Zastanawiasz się, co posadzić obok hortensji? To pytanie nie dotyczy jedynie estetyki rabaty. Trzeba również wziąć pod uwagę, że są to rośliny o wysokich wymaganiach. Sprawdź, z czym sadzić hortensje i co robić, by mogły pięknie zakwitnąć. Oto krótki poradnik na temat aranżacji ogrodowych!

Co posadzić obok hortensji?

  • Azalie – obie rośliny preferują kwaśne gleby i wilgotne warunki, co sprawia, że są idealnymi partnerami w ogrodzie.
  • Mieczyki – te kwitnące rośliny są doskonałym uzupełnieniem dla hortensji, ponieważ ich wczesne kwitnienie dodaje koloru do ogrodu przed pełnym rozwojem hortensji.
  • Rozchodnik – ta roślina ma piękne, kolorowe liście i dobrze rośnie w cieniu, co czyni ją dobrym uzupełnieniem dla hortensji.
  • Kalmie – ta roślina także preferuje kwaśne gleby i wilgotne warunki, więc jest dobrą opcją jako towarzysz hortensji.

Co posadzić obok hortensji ogrodowej?

Hydrangea, bo taka jest nazwa naukowa hortensji, dobrze odnajdzie się obok krzewów ozdobnych, takich jak:

Dobrym towarzystwem dla hortensji będą krzewy liściaste – zimozielony bukszpan i ostrokrzew. Jeśli chodzi o rośliny iglaste, możesz posadzić jałowce, żywotniki, cisy, sosny i świerki, na przykład szczepione na pniu. W kompozycji z hortensją pięknie wyglądają byliny, takie jak hosty, orliki, runianka japońska, bodziszek korzeniasty, tawułka i rozchodnik. Świetnym towarzystwem dla wszystkich odmian hortensji będą też trawy ozdobne.

co posadzić obok hortensji ogrodowej

Czego nie sadzić obok hortensji?

Wiesz już, co posadzić obok hortensji. Czego natomiast lepiej unikać? Hortensje lubią wilgotne podłoże – trzeba je podlewać niemal codziennie. Z tego powodu nie należy sadzić roślin ozdobnych preferujących suche podłoże i tych najbardziej narażonych na choroby grzybowe. Kwiaty, drzewa i krzewy, które wymagają dużej ilości słońca, również nie powinny być uprawiane wokół hortensji. Półcieniste stanowisko zahamuje ich rozwój.

Ciekawostka na dziś

Odmiana Hydrangea macrophylla wyróżnia się tym, że kolor kwiatów zależy od pH gleby, w której rośnie. W kwaśnej glebie, o pH poniżej 6, kwiaty będą miały niebieski kolor, natomiast w bardziej zasadowej glebie, o pH powyżej 6, kwiaty będą bardziej różowe. To właśnie obecność antocyjanów, które są barwnikami występującymi w hortensjach, powoduje zmianę koloru kwiatów w zależności od pH gleby.
hortensje - co posadzić obok

Z czym sadzić krzew hortensji? Przykładowe ozdobne aranżacje

  1. Kwitnące na biało krzewy hortensji drzewiastej „Annabelle” i hortensja bukietowa „Limelight” w towarzystwie hostów, liliowców, tawułki chińskiej i żurawki.
  2. Krzewy hortensji ogrodowej „Early Blue” z jałowcem, prosem rózgowatym „Heavy Metal” i tawułką białą;
  3. Hortensja pnąca na pergoli w towarzystwie sosny miniaturowej, paproci zimozielonej, zielonych hostów i różowego bodziszka korzeniastego.

Co warto wspomnieć na zakończenie? Hortensje najlepiej uprawiać w półcieniu na lekkiej, żyznej glebie próchniczej o kwaśnym pH. Wówczas ich kwitnienie jest najbardziej obfite. Warto też pamiętać, że hortensja nie jest w pełni odporna na przymrozki, dlatego musisz ją okrywać na zimę. Aby rośliny posadzone w jej sąsiedztwie cieszyły się prawidłowym wzrostem, powinny mieć podobne wymagania uprawy.

z czym sadzić krzew hortensji - przykładowe ozdobne aranżacje

Najczęściej zadawane pytania

Czego nie lubią hortensje?

Hortensje nie lubią suchego podłoża i mocno nasłonecznionych stanowisk.

Jakie trawy pasują do hortensji?

Na tle hortensji warto sadzić trawy ozdobne takie jak miskanty, rozplenice, jeżówki, żurawki i ostnice.

Jak i gdzie posadzić hortensję bukietową?

Najlepszym miejscem w ogrodzie, które będzie sprzyjać wzrostowi hortensji, jest stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. Przed zasadzeniem należy dokładnie oczyścić i odchwaścić wybrane miejsce, a gleba na nim powinna być rozpulchniona i napowietrzona.

Jak zaprojektować rabatę z hortensjami?

  1. Wybierz różne odmiany hortensji o różnych kolorach kwiatów i wysokościach. Możesz też dodać inne rośliny, takie jak niecierpki, paprocie lub irysy, aby urozmaicić rabatę.
  2. Zdecyduj, jakie kształty i wzory chcesz nadać rabacie. Możesz zrobić prostokątny lub okrągły kształt, a także dodać ścieżkę lub małe kręgi wewnątrz rabaty.
  3. Zasadź hortensje zgodnie z wybranym wzorem i upewnij się, że mają odpowiednią ilość miejsca, aby rosnąć i rozkwitać.
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023