Zapamiętaj!

  • Pachira wodna, znana też jako drzewko pieniędzy, to popularna roślina dla feng shui 🪴
  • Jej ozdobny pióropusz z soczyście zielonych liści wymaga skrupulatnej pielęgnacji 🪴
  • Potrzebuje wilgotnego, ciepłego (20–25 stopni) i jasnego stanowiska, na które słońce nie pada bezpośrednio ☀️
  • Gleba musi być zarazem żyzna i przepuszczalna 🌱
  • Wymaga podlewania raz na 5–6 dni i nawożenia raz na 2 tygodnie w okresie wegetacyjnym 💧
  • W sklepach dostępne są małe i duże egzemplarze z pędami zaplecionymi w efektowny warkocz 🪴

Pachira to ozdobna roślina, czasem mylona z szeflerą. Choć w naturze jest drzewem osiągającym 20 metrów wysokości, w odpowiednich warunkach domowych to bardzo ciekawa roślina doniczkowa. Wzbogaci każdą kolekcję roślin egzotycznych. Jak o nią dbać, by odwdzięczyła się smacznymi owocami?

Pachira wodna (Pachira aquatica) – egzotyczne drzewo owocowe

Pachira aquatica, czyli pachira wodna, to drzewo pochodzące z Ameryki Środkowej. W warunkach naturalnych osiąga 20 metrów wysokości, ale domowe egzemplarze nie przekraczają 3 metrów. Charakteryzują ją duże, błyszczące zielone, dłoniaste liście i gładki u podstawy pieniek. W uprawie domowej pachira rzadko zakwita. To jednak nie kwiat pachiry jest dekoracyjny, tylko ułożone na czubku liście w formie pióropuszu.

W domowych warunkach pachira może być prowadzona na trzy sposoby:

  • jako gruby pień z zielonymi liśćmi na samej górze;
  • podobnie jak jukę, czyli z krótkim pniem z odrostami wierzchołkowymi;
  • jako kwiat warkocz.

Kwiat pachiry w formie warkocza

Jak wyhodować pachirę w formie warkocza? To bardzo proste – młode pędy pachiry są elastyczne, dlatego zaplecenie ich jest bardzo łatwe. Aby uzyskać efektowny kwiat, potrzebujesz trzech sadzonek, które należy posadzić obok siebie, a następnie spleść w wymarzony kształt. Pamiętaj jednak, że z czasem słabsze sadzonki mogą zacząć obumierać. Wtedy pachira straci swój niepowtarzalny pień.

Pachira – poznaj sekrety pielęgnacji. Jak często podlewać roślinę?

Aby pachira odwdzięczyła się bujną czupryną złożoną z ciemnozielonych liści, należy o nią odpowiednio zadbać. Niestety, pielęgnacja pachiry nie jest prosta. Polega w głównej mierze na zapewnieniu jej warunków zbliżonych do naturalnych, czyli o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Jak powinna wyglądać uprawa doniczkowa i pielęgnacja Pachira aquatica?

Pachira – poznaj sekrety pielęgnacji. Jak często podlewać roślinę?

Pachira – w jakim miejscu umieścić donicę?

Pachira nie lubi zimna. Najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których przez cały rok temperatura wynosi pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Drzewko pachira potrzebuje też dużo światła. Nie może być jednak bezpośrednio nastawione na promienie słoneczne. Lekkie rozproszenie zapewni jej delikatna zasłona. Brak odpowiedniego nasłonecznienia może z kolei prowadzić do obumarcia liści, dlatego też miejsce, w którym stanie pachira, jest dość kluczowe.

Pachira – podlewanie

W naturalnych warunkach pachira rośnie na podmokłych, okresowo zalewanych terenach. Oznacza to, że lubi wilgotną glebę, aczkolwiek przelanie może prowadzić do gnicia korzeni. Musisz zatem stale sprawdzać jej stan i pilnować optymalnego nawodnienia.

Podlewaj pachirę raz na 5-6 dni. W jej sąsiedztwie ustawi nawilżacze lub miseczki z wodą, które będą namiastką klimatu tropikalnego. Raz na jakiś czas liście dobrze jest przetrzeć z kurzu wilgotną szmatką.

Jaką glebę dobrać do pachiry?

Naturalne podłoże w Ameryce Południowej, z której pochodzi pachira, jest bardzo próchnicze i bogate w składniki odżywcze. Dlatego też, aby kwiat pachiry odpowiednio się rozwijał, podłoże w doniczce powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne. Dodatkowo pachira wymaga też regularnego nawożenia. Najlepiej używaj do tego biohumusu, który dostarcza odpowiednich składników.

Pachira – choroby i szkodniki

Jeśli chodzi o choroby, pachira jest stosunkowo odpornym gatunkiem. Nie atakują jej też szkodniki. Bierz jednak pod uwagę, że osłabione w wyniku złej pielęgnacji drzewka narażone są na choroby grzybowe. Stanowią też dobrą pożywkę dla przędziorków. Aby nie doszło do zaatakowania pachiry, wystarczy odpowiednio ją pielęgnować.

Pachira – wymagania i uprawa. Czy należy przycinać pachirę?

Drzewko pachira możesz uzyskać z nasion lub sadzonek wykonanych z pędów. Nie jest to łatwy proces, ponieważ w obu przypadkach wymagane są bardzo wilgotne podłoże i stała temperatura na poziomie około 30 stopni Celsjusza. Nasiona oraz sadzonki pędowe nie mogą być wystawione na bezpośrednie promienie słoneczne. Jednocześnie, potrzebują dużo światła.

Pachira przycinanie lubi, aczkolwiek nie należy z nim przesadzać. Raz na jakiś czas można odciąć listki, które psują elegancki pokrój rośliny.

Pachira – wymagania i uprawa. Czy należy przycinać pachirę?

Pachira – czy jest trująca?

Posiadaczy zwierząt interesuje zwykle to, czy pachira jest trująca. Wręcz przeciwnie – butelkowiec jest… jadalny. A przynajmniej jego owoce. W naturalnych warunkach obradza orzechami, które można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.

Wiesz już, jak uprawiać pachirę. To bardzo efektowne drzewko egzotyczne, które będzie ozdobą i świetnym uzupełnieniem niejednej kolekcji. Choć nie jest to kwiat trujący, jest bardzo wymagający. Nadaje się tylko dla osób, które mają już doświadczenie w hodowli roślin doniczkowych. Czy warto go mieć w domu? To akurat nie podlega dyskusji, bo kto wie, czy przypadkiem faktycznie nie przynosi dobrobytu…

Czy wiesz, że… 🔍

Miłośnicy feng shui upodobali sobie pachirę, bo symbolizuje szczęście i dobrobyt w chińskiej kulturze. Jednak według tej filozofii nie wystarczy postawić rośliny w mieszkaniu – musi ona znaleźć się w odpowiednim miejscu. Rejonem wspomagającym dostatek i dobrobyt jest podobno południowy wschód. Południe z kolei ma zapewniać sławę i powodzenie. Co za zbieg okoliczności – to dokładnie ten kierunek, który pachira uwielbia! 😉

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie powinna stać pachira?

Pachira powinna przebywać w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Drzewko to potrzebuje dużo rozproszonego światła. Uważaj, aby nie narażać jej na bezpośrednie działanie promieni. Doniczkę z pachirą należy też chronić przed przeciągami.

Czy pachira jest trująca?

Nie, roślina ta nie jest trująca. W naturalnym środowisku wytwarza jadalne owoce przypominające orzechy.

Pachira – jak szybko rośnie?

Pachira rośnie w szybkim tempie, więc nie zabawi długo na parapecie. Znajdź dla niej odpowiednie miejsce na podłodze lub stojaku. Aby nie rozrastała się zbyt szybko i ekspansywnie, możesz przycinać ją do pożądanej wielkości.

Czy pachira może stać w sypialni?

Jeśli twoja sypialnia jest widna i ciepła, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj tylko, aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność. Bezpieczny dla zdrowia, elektroniczny nawilżacz powietrza to najlepsza opcja.

Ile kosztuje pachira?

Małe drzewko dostaniesz za 40–100 zł. Większe (ponad metrowe) mogą kosztować od 200 do 400 zł.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2021