Zacienione stanowiska często są opustoszałe. Wiele roślin obumiera w takich warunkach lub nie rośnie w sposób, pożądany przez ogrodnika. Jakie rośliny do cienia wybrać, aby cała przestrzeń była dobrze zagospodarowana? Poznaj odpowiednie gatunki!
W bardzo zacienionych miejscach nawet trawa nie chce dobrze rosnąć. Czy są więc rośliny, które będą dobrze czuły się w takich warunkach? Roślin do cienia nie brakuje, a gatunki cieniolubne to bardzo szerokie grono ciekawych odmian o pięknych kwiatach, ale również ciekawych liściach. Sprawdź, które można dobrać do ogrodu!
Rośliny do cienia – paprocie
Wszelkiego rodzaju paprocie to rośliny, które bardzo dobrze odnajdują się w zacienionym środowisku. Są to najstarsze z obecnie występujących roślin. Nie wytwarzają kwiatów, ale ich liście mogą prezentować się bardzo interesująco. Po odpowiednim zakorzenieniu potrafią rozrastać się w bardzo szybkim tempie i mogą całkowicie zdominować cienisty teren. Paprotki rozrastają się przez swoje kłącza. Jeżeli nie chcesz dopuścić do tego, aby całkowicie porosły twoje grządki, musisz od czasu do czasu usunąć ich nadmiar. Paprocie lubią również wilgoć, przesuszone mogą zacząć usychać. Dobrze rosną w towarzystwie drzew.
Kwiaty idealne do cienia, czyli hosty
Hosty to inna nazwa funkii. Hosta to roślina ogrodowa, która w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Jej niewątpliwe zalety to długowieczność oraz niewielkie wymagania. Te cechy w połączeniu z bardzo ładnymi liśćmi sprawiają, że chętnie jest sadzona w towarzystwie innych roślin. Do cienia możesz poszukać gatunków, które bardzo różnią się pomiędzy sobą pod względem wielkości, a nawet koloru. Są to byliny, które potrafią skutecznie dostosować się do środowiska. Wystarczy raz zasadzić je w swoim ogrodzie, aby cieszyły oko latami, bo sezon na grządce pojawi się kępa liści.
Ozdobne kwiaty cieniolubne – barwinek pospolity i mniejszy
Barwinek mniejszy to krzewinka, która naturalnie występuje w Europie oraz zachodniej Azji. Niebieskie lub fioletowe kwiaty o pięciu płatkach są bardzo charakterystyczne. Wyrastają w niewielkich grupach po około trzy sztuki. Zazwyczaj osiągają do 15 cm wysokości. W sprzyjających warunkach rosną bardzo szybko. Najlepiej czują się w półcieniu i cieniu. Barwinek nie ma zbyt wysokich wymagań co do gleby. Najlepiej rośnie na podłożu próchniczym oraz żyznym.
Popularne rośliny do ogrodu w cieniu
Jesienią w ogrodach możesz spotkać zawilce, wśród których szczególnie popularnym gatunkiem jest zawilec mieszańcowy, dorastający do około 60 cm wysokości. Rośnie on w zwartych, gęstych kępach, które potrafią osiągnąć około 50 cm szerokości. W okresie jesiennym, gdy większość roślin już przekwitła, to właśnie zawilec stanowi piękną ozdobę zacienionych stanowisk. Od sierpnia pojawiają się pędy, które wypuszczają następnie bardzo ładne kwiaty o średnicy dochodzącej do 7 cm. Płatki układają się w dwa rzędy. Zazwyczaj są w kolorach różu i fioletu, co tworzy świetny kontrast z żółtymi pręcikami.
Krzewy lubiące cień i półcień – bukszpan
Najczęściej uprawianym gatunkiem bukszpanu jest bukszpan wieczniezielony. Jest to krzew, który osiąga od 2 do 4 metrów wysokości. Taką roślinę do cienia można kształtować w bardzo ciekawe formy. Krzew ma małe, gęsto rosnące listki. Należy jednak uważać, ponieważ cała roślina jest trująca. Bukszpan tworzy gęsty system korzeniowy, sprawdza się zarówno w ciepłych i słonecznych miejscach, jak również w zacienieniu. Ta roślina zimozielona potrafi rosnąć nawet kilkaset lat.
Ciemne miejsca w ogrodzie – bluszcz pospolity
Ciekawą alternatywą dla klasycznych kwiatów do cienia są pnącza, które możesz wykorzystać do nadania dzikości ogrodowi. Koronnym przykładem rośliny, która idealnie do tego celu się nadaje, jest bluszcz zwyczajny. Ogrodnicy chętnie sadzą również hortensję pnącą, przywarkę japońską czy kokornak wielkolistny. Bluszcz jest ceniony ze względu na swoją długowieczność. Szczególnie stare okazy gęsto porastają drzewa, pnąc się wysoko w górę, a roślina potrafi osiągnąć nawet 20 metrów wysokości. Element ozdobny w tym wypadku stanowią liści, które są błyszczące i ciemnozielone.
Co posadzić w cieniu drzew?
Bodziszek to bardzo roślina o fioletowych kwiatach. Cały rodzaj liczy kilkaset różnych gatunków, które porastają większość kontynentów. Wybierając odmianę rośliny do cienia, musisz być ostrożny. Niektóre z nich preferują wystawy słoneczne, a inne ciemne. W cieniu drzew bardzo dobrze odnajdą się bodziszek wspaniały i himalajski. Są to rośliny odporne na warunki atmosferyczne. Śmiało, można uznać je za proste w uprawie. Bodziszki są bardzo wdzięczne do wkomponowania w inne grządki. Niewielkie kwiatki mogą wprowadzić nieco urozmaicenia do często jednobarwnych upraw.
Czy w cieniu rośnie wyłącznie trawnik?
Często początkujący ogrodnicy mają problem z obsadzeniem cienistych i półcienistych wystaw. Wynika to z tego, że szukają roślin, które będą miały spektakularnych rozmiarów kwiaty i wiele wariantów kolorystycznych. Siedliska w cieniu zazwyczaj wymagają nieco innego podejścia. Oczywiście nie brakuje roślin cieniolubnych, które mają bardzo ładne kwiaty. Zazwyczaj w cieniu dobrze czują się rośliny ze środowiska leśnego, bo takie warunki są dla nich zupełnie naturalne. W takim wypadku warto uwzględnić to, że zazwyczaj będą potrzebowały również gleby wilgotnej i próchniczej.
Idealne kwiaty do cienia
Ciemne miejsca w ogrodzie to ciekawa przestrzeń. Wokół takiego punktu możesz zasadzić popularne rośliny rosnące w cieniu, takie jak kopytnik pospolity, dąbrówka rozłogowa oraz gajowiec żółty. Są to rośliny zadarniające, które umożliwiają całkowite zastąpienie trawy.
Krzewy, które można posadzić w zakątkach ogrodu
W cieniu bardzo dobrze rośnie grab pospolity, czyli gatunek drzewa, który ma falowane słoje przyrostu. Jest to ciekawa roślina do cienia, z której niektórzy kształtują żywopłoty. W przypadku drzew iglastych szczególnie często polecany jest cis. Roślina ta może przybrać formę krzewu lub drzewa w zależności od warunków. W momencie, gdy pojawiają się na niej owoce, krzew prezentuje się rewelacyjnie.
Ogród w miejscu zacienionym nie musi być pozbawiony walorów estetycznych. Wystarczy odpowiednio skomponować gatunki, a grządki będą tętnić życiem. Większość roślin, które możesz znaleźć podczas spaceru do lasu to gatunki cieniolubne. Właśnie tym tropem warto podążać!