Dziewięćsił bezłodygowy można uprawiać w swoim ogrodzie w celach dekoracyjnych. Ładnie się on prezentuje i nie jest trudny w hodowli. Przy pomocy tej rośliny można tworzyć ciekawe kompozycje wizualne. Sprawdź przydatne informacje na ten temat!
Nie ulega wątpliwości, że dziewięćsił bezłodygowy w ogrodzie okazać się może bardzo ciekawym pomysłem dla tych, którzy cenią sobie prostotę w swojej przestrzeni zielonej. Omawiany okaz może być niejednokrotnie kojarzony jako roślina górska i lecznicza. Z wykorzystaniem dziewięćsiłu można tworzyć interesujące zestawienia w przydomowym ogródku, co z pewnością nie pozostaje bez znaczenia. W korzeniu rośliny zawarte są między innymi olejki eteryczne. Z pewnością warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie wymagania uprawne ma wskazany okaz. Poznaj ciekawe informacje na ten temat!
Dziewięćsił bezłodygowy – jak wygląda? Poznaj podstawowe informacje!
Dziewięćsił bezłodygowy należy do rodziny astrowatych i ma gęste liście, które tworzą rozetę. Roślina zazwyczaj pozbawiona jest łodyg. Kwiaty mają tu nieskomplikowany wygląd – są białe, posiadają środki o brązowym odcieniu i mają kształt koszyczków. Korzeń rośliny jest długi i palowy, a także dosyć mocny oraz rozbudowany. Ciekawe jest z pewnością to, że obserwacja okrywy okazu może niejednokrotnie być wskazówką dotyczącą nadchodzących opadów deszczu. Wówczas listki się zwijają. Rurkowate kwiaty bez wątpienia mogą być ciekawą dekoracją ogrodu. Kwiatostany kwitną w okresie od lipca do września.
Gdzie rośnie dziewięćsił bezłodygowy? Sprawdź przydatne informacje!
Niejednokrotnie spotyka się Carlina acaulis na terenach alpejskich, czy też w:
- Sudetach
- Beskidach
- Pieninach
Faktem jest, że roślina ceni sobie obszary położone na wyżynach. Wiele osób decyduje się na sadzenie takich okazów w swoich przydomowych ogrodach, gdyż może to być bardzo ciekawy sposób na wprowadzenie do przestrzeni zielonej pewnego urozmaicenia estetycznego. Kwiaty dziewięćsiłu mogą osiągać 15 cm średnicy. Ładnie się prezentują, dlatego też warto się zastanowić nad ich wprowadzeniem do swojej hodowli. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że omawiany okaz jest objęty częściową ochroną.
Carlina acaulis – jakie wymagania ma wskazana roślina? Dowiedz się!
Jeżeli decydujesz się na uprawianie w swoim ogrodzie Carlina acaulis, musisz zwrócić uwagę na to, aby stworzyć okazowi odpowiednie warunki do wzrostu. Roślina ta ceni sobie lekko zasadowy odczyn gleby. Może rosnąć też w ziemi obojętnej. Dobrze jest zadbać o to, aby podłoże było przepuszczalne i piaszczysto-gliniaste. Dziewięćsił dość dobrze radzi sobie na glebach ubogich. Należy zapewnić mu słoneczne stanowisko, dlatego też trzeba dokładnie przemyśleć, w jakiej lokalizacji ogrodu go umiejscowić.
Uprawa dziewięćsiłu – co warto wiedzieć na ten temat?
Osoby zainteresowane uprawianiem omawianego okazu mogą przeprowadzać wysiew nasion do:
- gruntu
- pojemników
Pierwsza opcja zakłada przeprowadzenie całościowej operacji jesienią, podczas gdy w drugim wariancie robi się to na wiosnę, w okresie maja i czerwca. Jeżeli decydujesz się na przygotowanie rozsady, na stanowisko w ogrodzie należy przenieść rośliny we wrześniu. Umieszczając sadzonki lub nasiona w ziemi, należy pamiętać o tym, aby dać im do dyspozycji wystarczającą ilość przestrzeni.
Pielęgnacja dziewięćsiłu – o czym warto pamiętać w tym zakresie?
Warto wiedzieć, jakie wymagania w zakresie pielęgnacji ma omawiana roślina ozdobna. Dziewięćsił nie jest trudny w uprawie, co sprawia, że może on być ciekawym rozwiązaniem dla osób początkujących w sferze ogrodnictwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt duża wilgotność podłoża nie sprzyja rozwojowi rośliny. Z tego względu warto wybrać stałe miejsce dla okazu w punkcie położonym dość wysoko. Podlewanie powinno być raczej skromne i trzeba wykazać się tutaj dużym wyczuciem, aby dostrzegać zapotrzebowanie dziewięćsiłu.
Dziewięćsił bezłodygowy a pospolity – jak je rozróżnić? Sprawdź to!
Dziewięćsił bezłodygowy często mylony jest z pospolitym. Oba warianty występują bowiem na podobnych obszarach. Warto jednak wiedzieć, że druga ze wskazanych opcji ma mniejsze kwiaty, posiada łodygę i niejednokrotnie jest nieco wyższa. W obu przypadkach liście roślin są nieco owłosione. Dobrze jest zapoznać się z tymi okazami, ponieważ ich hodowla w ogrodzie może być ciekawym rozwiązaniem. W otoczeniu dziewięćsiłu pozbawionego łodygi estetycznie prezentować się mogą również okazy o kolorowych kwiatach, gdyż w ten sposób można niejednokrotnie stworzyć swego rodzaju łąkę.
Nie ulega wątpliwości, że kwiaty w ogrodzie odgrywają niejednokrotnie bardzo istotną rolę dekoracyjną. Właśnie dlatego trzeba uważnie zastanowić się nad tym, jakie konkretnie okazy ma się ochotę wykorzystać w aranżacji swojego terenu zielonego. Przy wyborze ważne jest to, aby ustalić oczekiwania poszczególnych propozycji, a także zastanowić się nad tym, czy ma się czas na dbanie o ogród.