Byliny kwitnące jesienią sprawiają, że ogród wygląda naprawdę bajkowo. Które gatunki i odmiany bylin wieloletnich ozdabiają jesienne rabaty? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jesienią ogród powoli przygotowuje się do zimowej przerwy. Zazwyczaj wykonujemy wtedy prace porządkujące i sadzimy rośliny, które przeczekają chłodne miesiące w ziemi i pięknie zakwitną na wiosnę. Wiele gatunków roślin rozkwita nie tylko przez całe lato, ale również w okresie jesiennym. Sprawdź, jakie byliny kwitnące jesienią warto zasadzić w swoim przydomowym ogrodzie.

Byliny kwitnące jesienią – astry

Niezwykle popularnym kwiatem, który cieszy oko również jesienią jest aster. Ta roślina niekiedy nazywana jest również gwieździstym kwiatem lub marcinkiem. Zakwita w sierpniu i cieszy oko nawet do listopada. W zależności od odmiany ta wieloletnia bylina wydaje kwiaty w kolorze żółtym, różowym, fioletowym, niebieskim, czy białym. W sklepach ogrodniczych znajduje się wiele odmian, w tym też hybrydowych. Łodygi astrów mogą dorastać na wysokość od 30 cm do nawet 2 metrów.

Rozchodnik okazały – bylina wieloletnia

Do grupy dekoracyjnych bylin kwitnących jesienią można również zaliczyć rozchodnika okazałego. Ta niezwykła roślina tworzy gęste kępy czerwonych kwiatostanów. Niektóre podgatunki mogą mieć barwę różową lub nawet kremową. Roślina kwitnie w okresie od sierpnia do października. Jej pędy mogą dorastać nawet do 70 cm wysokości. Rozchodnik nie jest szczególnie wymagający. Lubi słoneczne stanowiska i zazwyczaj dobrze rośnie w każdej glebie.

Nachyłek wielokwiatowy – ozdoba ogrodu na jesień

Nachyłek to roślina, która zakwita w intensywnie żółtym kolorze i dorasta nawet do 80 cm. Jego kwiaty są kuliste i dosyć drobne. Ich średnica wynosi zazwyczaj około 5 cm. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i najlepiej rośnie w żyznej glebie. Nie jest to jednak roślina szczególnie wymagająca, zazwyczaj doskonale daje sobie radę również w podłożu mniejszej ilości dostępnych składników odżywczych. Warto zwrócić uwagę na liczne odmiany tej byliny, które posiadają ciekawe warianty kolorystyczne i barwne znaczenia.

Byliny kwitnące jesienią? Jeżówki purpurowe!

Jeżówka to roślina niezwykle ceniona w przemyśle zielarskim. Chętnie hodowana jest jednak w roli wieloletniej rośliny ozdobnej, która cieszy oko w przestrzeni ogrodowej. Wyprostowana łodyga dorasta do 50 cm wysokości. Na jej szczycie wyrastają pojedyncze kwiaty z charakterystycznie wypukłym środkiem i skierowanymi do dołu płatkami. Jeżówka najlepiej rośnie w wilgotnej ziemi z dużą ilością składników mineralnych.

Krwawnik pospolity w jesiennym ogrodzie

Krwawnik to bardzo powszechna wieloletnia roślina, która kwitnie obficie od lipca do października. Najczęściej występują białe kwiaty, jednak w zależności od odmiany można spotkać również czerwone, żółte lub różowe. Kwiaty zebrane są w baldachy, które zazwyczaj mają średnicę około 8 cm. Krwawnik to kępiasta bylina dorastające nawet do 80 cm wysokości. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Świetnie radzi sobie w niemal każdej glebie, dlatego poradzą sobie z nią nawet niedoświadczeni ogrodnicy.

Rudbekia błyskotliwa – piękna bylina ogrodowa

Rudbekia to roślina z rodziny astrowatych, która kwitnie od lipca do września. Tworzy gęste kępy z licznymi rozłogami a jej najbardziej charakterystyczną cechą jest intensywnie czarny środek. Łodygi i liście są ciemnozielone. Te byliny warto sadzić w dobrze nasłonecznionych miejscach osłoniętych od wiatru. Gleba nie musi być szczególnie żyzna, jednak trzeba zadbać o to, aby nie wysychała. Regularne podlewanie jest więc najważniejszym elementem pielęgnacji rośliny.

Zimowit jesienny – urocza bylina wieloletnia

Zimowity to bardzo ciekawe byliny, które zaczynają kwitnąć dopiero pod koniec kwietnia. Przez większość roku roślina nie jest widoczna gołym okiem. Pod ziemią znajduje się jedynie niepozorna brązowa bulwa. Na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni zaczynają wyrastać z niej sztywne i bezlistne rurki na których szczycie pojawiają się kielichowate kwiaty w kolorze jasnego fioletu. Wyhodowano również odmiany, które charakteryzują się białym lub perłowym odcieniem.

Dzielżan ogrodowy do jesiennego ogrodu

Ostatnią, ale zdecydowanie nie najmniej urodziwą jesienną byliną w tym zestawieniu jest dzielżan. Ten barwny kwiat z rodziny astrowatych dorasta nawet do 150 cm wysokości. Na szczycie sztywnych pędów pojawiają się liczne kwiatostany w formie koszyczków. Kształtem przypominają one nieco lotki do badmintona. Roślina kwitnie od czerwca do września. Wyróżniają ją czerwone lub pomarańczowe kwiaty z ciemniejszym środkiem. Niektóre odmiany mają na płatkach różnorodne zdobienia.

Podsumowanie

Jesienny ogród mieni się wieloma barwami liści. Niejednokrotnie można również spotkać w nim wieloletnie rośliny, które kwitną przez całą jesień. Najwięcej gatunków kwiatów rozkwita we wrześniu i październiku, jednak niektóre z nich można podziwiać jeszcze w listopadzie. Byliny kwitnące jesienią to liczna grupa, dlatego bardzo łatwo wybrać gatunek lub odmianę, która wpisze się z powodzeniem w charakter otoczenia.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022