Kwiaty do łazienki to naprawdę szeroka grupa roślin doniczkowych. Jakie warto wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które gatunki najlepiej radzą sobie w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu. Wybór odpowiedniej rośliny będzie łatwiejszy!

Rośliny domowe (będące zazwyczaj także roślinami tropikalnymi) uwielbiają wilgoć i wysoką temperaturę. Właśnie dlatego niemal wszystkie mogą być stawiane jako kwiaty do łazienki. Co ciekawe, rośliny kwitną w tym pomieszczeniu nawet obficiej i dłużej niż te rosnące w doniczce postawionej np. na parapecie. Kwiaty łazienkowe są odporniejsze na szkodniki i choroby. Jaki kwiatek do łazienki będzie szczególnie pasował w takim miejscu? Wybór jest naprawdę szeroki. Przedstawiamy najciekawsze propozycje. Na co się zdecydujesz? Najpierw poznaj najpopularniejsze kwiaty w łazienkach!

Kwiaty do łazienki – zasady uprawy kwiatów łazienkowych

Kwiaty można bez problemu trzymać w łazience i nie powinno im to zaszkodzić. Musisz jednak przestrzegać kilku zasad, aby twoje kwiaty łazienkowe trzymały się dobrze i nie padały. Jak dbać o kwiaty do łazienki, aby były piękne i zdrowe? Kilka zasad, które teraz przedstawimy, pozwoli ci utrzymać je w dobrej kondycji.

  1. Nie trzymaj kwiatów zbyt blisko środków chemicznych, ponieważ opary zaburzają ich prawidłowy rozwój.
  2. Trzymaj rośliny w łazience z dala od mydła i pojemników z mydłem.
  3. Często wietrz swoją łazienkę.
  4. Nie podlewaj kwiatów zbyt często, aby nie miały za dużo wody. W łazience jest wystarczająco wilgotno. Rośliny parują wolniej i tym samym wymagają mniej wody.
  5. Postaw doniczki z dala od promieni słonecznych. Rośliny tropikalne lubią wilgoć i nie przepadają za ostrym słońcem.
  6. Postaw swoje kwiaty łazienkowe w cieniu, ale jednocześnie nie umieszczaj ich w ciemnych pomieszczeniach. Dobrym miejscem będzie łazienka z oknem.

Idealny kwiat do łazienki – storczyk

kwiaty do łazienki storczyk

Storczyk ma eleganckie, duże kwiaty, które cieszą oko. Najpopularniejszą jego odmianą jest zachwycająco kwitnący falenopsis. Jeśli zdecydujesz się na takie kwiaty do łazienki, pamiętaj, że nie tolerują stojącej w doniczce wody. Dlaczego warto wybrać właśnie taką roślinę? Będzie ona wzrastać zarówno w półcieniu, jak i na słońcu. Jej niewątpliwą zaletą jest także niezbyt skomplikowana pielęgnacja.

Obecnie storczyk kwiat często wręczany na imieniny czy urodziny. Jeśli nie masz miejsca na parapecie na kolejną roślinę, możesz śmiało ozdobić nim właśnie łazienkę.

Kwiaty do łazienek małych i dużych – zielistka

Zielistka nie imponuje może zbyt pięknymi kwiatami, ale ma za to bardzo okazałe liście z jasną obwódką i białym środkiem. Jakie stanowisko powinny mieć te kwiaty do łazienki? Zawieś je pod sufitem lub ustaw na wysokiej półce. Na pewno wypuszczą swoje odnóżki, które będą zwisać i nadadzą ciekawszego wyglądu użytkowemu pomieszczeniu. Sprawdzą się świetnie właśnie tam, ponieważ lubią wilgoć i nie przepadają za ostrym słońcem. Zielistka jest polecana zwłaszcza posiadaczom kotów, ponieważ nie będzie dla nich trująca.

Rośliny do łazienki całoroczne – skrzydłokwiat 

Jakie jeszcze rośliny w łazience będą się dobrze rozwijać? Bez wątpienia skrzydłokwiaty, gdyż doskonale rosną w półcieniu i nie tolerują ostrego słońca. Idealnie nadają się zatem do ciemnych i wilgotnych pomieszczeń. Co charakteryzuje tę roślinę? Eleganckie, białe kwiaty, które kontrastują z dość soczystą zielenią liści. 

Skrzydłokwiat będzie kwitł w łazience nawet przez cały rok, jeśli prawidłowo o niego zadbasz. Pamiętaj, aby go pielęgnować i nie zapomnieć o podlewaniu. To ważne, bo skutkiem zaniedbań może być oklapnięcie wszystkich liści.

Duże kwiaty w łazience – monstera

kwiaty do łazienki monstera

Monstera to kwiat łazienkowy, który może osiągać spore rozmiary. Te rośliny nie będą zatem odpowiednie jako kwiaty do łazienki, która nie jest zbyt duża. Czego potrzebują, aby się rozwijać? Warto zapewnić im dobre warunki, czyli jasność i wilgotność. 

Kwiaty w łazienkach bez okien – zamiokulkas

Zamiokulkas to kwiat do łazienki bez okna. Warto go jednak raz w tygodniu wystawiać na słońce, aby był pięknie zielony. Czy jest możliwość, aby przez siedem dni mieć zamiokulkasa w swojej łazience? Wystarczy kupić dwa zamiokulkasy! Musisz tylko je miejscami raz w tygodniu tak, aby jeden był na słońcu w pokoju, a drugi w łazience.

Jakie kwiaty do łazienki – kroton

Jakie jeszcze rośliny mogą sprawdzić się w roli kwiatów łazienkowych? Kroton również bardzo lubi wilgotne warunki. Dodaje uroku każdemu pomieszczeniu i ma bardzo istotną zaletę. Będzie dobry zarówno dla osób zapracowanych, jak i amatorów, którzy czasami zapominają o podlewaniu swoich roślin. Nie jest bowiem szczególnie wymagający.

Jaki kwiat do łazienki – alokazja

Alokazja to kolejny polecany kwiat do łazienki. Ta roślina także świetnie sprawdzi się w wilgotnym otoczeniu. Jeśli o nią zadbasz, będzie miała ogromne liście, z widocznym unerwieniem, które będą pięknie błyszczały.

Kwiatek do łazienki – anturium

kwiaty do łazienki anturium

Czas na kwiat łazienkowy, który obok oficjalnej nazwy ma inną, niezwykle ciekawą. Popularny „jęzor teściowej” rośnie tylko wówczas, gdy wilgotność powietrza wynosi więcej niż 50%. Jeśli takie warunki panują w twojej łazience, możesz postawić w niej właśnie tę roślinę. Na pewno widok anturium w tym miejscu może zaskoczyć wiele osób.

Rośliny w łazience – difenbachia

kwiaty do łazienki difenbachia

Jeśli nie interesuje cię sztuczny kwiat do łazienki, rozważ difenbachie. Są to typowe kwiaty łazienkowe, które nie wymagają zbyt wiele uwagi. Tak jak poprzednio wymienione rośliny, także uwielbiają wilgoć i rosną w półcieniu. Jeśli chcesz do pomieszczenia wprowadzić nieco wiosennego klimatu, difenbachia to świetny wybór.

Kwiaty łazienkowe – paprotka

Na koniec warto też wspomnieć o popularnej paprotce. Niektórzy uznają tę roślinę za bardzo wymagającą. Być może przyczyną jest to, że trzeba ją często podlewać. Oczywiste jest jednak, że w łazience, gdzie panuje wilgoć, nie będziesz musiał robić tego tak często. Właśnie dlatego warto umieścić tam paprotkę w charakterze kwiatka łazienkowego.

Kwiaty do łazienki powinny być niewymagające. Najlepiej sprawdzą się takie, które lubią wilgoć i cień. Jeśli prawidłowo o nie zadbasz, mogą ozdabiać twoją łazienkę nawet przez cały rok. Możliwości masz naprawdę wiele, bo (poza kaktusami) niemal wszystkie kwiaty mogą się dobrze rozwijać w tym pomieszczeniu.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021