Spodobał ci się zawilec mieszańcowy i chcesz go posadzić w ogrodzie? Zapoznaj się z artykułem, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o tej roślinie oraz o jej popularnych odmianach!

Zawilec mieszańcowy to pięknie kwitnąca roślina, która należy do rodziny jaskrowatych. Świetnie prezentuje się nie tylko w parkach i lasach, lecz także w ogrodach. Jakie są popularne odmiany tego gatunku? Aby się o tym dowiedzieć, czytaj już teraz nasz krótki tekst!

Zawilec mieszańcowy – charakterystyka

Zawilec mieszańcowy osiąga wysokość od 40 do 120 cm. W zależności od odmiany może kwitnąć od sierpnia aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Jego kwiaty występują w różnych kolorach (białym, różowym, fioletowym). Różnią się także średnicą i liczbą płatków. Liście zawilca są ciemnozielone i lekko owłosione od spodu. Roślina nie ma dużych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Oto jej popularne odmiany.

Zawilec mieszańcowy „Pamina”

Zawilec mieszańcowy „Pamina” to odmiana dorastająca do 80 cm wysokości. Charakteryzuje się pełnymi kwiatami o różowych i fioletowych płatkach oraz żółtych pręcikach. Roślina kwitnie od sierpnia do października. Jej liście są długie – jesienią przebarwiają się na kolor brązowy. Zawilec mieszańcowy „Pamina” nie należy do wymagających roślin. Lubi przepuszczalną, próchniczną i gliniastą glebę o lekko kwaśnym odczynie. Najlepszym stanowiskiem są dla niego lekko zacienione miejsca.

Zawilec mieszańcowy „Whirlwind”

Kolejną ciekawą odmianą zawilca mieszańcowego jest „Whirlwind”. Jest to szybko rosnąca roślina, która osiąga wysokość około 120 cm. Jej liście tworzą przyziemną rozetę, są owłosione i mają nieregularny kształt. Kwiaty tego zawilca pojawiają się na początku sierpnia, mają śnieżnobiały kolor i wyrastają na długich pędach. Roślina kwitnie przez około 5 tygodni. Należy ją sadzić w półcienistych miejscach, na glebach próchniczych i dobrze przepuszczających wodę. Warto dodać, że „Whirlwind” jest odmianą odporną na trudne warunki atmosferyczne.

Zawilec mieszańcowy „Mont-rose Anemone hybrida”

Zawilec mieszańcowy Mont-rose Anemone hybrida” to kolejna popularna odmiana. W okresie kwitnienia roślina osiąga wysokość około 1 m. Na uwagę zasługują jej pełne i półpełne baldachowate, różowe kwiaty z żółtym środkiem. Kwitnie na przełomie lata i jesieni. Ten zawilec jest bardzo łatwy w uprawie. Lubi glebę dobrze przepuszczalną, próchniczą i preferuje lekko zacienione stanowiska.

Teraz już wiesz, które odmiany zawilca mieszańcowego są najczęściej uprawiane. Niewielkie wymagania z pewnością pomogą ci podjąć decyzję o uprawie tej rośliny w którymś z wariantów!

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022