Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) to niewielka krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), którą nazywamy również golterią pełzającą. Jak uprawiać ją w ogrodzie? Jakie są jej wymagania? Sprawdź to!
Golteria rozesłana to stosunkowo małoznana roślina, która czasami pojawia się w ogrodach w charakterze ozdobnym. Pochodzi z Ameryki Północnej i słynie przede wszystkim ze swoich owoców, które utrzymują się od późnej jesieni aż do wiosny. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na jej temat.
Golteria rozesłana – charakterystyka i pochodzenie
Gaultheria procumbens jest gatunkiem pochodzącym z północno-wschodniej Ameryki. Można spotkać ją na terenach od Nowej Fundlandii do południowo-wschodniej Manitoby i na południe aż do Alabamy.
Golteria to niski krzew, wyrastający ze smukłych, pełzających podziemnych pędów, które tworzą niewielkie kolonie roślin. Gałęzie wyrastające z tych pędów są wyprostowane, mają 10–15 cm wysokości.
Liście tej rośliny wydzielają charakterystyczny, lekko miętowy zapach. Mają kształt owalny do eliptycznych z krótką szypułką. Z zewnątrz są ciemnozielone i bardzo błyszczące a ich krawędzie są ząbkowane. Blaszka liściowa ma jedną żyłę główną biegnącą od nasady do czubka liścia.
Charakterystyczną cechą tej rośliny są jej owoce, które mają formę czerwonych jagód. W połączeniu z zimozielonymi liśćmi wyglądają niezwykle bajkowo. W tradycji amerykańskiej z właśnie tej rośliny tworzy się dekoracyjny wieniec bożonarodzeniowy.
Golteria rozesłana – uprawa i pielęgnacja
W przeciwieństwie do innych roślin wrzosowatych golteria rozesłana lubi chłód. Najlepiej rośnie na półcienistych stanowiskach. Najlepiej rośnie w glebach wilgotnych o kwaśnym odczynie. Tak jak inne gatunki z tej rodziny lubi podłoża torfowe, próchnicze i dobrze przepuszczalne.
Od wiosny do jesieni zaleca się zasilanie podłoża mieszanką zakupioną specjalnie dla roślin wrzosowatych i azalii. Ważne jest to, aby nie zawierała zbyt dużych ilości wapnia. Istotnym elementem pielęgnacji jest systematyczne zakwaszanie gleby.
Jako roślina zimnolubna nie musi być szczególnie zabezpieczana na zimę. Lekkiej ochrony potrzebuje tylko w bardzo zimnych i bezśnieżnych okresach.
Rozmnażanie tej rośliny na własną rękę jest dosyć trudne. Zaleca się kupno gotowych sadzonek w jednej ze szkółek. Raz w roku po zimie można przesadzić ją do nieco większego pojemnika.
Golteria rozesłana – zastosowanie w ogrodzie
W ogrodzie tak jak inne rośliny wrzosowate golteria uprawiana jest przede wszystkim na skalniakach. Tworzy bardzo atrakcyjne wiecznie zielone kobierce.
Coraz częściej jednak można spotkać ją w roli rośliny doniczkowej hodowanej na balkonach i tarasach. Nie zaleca się jednak trzymania jej w mieszkaniu. Ciepłe pomieszczenia sprawiają, że nie tylko się nie rozrasta, ale wręcz obumiera.
Szczególnie atrakcyjne są odmiany o dużych czerwonych owocach. To z nich wykonuje się najczęściej bożonarodzeniowe wieńce.
Golteria rozesłana – właściwości lecznicze
Golteria rozesłana była przez rdzennych Amerykanów traktowana jako roślina lecznicza, którą spożywano w formie herbatki. Liście golterii, które pachną w lekko miętowy sposób zawierają olejek eteryczny. Jego działanie jest nieco zbliżone do aspiryny. Pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry i wspomaga w przeziębieniu.
Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) pochodzi z dalekiej Ameryki, jednak należy do tej samej rodziny co znany nam wszystkim wrzos. Jest niewielka, wiecznie zielona i zachwyca czerwonymi owocami. Można tworzyć z niej wieńce ozdobne a olejek golteriowy ma działanie lecznicze. Wymaga kwaśnych gleb i dobrze radzi sobie w niskich temperaturach.