W twoim domu brakuje światła? Potrzebujesz rośliny do ciemnych pomieszczeń, która bez problemu przetrwa bez stałego dostępu do światła? Poznaj nasze propozycje roślin, które idealnie nadają się do zacienionych mieszkań.

Oświetlenie jest niezbędne w procesie fotosyntezy. Istnieją jednak kwiaty, które naprawdę lubią cień i dostosowały się do warunków, w których dostęp do światła jest mocno ograniczony. Jeśli szukasz rośliny do ciemnych pomieszczeń, która nie potrzebuje bezpośredniego światła słonecznego, podpowiadamy, które kwiaty doniczkowe preferują cieniste otoczenie.

Rośliny do ciemnych pomieszczeń – pochodzenie

Zielone kwiaty do wzrostu i życia potrzebują odpowiedniego oświetlenia. Jednak u niektórych gatunków cieniolubnych wykształciła się zdolność do przetrwania bez bezpośredniego nasłonecznienia. Jak to możliwe? Zmiana ta nastąpiła w procesie adaptacji do panujących warunków. Większość ozdobnych kwiatów cieniolubnych pochodzi z terenów tropikalnych. Rosną w niższych partiach lasów deszczowych, gdzie dociera jedynie rozproszone światło słoneczne. Panuje tam duża wilgotność powietrza, dlatego rośliny do ciemnych pomieszczeń należy regularnie zraszać i utrzymywać stale wilgotne podłoże.

Pielęgnacja i uprawa

Rośliny do ciemnych pomieszczeń są łatwe w uprawie i nie mają wygórowanych wymagań. Brak światła nie szkodzi im, dlatego możesz wybrać dla nich stanowisko położone z dala od okna. Do wzrostu wystarczy niewielka ilość światła rozproszonego. Istotną kwestią jest wilgotność, która powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Podlewać należy regularnie, stale utrzymując wilgoć.

Pnącza idealne do ciemnego pokoju

Pośród roślin pnących prym wiodą przede wszystkim monstera i filodendron. Monstera w ostatnim czasie bije rekordy popularności. Charakteryzuje się dużymi, ciemnozielonymi dziurawymi liśćmi. Możesz ją ustawić nawet w odległości trzech metrów od okna. Jest wrażliwa na suche powietrze, dlatego w sezonie grzewczym trzeba pamiętać o regularnym spryskiwaniu odstaną wodą. Filodendron dopasowuje się do każdych warunków, rośnie szybko i lubi sporą wilgotność w powietrzu.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty stanowią idealną ozdobę ciemnym mieszkań. Najlepiej rosną w cieniu lub półcieniu. Lubią wilgoć i raczej ciężko je przelać. Podłoże powinno być stale wilgotne. Zimą należy ją regularnie spryskiwać, w przeciwnym razie końcówki liści zaczną obsychać. Dobrze sprawdza się ustawienie doniczki na podstawce z wodą i kamyczkami. Ponadto skrzydłokwiaty odpowiednio pielęgnowane, kwitną cały rok, co jest ich niezaprzeczalnym atutem.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas sprawdzi się doskonale jako roślina do ciemnych pomieszczeń dla początkujących. Ma mięsiste, ciemnozielone liście. Dobrze rośnie bez obecności światła z zewnątrz. Lubi samotność i najlepiej rośnie w sporej odległości od pozostałych zielonych towarzyszy.

Sansewieria

Sansewieria, czyli inaczej wężownica, cieszy się ostatnio sporą popularnością. Niestraszny jej niedostatek oświetlenia. Jest sukulentem, znakomicie znosi suszę, gdyż ma możliwość magazynowania wody wewnątrz. Jest bardzo wytrzymała, nie szkodzi jej suche powietrze, nadaje się doskonale dla zapominalskich.

Paproć

Paprocie to kolejne rośliny do cienia, które lubią częste podlewanie. W naturalnym środowisku mają mocno ograniczony dostęp do światła, lubią też wilgoć. To typowe rośliny domowe, które nie lubią dużej ilości światła.

Peperomia

Peperomia to idealna roślina cieniolubna – nie zaszkodzi jej brak światła, za to bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza. Peperomie to najlepsze kwiaty do łazienki bez okna, poradzą sobie nawet bez dostępu światła dziennego. Pamiętaj, by pieprzniki podlewać dopiero, gdy ziemia porządnie przeschnie, szkodzi im nadmiar wody i nie tolerują zbyt mokrego podłoża, a wilgoć gromadzą w liściach.

Dracena – roślina idealna do biura

Ta palma cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością. Stanowi ozdobę wielu biur oraz mieszkań. Dracena to klasyczna roślina do ciemnego pomieszczenia, jednak wymaga regularnego podlewania. Hodując tę palmę, pamiętaj o regularnym spryskiwaniu liści i oczyszczaniu ich z kurzu, najlepiej wilgotną szmatką.

Bluszcz

Bluszcze to rośliny doniczkowe, które często goszczą w domach. Bez problemu możesz ustawić bluszcz w półcieniu. Chociaż lubi wilgoć, nie przesadź z podlewaniem, ziemia powinna być lekko wilgotna, a liście raz na czas należy zraszać odstaną, przegotowaną wodą.

Aspidistra

To kolejna z roślin do ciemnego pomieszczenia, które nie potrzebują dużo światła, by cieszyć oczy swoim pięknem. Należy do wytrzymałych pędów, dobrze znosi okresowe braki wody. Jeśli więc zdarza ci się zapomnieć o podlewaniu – aspidistra ci to wybaczy. Do pielęgnacji możesz stosować nawóz do roślin zielonych, który dodatkowo ją uodporni.

Nie wszystkie rośliny do wzrostu potrzebują światła. Istnieje wiele gatunków, które z powodzeniem można hodować w każdym wnętrzu. Sporo roślin radzi sobie dobrze z niedostatkiem promieni UV, dlatego bez problemu możesz przyozdobić swoje wnętrze w żywe rośliny, nawet jeśli w twoim domu panuje półcień.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022