę, bo symbolizuje szczęście i dobrobyt w chińskiej kulturze. Jednak według tej filozofii nie wystarczy postawić rośliny w mieszkaniu – musi ona znaleźć się w odpowiednim miejscu. Rejonem wspomagającym dostatek i dobrobyt jest podobno południowy wschód. Południe z kolei ma zapewniać sławę i powodzenie. Co za zbieg okoliczności – to dokładnie ten kierunek, który pachira uwielbia! 😉

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie powinna stać pachira?

Pachira powinna przebywać w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Drzewko to potrzebuje dużo rozproszonego światła. Uważaj, aby nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni. Doniczkę z pachirą należy też chronić przed przeciągami.

Czy pachira jest trująca?

Nie, roślina ta nie jest trująca. W naturalnym środowisku wytwarza jadalne owoce przypominające orzechy.

Pachira – jak szybko rośnie?

Pachira rośnie w szybkim tempie, więc nie zabawi długo na parapecie. Znajdź dla niej odpowiednie miejsce na podłodze lub stojaku. Aby nie rozrastała się zbyt szybko i ekspansywnie, możesz przycinać ją do pożądanej wielkości.