Dbasz o ogrodową estetykę? W takim razie musisz wiedzieć, co posadzić obok krzewuszki. Sprawdź, w jakie sadzonki zainwestować i które rośliny lubią towarzystwo tego krzewu.

Zapamiętaj!

  • Krzewuszka ozdobna to popularny krzew, który zakwita późną wiosną.
  • Powinna być sadzona w słonecznym i wilgotnym miejscu o żyznej i przepuszczalnej glebie.
  • Rośliny, które doskonale nadają się do jej sąsiedztwa to jabłoń, wiśnia, śliwa, lilak, jaśminowiec i inne kwitnące oraz ozdobne krzewy.
  • Podlewanie i przycinanie są ważnymi elementami profilaktyki i pielęgnacji.

Jak dbać o krzewuszkę cudowną?

Krzewuszka cudowna lubi stanowiska słoneczne i wilgotną glebę. Dobrze jest komponować ją z roślinami o podobnych wymaganiach. Potrzebuje żyznej i przepuszczalnej ziemi. Regularne podlewanie jest bardzo ważne, ponieważ szkodzi jej susza. W wyjątkowo mroźne zimy może przemarzać, dlatego młodsze okazy trzeba osłonić przed mrozem.

Weigela florida szybko rośnie, co warto uwzględniać podczas wybierania miejsca w ogrodzie. Pamiętaj o tym również wtedy, gdy zastanawiasz się, co posadzić obok krzewuszki. Rośliny te doskonale znoszą cięcie, co sprawia, że nadają się na formowane żywopłoty. Dlatego ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie pędów. Należy je skracać dwukrotnie, czyli wczesną wiosną i latem. Dzięki temu krzew obficie i długo kwitnie, a nawet często powtarza kwitnienie. W uprawie warto też stosować nawóz ogrodniczy.

jak dbać o krzewuszkę cudowną

Co warto posadzić obok krzewuszki w ogrodzie?

Odmiany krzewuszki (np. „Variegata”) najlepiej sadzić z innymi krzewami liściastymi o podobnym pokroju. Pąki kwiatowe dojrzewają w maju. Wtedy krzewuszka wygląda pięknie w towarzystwie jabłoni, wiśni i śliw. Odpowiednie będą także bez lilak i jaśminowiec. Pasują też inne krzewy kwitnące oraz z ozdobnymi owocami, takie jak berberys, tawuła lub hortensja. Rośliny, które rosną powoli, nadają się na pierwszy plan na rabacie. Kwiaty krzewuszki są wiosenną ozdobą ogrodu, a jesienią liście mogą przebarwiać się na pomarańczowo.

co warto posadzić obok krzewuszki w ogrodzie

Ciekawostka na dziś

Krzewuszki są bardzo popularne w ogrodach wiejskich, ponieważ doskonale sprawdzają się jako elementy nieformalnych żywopłotów lub pojedynczych nasadzeń. Są również często stosowane w kompozycjach z innymi ozdobnymi krzewami, takimi jak jaśminowiec.

Krzewy ozdobne w pojemniku, czyli co zrobić, gdy brakuje miejsca w ogrodzie?

Wśród krzewów ozdobnych rosnących w doniczkach krzewuszka zajmuje specjalne miejsce. Można w ten sposób tworzyć kompozycje z roślinami jednorocznymi i ozdabiać nimi balkony, tarasy i schody. Krzewuszka szczepione na pniu to idealny powtarzający się akcent w ogrodzie lub na tarasie.

Krzewuszka ozdobna należy do najpiękniejszych krzewów do ogrodu przydomowego. Zobacz, co posadzić obok krzewuszki i stwórz w swoim otoczeniu wyjątkową kompozycję.

co posadzić obok krzewuszki - inspiracje

Często zadawane pytania

Czy krzewuszka szybko rośnie?

To zależy od gatunku krzewuszki, ale ogólnie rzecz biorąc, większość krzewuszek rośnie umiarkowanie szybko.

Jak zagęścić krzewuszkę?

Można zagęścić krzewuszkę przez przycięcie gałęzi na pędach bocznych lub przez przycinanie krzewu do kształtu kulistego.

Co ile sadzić krzewuszkę?

To zależy od gatunku krzewuszki i warunków klimatycznych, ale ogólnie rzecz biorąc, krzewuszki najlepiej sadzić co 2-3 lata.

Czy krzewuszkę można przycinać?

Tak, krzewuszki można przycinać, aby utrzymać ich kształt i zagęścić roślinę. Najlepiej przycinać krzewuszkę na wiosnę, przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu.

Ile razy kwitnie krzewuszka?

To zależy od gatunku krzewuszki. Niektóre krzewuszki kwitną tylko raz w roku, podczas gdy inne kwitną kilka razy.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023