Spodobała ci się przywarka japońska i zastanawiasz się, gdzie najlepiej ją uprawiać i jakie wymagania ma to dekoracyjne pnącze? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jedną z wyjątkowych roślin bezdyskusyjnie jest przywarka japońska, która idealnie nadaje się do uprawy w miejscach zacienionych. Możesz ją wybrać do ogrodu, na taras lub balkon. Na pewno zachwyci cię swoim oryginalnym wyglądem ma m.in. piękne i pachnące białe bądź różowe kwiatostany, które mogą przypominać kwiaty hortensji. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda przywarka japońska i jakie ma wymagania.

Przywarka japońska – charakterystyka

Przywarka japońska, inaczej nazywana przywarką hortensjową, należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). W naturalnym środowisku występuje przede wszystkim w lasach japońskich i w Korei Południowej. To efektowne pnącze, które wspina się przy pomocy pędów z korzeniami czepnymi i dorasta do 6 m wysokości. Jego liście są sercowate i ząbkowane oraz zwykle mają ciemnozielony kolor.

Kwitnienie przywarki japońskiej

Czas kwitnienia przywarki japońskiej przypada na okres od końca czerwca, aż do drugiej połowy lipca. Jej okres kwitnienia rusza w 2–3 roku po posadzeniu. Warto też wiedzieć, że przez pierwsze 2–3 lata po posadzeniu przywarka japońska rośnie wolno, stopniowo rozwija system korzeniowy. Dopiero gdy się już dobrze ukorzeni, osiągnie wody gruntowe, gwałtownie rośnie – więcej niż 1 m rocznie.

Przywarka japońska i jej atrakcyjne kwiatostany

Największym atutem tego wolno rosnącego pnącza są znakomite kwiatostany. Kwiaty niewielkich rozmiarów, białokremowe lub różowe o przyjemnym miodowym zapachu pięknie wypełniają dość duże płaskie baldachogroniaste kwiatostany. Równie wspaniałą ozdobą są działki kwiatów płonnych w kolorze białym, które tworzą wianuszek wokół kwiatostanu.

Jakie są odmiany przywarki japońskiej?

Warto podkreślić, że istnieje kilka odmian przywarki japońskiej. Wśród nich najciekawsze są:

  • Roseum – wyróżnia się jasnoróżowymi kwiatostanami, które rozwijają się w lipcu;
  • Moonlight – liście przywarki mają srebrzystoszare cieniowanie i ciemnozielone unerwienie.

Jakie wymagania uprawowe ma Schizophragma hydrangeoides?

Aby przywarka japońska pięknie się rozwijała, musi być uprawiana w odpowiednim miejscu. Najlepiej rośnie w miejscach cienistych i półcienistych lub delikatnie nasłonecznionych. Absolutnie nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zaś jeśli chodzi o glebę, to najlepiej sprawdza się podłoże próchnicze, żyzne i lekko wilgotne o kwaśnym odczynie pH gleby. To pnącze dość dobrze radzi sobie z polskimi warunkami atmosferycznymi i przede wszystkim jest mrozoodporne, aczkolwiek w chłodniejszych regionach kraju w okresie ostrej zimy warto je solidnie osłonić przed mrozem.

Jakie jest zastosowanie przywarki japońskiej?

Pnącze najczęściej wykorzystywane jest jako ozdoba ogrodowa. Możesz je sadzić przy ścianach, pergolach lub altanach w ogrodzie. Świetnym pomysłem może być również hodowanie rośliny tuż przy ogrodzeniu, ponieważ dzięki temu możesz stworzyć solidne zabezpieczenie przed wścibskimi sąsiadami lub przechodniami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby to pnącze rosło bez podpór jako doskonała roślina okrywowa, która może osiągnąć wysokość 1–1,5 m. Poza tym jeśli chcesz, aby przywarka japońska kwitła w towarzystwie innych roślin, to najlepiej będzie jeśli wybierzesz hortensję pnącą czy bluszcz pospolity.

Gdzie kupić sadzonkę przywarki japońskiej?

Chcesz, aby w twoim ogrodzie zagościły wspaniałe białe kwiaty zebrane w duże kwiatostany? W takim razie zaopatrz się w gotowe ukorzenione sadzonki, które dostępne są praktycznie w każdym centrum ogrodniczym, a także w wielu sklepach oferujących różnego rodzaju rośliny. Za sadzonkę przywarki japońskiej zapłacisz około 30 złotych.

Wiesz już, czym jest przywarka japońska i jak powinna wyglądać jej uprawa. Jeśli zatem chcesz uatrakcyjnić wygląd swojego ogrodu, to już dziś zainwestuj w wysokiej jakości sadzonki, a za pewien czas będziesz mógł cieszyć się piękną rośliną ozdobną, która na pewno będzie zachwycała wszystkich domowników i twoich gości.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022