Kapusta ozdobna to coraz popularniejsza roślina w jesiennych rabatach. Charakteryzuje ją bardzo oryginalny wygląd. Czy może być uprawiana także w doniczce? Sprawdź wszystkie szczegóły!
Wiele osób kojarzy kapustę jedynie ze smacznym warzywem. Jej uprawa kojarzona jest jedynie z celami konsumpcyjnymi. Tymczasem kapustę można wysiewać także w celach dekoracyjnych! Charakteryzuje się ona wieloma wyjątkowymi cechami. Kapusta ozdobna to roślina niezwykle wytrzymała. Wyjątkowo dobrze znosi pierwsze przymrozki i świetnie komponuje się na rabatach razem z chryzantemami, które kwitną jesienią. Kapusta ozdobna ceniona jest nie tylko ze względu na dużą wytrzymałość, jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, ale także wyróżniający, wyjątkowy wygląd. Jeśli chcesz sprawdzić szczegóły dotyczące uprawy i pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny, zapraszamy do lektury.
Kapusta ozdobna – czym się charakteryzuje?
Kapusta ozdobna (łac. Brassica oleracea) to roślina jednoroczna, która należy do rodziny kapustowatych. Jest jedynym gatunkiem kapusty, który uprawiany jest w celach dekoracyjnych. Jako region pochodzenia wskazuje się Azję, a także południową Europę. Kapusta ozdobna to roślina, która dorasta do 30 cm wysokości (maksymalnie 40). Jej charakterystyczną cechą jest wytwarzanie niezwykle oryginalnych, postrzępionych liści, które mają kolor zielonkawo-różowo-fioletowy. Rozpoczynają wybarwianie we wrześniu. Dodatkową ozdobą tego gatunku kapusty są niespotykane pędy kwiatostanowe, które złożone są z drobnych, żółtych kwiatów. Czas kwitnienia kapuścianej rośliny ozdobnej to jesień i zima.
Odmiany kapusty ozdobnej
Kapusta ozdobna liczy sobie wiele ciekawych odmian. Najpopularniejsze z nich tworzą zwarte rozety pięknych, kolorowych liści, które przypominają wyglądem kapustę głowiastą. Do bukietów wykorzystywana jest odmiana, która posiada długie pędy, zakończone rozetką barwnych liście. Nieco mniej znany są odmiany rabatowe, które przypominają trochę jarmuż. Są jednak również bardzo atrakcyjne. A oto najpopularniejsze odmiany:
- Osaka F1 – idealna sprawdza się w uprawie doniczkowej. Posiada kędzierzawe liście, które dorastają do 15 cm wysokości.
- Kyoto F1 – rekomendowana jest zwłaszcza do uprawy w pojemnikach. Sprawdza się także uprawiana w gruncie, na rabacie. Może posiadać biały, czerwony lub fioletowoczerwony środek rozety.
- Kamome F1 – charakteryzują ją zwarte rozety, które osiągają wysokość do 25 cm. Liście są silnie pokarbowane, a ich wybarwianie następuje wcześniej i intensywniej niż u innych odmian. Mogą posiadać biały, różowy lub czerwony środek.
- Tokyo F1 – posiada gładkie, delikatne liście, które nie mają posmaku goryczki. Dzięki temu najlepiej nadaje się do spożycia, chociaż wszystkie odmiany kapusty ozdobnej są jadalne.
Zastosowanie kapusty ozdobnej
Kapusta ozdobna przede wszystkim ma zastosowanie dekoracyjne. Jej karbowane, falowane liście i piękna, barwna rozeta robi spektakularne wrażenie. Zatem gdzie można ją sadzić? Przede wszystkim sprawdza się na obrzeżach rabat i kwietnikach. Można z niej układać także kompozycje florystyczne. Niektóre odmiany ozdobnej kapusty sprawdzają się jako kwiaty cięte. Roślina coraz częściej sadzona jest także na cmentarzach. Pięknie prezentuje się w towarzystwie nie tylko chryzantem, ale także wrzosów. Kapusta ozdobna to roślina jadalna, chociaż jej liście charakteryzuje goryczka. Nie zmienia to faktu, że posiada pewne właściwości odżywcze. Wyróżnia ją przede wszystkim duża dawka witaminy C. Ma też, jak każda kapusta, niewiele kalorii.
Uprawa kapusty ozdobnej z wysiewu nasion
Kapusta ozdobna rozmnaża się poprzez nasiona. Czas ich wysiewu to początek marca. Czas uprawy rozsady wynosi zwykle od 4 do 6 tygodni. W tym czasie należy regularnie podlewać kapustę i usuwać chwasty. Kapuście należy zapewnić przepuszczalne podłoże. Idealnie sprawdzi się substrat torfowy, zawierający dodatek piasku lub perlitu o odczynie pH 5,5-6,0. Rekomenduje się przykrywanie nasion warstwą podłoża, ponieważ lepiej kiełkują w ciemności. Warto zadbać także o temperaturę podłoża, która powinna wynosić ok. 20°C. Wschody można obserwować po około 10 dniach od wysiewu. Po tym, jak pojawią się siewki, temperatura powinni sięgać nie więcej niż 15°C. Na miejsce docelowe rozsadę kapusty ozdobnej przenosi się pod koniec maja. Można ją wysiewać także bezpośrednio do gruntu, ale to następuje dopiero w czerwcu. Dostępne są także gotowe sadzonki kapusty ozdobnej w doniczkach. Stanowią one dekorację nagrobną lub uzupełnienie roślin balkonowych.
Kapusta ozdobna wymagania
Jeśli chodzi o wymagania kapusty ozdobnej, przede wszystkim ważne jest zapewnienie słonecznego stanowiska, a także bogatej gleby pełnej składników pokarmowych. Jest to roślina jednoroczna, która nie zimuje w gruncie. Przetrwa w ziemi jedynie do pierwszych silnych mrozów. Istotne jest to, żeby co roku siać rośliny należące do rodziny kapustnych w innym miejscu. Dzięki temu można uniknąć przenoszenia na kolejne egzemplarze tych samych chorób i szkodników. W czasie wzrostu kapusty trzeba pamiętać o jej nawożeniu, a także podlewaniu. Nie wolno jednak przesadzić z dostarczaniem składników odżywczych wraz z nawozem. Nadmierne dawki mogą wpłynąć na nieodpowiednie wybarwienie rozety. Do nawożenia najlepiej sprawdzi się biohumus lub kompost. Można używać także uniwersalnego nawozu mineralnego przeznaczonego do roślin ogrodowych. Niezwykle istotne jest regularne podlewanie. Niedobór wody może powodować żółknięcie liści, a także uschnięcie całej rośliny.
Jak uprawiać ozdobną kapustę w doniczce?
Kapusta ozdobna może być nie tylko sadzona bezpośrednio w gruncie, ale także w doniczce. Z jej wykorzystaniem można tworzyć piękne, jesienne kompozycje, w towarzystwie mrozów, wrzosów lub golterii rozesłanej. Odpowiednie sadzonki można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym, ale także przygotować w domu samemu. Jak wysiewać kapustę ozdobną? Jej nasiona wysiać należy na parapecie okiennych lub w mini-szklarence, która jest do kupienia w sklepie z artykułami ogrodniczymi. Doskonale sprawdzają się także tacki z wielodoniczkami. Podłoże powinno stanowić mieszankę substratu torfowego, piasku lub perlitu i ziemi. Stosunek zmieszania powinien wynosić 1:1:1. Po kilku dniach nasiona powinny wykiełkować.
Kapusta ozdobna to roślina, po którą coraz chętniej sięgają zarówno początkujący ogrodnicy, jak i ci z ogromnym doświadczeniem. Nie jest specjalnie wymagająca, za to zapewnia niezwykły efekt dekoracyjny. Zdecydowanie warto korzystać z jej uroków.