Kwiaty nadają pomieszczeniu przytulnego charakteru. Niektóre mają również właściwości oczyszczające i nawilżające powietrze. Poznaj ciekawe rośliny doniczkowe, które warto mieć w swoim domu.

Moda na klimatyczną dżunglę w mieszkaniu trwa. Im więcej zieleni, tym bardziej ciepłe i przytulne wydaje się wnętrze. Coraz częściej wybieramy egzotyczne rośliny, które wyróżniają się efektownymi liśćmi i atrakcyjnymi kwiatami. Jakie ciekawe rośliny doniczkowe można uprawiać w domu? Sprawdź nasze propozycje.

Duże rośliny ozdobne

Rośliny doniczkowe mogą osiągać imponujące rozmiary. Idealnie prezentują się ustawione na podłodze w salonie lub sypialni. Oto najbardziej ciekawe rośliny doniczkowe.

Monstera deliciosa

Monstera dziurawa to niezwykle ciekawa roślina doniczkowa. Jest idealną ozdobą do każdego pomieszczenia ze względu na swoje wyjątkowe dziurawe liście. Ciemnozielone młode liście mają sercowaty pokrój, a z czasem stają się ażurowe. To pnącze, które w naturze można spotkać w tropikalnych lasach Ameryki. Najbardziej popularna jest monstera dziurawa, która osiąga ogromne rozmiary. Jest łatwa w uprawie i szybko adaptuje się do nowych warunków. Lubi wysoką wilgotność powietrza i gleby. Dodatkowo oczyszcza powietrze, filtrując zanieczyszczenia.

Palmy

Palmy jako rośliny ozdobne od dawna cieszą się popularnością. Najbardziej znane to Areka, Chamedora i Dracena. Preferują podobne warunki hodowlane. Doniczka dla palmy powinna być węższa u dołu, najlepsza będzie tzw. donica palmówka. Należy je podlewać regularnie, uważając by nie przelać korzeni. Bardzo ważny jest drenaż na dnie doniczki, który chroni przed gniciem bryły korzeniowej. Lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego dobrze jest zraszać liście, szczególnie w okresie zimowym. Pochłaniają z powietrza różne substancje toksyczne, np. pozostałości zapachów z farb czy tapicerek.

Czy znasz wpływ muzyki na rozwój roślin w naszych domach? Sprawdź, jak kojąca melodia lub głośny rock wpływają na nasze zielone parapety. Kliknij: https://muzycznyserwis.pl/jak-muzyka-wplywa-na-rosliny

Kwiaty doniczkowe kwitnące

Zieleń bez wątpienia działa uspokajająco. Jednak jeśli wolisz rośliny kwitnące, bez problemu znajdziesz w sklepach ogrodniczych szeroki wybór najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Pielęgnacja takich okazów jest nieco bardziej wymagająca i wymaga cierpliwości.

Storczyk

Te piękne kwiaty pochodzą z terenów Azji i Ameryki Środkowej. Storczyki mogą kwitnąć bardzo długo, w zawiązku z tym są niezwykle cenione przez hodowców kwiatów. Preferują stanowiska jasne, ale niekoniecznie bezpośrednio nasłonecznione. Doniczka dla tych kwiatów powinna być przezroczysta, gdyż korzenie zawierają sporo chlorofilu potrzebnego w procesie fotosyntezy. Należy dbać o regularne podlewanie, uważając, by nie przesuszyć korzeni. Pędy, które straciły kwiaty usychają i nie należy ich przycinać zbyt szybko.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty to kolejne ciekawe rośliny doniczkowe, które słyną ze swoich właściwości oczyszczających powietrze z substancji szkodliwych. Aby mogły w pełni spełniać swoją rolę, należy regularnie wycierać listki wilgotną ściereczką. Te popularne rośliny pokojowe lubią być często podlewane, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Należy je nawozić preparatem do roślin kwitnących. Jeśli zadbasz o skrzydłokwiat prawidłowo, będzie wypuszczał kwiaty przez cały rok.

Ciekawe rośliny doniczkowe dla zapominalskich

Większość kwiatów domowych wymaga regularnego podlewania. Jeśli jednak należysz do tych osób, które nie mają głowy do roślin, możesz wybrać wytrzymałe gatunki do swojego domu. Znakomicie nadają się do każdego pomieszczenia, a niektóre nie wymagają nawet bezpośredniego światła słonecznego.

Kaktusy

Istnieje wiele gatunków i odmian kaktusów. Te ciekawe rośliny doniczkowe słyną ze swojej zdolności do magazynowania wody. Z tego powodu mogą bez niej przetrwać naprawdę długo. Jeśli więc często zdarza ci się zapomnieć o podlaniu zielonych przyjaciół, nie musisz się obawiać. Ta roślina wybaczy ci właściwie wszystko. Musisz jedynie zadbać o odpowiednie, przepuszczalne podłoże, najlepiej z dodatkiem piasku i żwirku. Służy im stanowisko na południowym parapecie. Słońce im nie szkodzi, a nawet wyjątkowo cenią sobie dużą ilość światła i ciepła.

Sansewieria

Te bardzo popularne sukulenty bez problemu zniosą niedostatek wody. Spokojnie można podlewać wężownicę raz w tygodniu, lub nawet rzadziej. Posiada mięsiste, grube liście, które magazynują wodę. Najlepiej rośnie w półcieniu, lub w miejscu gdzie dociera rozproszone światło. Sansewieria bardzo dokładnie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, dlatego jest tak bardzo popularna.

Aloes

Aloes jest prosty w uprawie. Lubi dużą ilość słońca i suche podłoże. Należy do rodziny sukulentów, dlatego wystarczy go podlewać raz na dwa tygodnie, niewielką ilością wody. Ziemia powinna być przepuszczalna, najlepiej wymieszana z dużą ilością piasku. Pamiętaj, że nie toleruje zraszania, dlatego należy z niego całkowicie zrezygnować.

Rośliny egzotyczne na dobre rozgościły się w naszych domach. Nie tylko zdobią nasze mieszkania, ale dbają o wysoką jakość powietrza. Wybierając kwiaty do mieszkania, dobrze jest sprawdzić gatunki roślin, które działają jak naturalne filtry powietrza, a równocześnie stanowią niezastąpioną ozdobę.

Zobacz także: