Czym jest kopytnik pospolity? Dlaczego warto zainteresować się uprawą tej rośliny liściastej w ogrodzie? Jak podlewać sadzonki i jakich zabiegów pielęgnacyjnych unikać?
Czy kopytnik preferuje stanowiska cieniste, czy nasłonecznione? Jak wyglądają liście rośliny? Jaki wpływ na Asarum europaeum na układ górnych dróg oddechowych człowieka? Wszystkiego o kopytniku dowiesz się z poniższego artykułu!
Czym jest kopytnik pospolity?
Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) jest rośliną zimozieloną, która należy do rodziny kokornakowatych. Naturalnie występuje w wilgotnych lasach Ameryki Północnej, Azji i Europy. Na Starym Kontynencie znajduje się pod ochroną gatunkową. Ma kwiaty o barwie zielonkawobrunatnej, które kwitną od marca do nawet początku maja. Co ciekawe, roślina tworzy je w pobliżu powierzchni gleby, poniżej liści. Ogromną zaletą kopytnika pospolitego jest jego równomierny wzrost, dzięki czemu można osiągnąć ład przestrzenny w ogrodzie. Uprawiany jest jako roślina ozdobna i jest stosunkowo łatwa w uprawie.
Jak wygląda roślina Asarum europaeum?
Kopytnik posiada kwiaty w kolorze zielonkawobrunatnym, które mają kształt dzbaneczkowaty. Znajdują się one tuż przy ziemi. Charakteryzują się gęstymi liśćmi, które wyróżniają się błyszczącą powierzchnią. Mają średnicę nawet 10 cm, dzięki czemu kopytnik jest idealną rośliną okrywową do zacienionych miejsc na zewnątrz. Liście kopytnika przypominają kształtem końskie kopyto. Jest rośliną ozdobną, którą sądzi się w parkach oraz ogrodach. Kopytnik jest niewielką rośliną, która ma skręcone i rozgałęzione kłącza osiągające długość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Roślina w całości, a szczególnie kłącze kopytnika, wydziela specyficzny zapach w aromacie pieprzu.
Zastosowanie kopytnika pospolitego
Asarum europaeum od lat używany jest jako roślina lecznicza o szerokim zastosowaniu. W przeszłości miała ogromne znaczenie w kontekście prozdrowotnym, jednak po latach zmieniono podejście, ponieważ odkryto jej właściwości toksyczne. Od tego czasu leczenie kopytnikiem zostało mocno ograniczone. W dzisiejszych czasach jest wykorzystywane stosunkowo rzadko, najczęściej w homeopatii. Ziele i korzeń mają wiele związków farmakologicznie czynnych. Należą do nich:
- garbniki,
- glikozydy fenolowe,
- seskwiterpeny,
- żywice,
- eugenol,
- azaron,
- metyloeugenol.
Ma właściwości moczopędne i działa odkrztuśnie. Wywołuje również wymioty.
Właściwości lecznicze ziela kopytnika
Mimo tego, że roślina może być toksyczna, charakteryzuje się licznymi właściwościami leczniczymi. Wszystko ze względu na fakt, że kopytnik:
- działa bakteriobójczo, przeciwbólowo, grzybobójczo i moczopędnie;
- wzmaga wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym;
- jest odpowiedzialny za pobudzenie krążenia krwi;
- działa wykrztuśnie;
- przynosi ulgę przy różnego rodzaju urazach ciała.
Kopytnika można kupić w formie suszonego ziela lub kłącza. Na jego bazie przygotowuje się również napary i nalewki.
Kopytnik pospolity – uprawa i pielęgnacja
Roślina upodobała sobie stanowisko zacienione. Lubi gleby wilgotne i bogate w próchnicę. Należy pamiętać, by odczyn ziemi był obojętny. Co ciekawe, kopytnik jest odporny na przemarzanie. Naturalnie rozmnaża się za pomocą nasion roznoszonych przez mrówki, jednak w uprawie ogrodowej rozmnaża się przez podział kłączy. Poleca się go sadzić na zacienionych skalniakach. Byliny powinny być regularnie podlewane i nie wolno doprowadzić do ich przesuszenia.
Mimo tego, że kopytnik jest rośliną, która posiada trujące liście, warto zainteresować się jej uprawą w ogrodzie. Dzięki płożącym się przy ziemi liściom jest bardzo atrakcyjna wizualnie, a jednocześnie może mieć właściwości prozdrowotne.