Tabela – właściwości

zagadnienieopis
Jadalny czy nie?Jadalny
SezonOd lipca do października
WystępowanieWystępuje w Europie, Ameryce Północnej i Środkowej, Azji i Australii. W Polsce jest bardzo pospolity.
WyglądKapelusz ma średnicę 5-15 cm. Kolor kapelusza jest zmienny, występuje w odcieniach fioletu, niebieskiego, różu, ochry i siwego. Trzon biały.
RozmiarŚrednica kapelusza 5-15 cm, wysokość trzonu 5-12 cm.
WłaściwościMiąższ trwale biały, o łagodnym smaku. Blaszki elastyczne, nie kruszą się.
Zastosowanie w kuchniMożna przyrządzać na różne sposoby: smażyć, dusić, marynować. Smakuje w połączeniu z borowikiem.

Miejsce występowania i rozpoznawanie

Gołąbek zielonawofioletowy rośnie od lipca do października, przeważnie w lasach liściastych, rzadziej iglastych. Najczęściej występuje pod dębami lub bukami. Preferuje różne typy gleb, poza wapiennymi.

Aby rozpoznać ten gatunek, należy zwrócić uwagę na kolor kapelusza. Może on mieć odcienie fioletu, niebieskiego, różu, ochry lub być szarawy. Charakterystyczne są elastyczne blaszki, które u starszych okazów nie są kruche.

Właściwości odżywcze i przygotowanie

Gołąbek zielonawofioletowy należy do najsmaczniejszych grzybów z rodziny gołąbkowatych. Odznacza się łagodnym, przyjemnym smakiem. Można go przyrządzać na różne sposoby: smażyć, dusić, marynować, gotować.

Szczególnie polecane jest marynowanie tego grzyba w occie, najlepiej razem z borowikami. Dzięki temu uzyskujemy wyjątkowy, połączony smak obu gatunków. Gołąbki nadają się także do zup, sosów oraz dań z makaronem.

Ciekawostki

  • Gołąbek zielonawofioletowy jest jedynym gatunkiem z rodziny gołąbkowatych, którego blaszki nie twardnieją z wiekiem grzyba.
  • Jego miąższ nie zmienia barwy pod wpływem siarczanu żelazawego, w odróżnieniu od innych gołąbków.
  • Dawniej nosił błędną nazwę „gołąbek modrożółty”, ponieważ jego kapelusz nie bywa żółty.
  • Rośnie symbiotycznie z drzewami, tworząc z nimi mikoryzę.

Podsumowanie

Gołąbek zielonawofioletowy to pospolity w Polsce, jadalny grzyb z rodziny gołąbkowatych. Rośnie od lipca do października w lasach liściastych i mieszanych. Odznacza się zmiennym zabarwieniem kapelusza oraz elastycznymi blaszkami. Jest smaczny, nadaje się do różnych potraw. Ze względu na charakterystyczny wygląd i cechy, można go stosunkowo łatwo rozpoznać.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2023