Rośliny polne, wybierane na kwietne łąki, mają wiele plusów. Są piękną ozdobą posesji, ich uprawa i pielęgnacja ogranicza się do podstawowych zabiegów, a przede wszystkim są ważnym elementem bioróżnorodności. Sprawdź, które gatunki warto mieć w ogrodzie.

Przedstawiamy wykaz najpiękniejszych gatunków roślin łąkowych. Dziko rosnące kwiaty cieszą oko swoją niewyszukaną i delikatną urodą. Zaproś je do swojego otoczenia i skomponuj wyjątkową rabatę z ich udziałem. Poznaj najpopularniejsze rośliny polne.

Jakie rośliny można spotkać na łące?

Łąka kojarzy się z paletą kolorów. Kwiaty o płatkach intensywnie niebieskich, czerwonych, żółtych, różowych i białych tworzą uroczą mozaikę. Możesz ten klimat przenieść do twojego ogrodu. Wystarczy, że posiejesz na rabacie sezonowej:

  • chabry bławatki;
  • dziką marchew;
  • mak;
  • niezapominajki;
  • krwiściąg lekarski;
  • cykorię podróżnik;
  • krwawnik;
  • dziewięćsił pospolity;
  • wrotycz o żółtych kwiatach.

Wszystkie te gatunki można z łatwością znaleźć na większości łąk. Jeśli szukasz wyższych roślin polnych, które pasują do takiej kompozycji, możesz postawić na kosmosy, malwy, dziewanny i słoneczniki. Mieszanka dzikich traw doskonale dopełni całości i sprawi, że rabata nabierze jeszcze bardziej efektownego wyglądu.

Rośliny polne do uprawy amatorskiej – skąd brać materiał nasienny?

Nasiona dzikich kwiatów można zbierać do papierowej torebki podczas spaceru po łące. Następnie trzeba je osuszyć i wyczyścić z zanieczyszczeń. Potem umieść je w suchym i przewiewnym miejscu z dobrą wentylacją. W sprzedaży znajdują się także specjalne mieszanki nasion na łąkę kwietną. Czasami są reklamowane jako polne kwiaty przeznaczone na pożytek dla pszczół lub motyli. Gdy zdecydujesz się na zakup gotowej mieszanki, zwróć uwagę na udział traw i zbóż w nasionach. Niestety, częstą praktyką jest zwiększona zawartość nasion zielonych traw. Odbywa się to kosztem liczby dziko rosnących roślin występujących na łąkach.

Do jakich ogrodów pasują rośliny polne?

Rośliny polne najlepiej prezentują się w ogrodach stylizowanych na wiejskie i jako integralny element nasadzeń naturalistycznych. Na nowoczesnych działkach rabata stworzona z mieszanki gatunków kwiatów łąkowych może wyglądać ekstrawagancko. Stanowi pożytek dla pszczół i wyjątkową ozdobę posesji. W ogrodach rustykalnych można otoczyć łąkę kwietną drewnianym płotkiem. Nowoczesny styl podkreśli wydzielenie rabaty na kwiaty polne lub użycie naczyń glinianych albo drewnianych. Można też spróbować stworzyć kompozycje z kwiatów polnych i łąkowych w dużych donicach. Ich ozdobne i pachnące kwiatostany będą żywą dekoracją tarasu w sam raz na popołudnie spędzone w gronie przyjaciół.

Które kwiaty polne są proste w uprawie?

Zasadniczo wszystkie rośliny polne można bez trudu przenieść na działkę. Gatunki dziko rosnące są tolerancyjne co do gleby, mogą więc rosnąć na ubogich i piaszczystych stanowiskach. Nie przeszkadza im też krótkotrwała susza. Lubią rosnąć w pełnym słońcu, ale dają sobie też radę na stanowiskach półcienistych. Mają dobrze rozbudowany system korzeniowy, dlatego mogą rosnąć blisko innych roślin. Do gatunków najprostszych w uprawie zalicza się dziurawiec, mniszek lekarski i mak polny. Mimo tego, że tradycyjnie rośliny polne dziko rosnące postrzegane są jako chwasty zagrażające uprawie, miłośnicy naturalistycznych nasadzeń i wiejskich ogrodów mogą urządzić na swojej działce namiastkę prawdziwej łąki.

Stwórz swoją własną łąkę na terenie posesji i ciesz się jej naturalnym i niepowtarzalnym wyglądem. Wybieraj gatunki radzące sobie w polskich warunkach oraz takie, których kwitnienie jest wydłużone w czasie.

Zobacz także: