Cięcie róż wiosną to ważny punkt w kalendarzu ogrodniczym. Odpowiednie skracanie pędu rośliny zapewnia lepsze kwitnienie i optymalny pokrój. Przycinanie róży chroni ją również przed atakiem szkodników oraz chorób. Zobacz, kiedy i jak ciąć róże wiosną, by ich nie uszkodzić!

Sporo osób przycina różane krzewy więcej, niż raz w sezonie. Tymczasem to jednorazowe cięcie róż wiosną daje najlepsze efekty. Optymalny czas na przeprowadzenie zabiegu zaczyna się pod koniec marca, a kończy w połowie kwietnia. Wiele zależy od warunków pogodowych – temperatury i opadów. Najlepiej wybrać słoneczny i bezdeszczowy dzień, po ustąpieniu mrozów. Technikę przycinania dopasowuje się do rodzaju róż oraz pożądanych efektów. Ważne, by skracać pęd ukośnie nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony róży, w odległości ok. 1 cm od młodych pąków. Co jeszcze musisz wiedzieć o tym zabiegu?

Cięcie róż wiosną wystarczy. Usuwanie pędów jesienią i przycinanie róż latem są zbędne

Cięcia pielęgnacyjne służą usunięciu martwych, chorych i przemarzniętych pędów. Pomagają też w formowaniu krzewu – kontrolowaniu kierunku i tempa jego wzrostu. Czas oraz sposób przycinania róży przekłada się na porę kwitnienia, a także liczbę i wielkość kwiatów. Bez cięcia róż wiosną ich pędy rozrastają się błyskawicznie, a zakwitanie ulega osłabieniu. Obowiązują tutaj następujące prawidłowości:

 1. Słabo przycięty krzew róży kwitnie wcześniej. Ma dużo drobnych kwiatów oraz krótsze i cieńsze, dość słabe pędy;
 2. Intensywne cięcie krzewu na wiosnę nieco opóźnia zakwitanie, za to wzmacnia i wydłuża pędy. Rozwija się mniej pąków, ale stany kwiatowe są większe.

Przycinania wymagają wszystkie róże, czyli:

Kiedy dokładnie przeprowadzić wiosenne cięcie róż?

Wycinanie pędów musisz przeprowadzić podczas uśpienia róży, zanim rozpocznie się okres wegetacji. Terminy marcowo-kwietniowe to ogólna wskazówka. Najlepszymi sygnałami do cięcia róż wiosną są nabrzmiewające, lśniące pąki na krzewie oraz kwitnienie forsycji. Do ogrodu wybierz się w słoneczny dzień bez opadów i pamiętaj, by przeczekać mrozy. Warto śledzić długoterminowe prognozy pogody. Na zaleczenie ran po cięciu róża potrzebuje 4–5 tygodni. Ewentualne przymrozki w tym okresie mogą spowodować poważne uszkodzenia krzewu. W ciągu całego roku – nie tylko każdej wiosny – regularnie usuwaj korzeniowe odrosty oraz przekwitłe kwiaty. Jesienią pozbądź się martwych gałęzi i zwiędłych kwiatostanów.

Cięcie róż wiosną – przykładowe techniki cięcia dopasowane do różnych grup róż

Jest tylko parę uniwersalnych zasad. Obojętnie, czy wykonujesz silne cięcie sanitarne i usuwasz obumarłe części, czy też przeprowadzasz delikatne cięcie odmładzające powtarzane raz na kilka lat. Jeśli zależy ci na dobrej kondycji i bujnych kwiatach, nie możesz usuwać pąków kwiatowych. Pomyłka nie będzie równoznaczna z obumarciem rośliny, a „tylko” osłabionym rozwojem. Prawidłowa technika cięcia róż wiosną to ukośna płaszczyzna przecięcia pędu 0,5–1 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony.

Jak przycinać róże w zależności od typu i wieku krzewu?

Jedne róże należy przycinać się raz na rok, inne gatunki rzadziej. Czasami młode pędy przycina się na długość 4–5 oczek, a stare i zeschnięte usuwa całkowicie. Innym razem również młode części róży nadają się do odcięcia – np. kiedy pojawiają się na przekwitniętych fragmentach. Przed zabiegiem warto dokładnie naostrzyć sekator (a po wszystkim odkazić ostrza), gdyż to gwarantuje odpowiednio gładkie cięcie. Dodatkowe wskazówki znajdziesz poniżej:

 • cięcie róż wielkokwiatowych – grube pędy rośliny skróć do 20–30 cm, a krótkie do 15–20 cm. Pozostaw odpowiednio 4–6 i 2–4 oczka. Słabe pędy róż wytnij przy korzeniu;
 • cięcie róż wielokwiatowych – odmiany niskie tych roślin skracaj do 30 cm, wysokie do ok. 60 cm;
 • przycinanie róż pnących – pędy główne pozostaw nienaruszone. Pędy boczne rośliny poprowadź „na wachlarz” o wysokości ok. 30–40 cm;
 • pielęgnacja róż miniaturowych – przycina się je dość nisko, ok. 10–15 cm od gruntu, co poprawia krzewienie roślin;
 • cięcie róż okrywowych – zwykle wystarczy przeprowadzać je raz na kilka lat. Pozbądź się starych i dzikich pędów, pozostałe możesz skrócić do 10–15 cm w ramach odmłodzenia rośliny;
 • cięcie róż parkowych – jedni preferują mało intensywne zabiegi, a część ogrodników mocniej ingeruje w strukturę rośliny. Ten drugi typ cięcia róży wiosną polega na skróceniu pędów o 1/3 i nadaniu im kopulastego kształtu już po kwitnieniu;
 • przycinanie róż rabatowych – tnij 10–15 cm nad ziemią, chyba że pędy przemarznięte wymagają głębszej interwencji. Po zabiegu powinno pozostać minimum 5–10 pędów, z których wyrosną nowe. Czasami warto dać szansę słabszym pędom na regenerację;
 • pielęgnacja róż piennych – pozbądź się dzikich pędów, które wyrastają z podkładki lub korzeni. Pozostałe pędy skróć na 3–4 oczka.

Cięcie róż wiosną – ochrona krzewu i pielęgnacja róż po przycięciu

Kiedy skończysz pracę sekatorem, musisz dobrze zabezpieczyć rany rośliny. Wiele odmian róż jest niezwykle podatnych na choroby grzybowe. Cięcia bez pielęgnacji po zabiegu bardziej zaszkodzą, niż pomogą. Po wiosennym przycinaniu róż możesz zastosować:

 • preparaty o działaniu przeciwgrzybiczym;
 • specjalne maści ogrodnicze;
 • sztuczną korę;
 • białą farbę emulsyjną z dodatkiem miedzianu;
 • nawóz azotowy – w połączeniu z nawodnieniem przyspieszy wykształcenie nowych pędów.

Zasady cięcia róż wiosną nie są jednolite. Ilu specjalistów od ogrodnictwa, tyle różnych porad i opinii. Dlatego czasami warto spróbować zrobić coś inaczej niż zwykle. A potem wykonać cięcie róż według takiego schematu, który w twoim ogrodzie sprawdził się najlepiej. Masz na to własne, sprawdzone sposoby? Opisz w komentarzu, jak tniesz swoje róże na wiosnę!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022