Szukasz rośliny, która stanie się barwną ozdobą ogrodu? Warto wybrać dzielżan ogrodowy. To efektowna bylina, świetnie radząca sobie na mocno nasłonecznionych stanowiskach. Dowiedz się więcej na temat jej uprawy.

Dzielżan ogrodowy to bylina z rodziny astrowatych, których naturalnym środowiskiem jest Ameryka Północna, Południowa i Środkowa. Powszechnie spotykane dzielżany są najczęściej roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi. Jak wyglądają? W jakich miejscach warto je posadzić? Jak przebiega ich uprawa i pielęgnacja? Pytań nie brakuje, ale jeśli szukasz odpowiedzi, czytaj dalej nasz tekst!

Czym wyróżnia się dzielżan ogrodowy i do czego był wykorzystywany?

Dzielżan ogrodowy to mieszaniec międzygatunkowy, który wykształcił się na podstawie dzielżanu jesiennego, czyli Helenium autumnale. Osiąga wysokość od 50 nawet do 200 cm. Jego pędy są bardzo cienkie i mocno rozgałęzione. Liście dzielżanu ogrodowego mają lancetowaty kształt i intensywnie zielony kolor.

Kwitnienie dzielżanu i jego ciekawe właściwości

Kwitnienie tej rośliny trwa przez całe lato, a czasem aż do późnej jesieni. Pierwsze kwiatostany można zobaczyć już w czerwcu. Każdy pęd kończy się pojedynczym kwiatem, a ozdobny mały koszyczek otoczony jest lekko wywiniętymi płatkami. Te ostatnie najczęściej są w kolorze żółtym, choć występują także odmiany o innym wybarwieniu.

Roślina ta w języku angielskim nazywana była potocznie sneezeweed. Dlaczego? Z dzielżanu wytwarzano bowiem proszek i używano go tak, jak tabakę. Każdorazowe zażycie kończyło się kichaniem, stąd wspomniana nazwa.

Wymagania i uprawa Helenium

Kluczowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając stanowisko dla tej rośliny, jest ilość światła.

  1. Optymalne będzie zasadzenie jej w miejscu mocno nasłonecznionym, ewentualnie w delikatnym półcieniu.
  2. Helenium wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby.
  3. Dla prawidłowego rozwoju rośliny ziemia powinna być stale utrzymywana w umiarkowanej wilgotności.

Wbrew pozorom jest to roślina dość odporna na mróz. Nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia na okres zimowy. Nie ma także konieczności stosowania specjalnych środków ochrony roślin. Nie jest to bylina podatna na choroby i wszelkiego rodzaju szkodniki.

Gdzie najczęściej sadzi się dzielżan?

Te łatwe w uprawie rośliny doskonale sprawdzają się w rabatach kwiatowych. Z powodzeniem można je łączyć z innymi bylinami. Świetnie wyglądają w towarzystwie złocieni i astr.

Wiele osób sadzi je na tle jasnych ścian lub przy ogrodzeniach. W widnych i często nasłonecznionych miejscach dzielżany będą efektownie kwitły. Warto jednak wziąć pod uwagę, że rośliny te mają tendencję do opadania liści (w niższych partiach). Z tego względu, dla zachowania ładnego efektu, zalecane jest sadzenie ich w towarzystwie niskich roślin, które zakryją ogołocone pędy.

Doskonale sprawdzają się jako kwiaty cięte i można tworzyć z nich piękne bukiety.

Kluczowe zasady pielęgnacji i nawożenia

Uprawa tej rośliny nie jest bardzo trudna i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony ogrodnik. Ze względu na walory dekoracyjne wiele osób wybiera właśnie ją do swoich ogrodów.

  1. Sadzonki roślin kwitnących, takich jak te byliny, powinny być regularnie nawożone. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku nawozy mineralne i organiczne. Z powodzeniem można także stosować kompost.
  2. Konieczne jest także dokładne usuwanie przekwitłych kwiatów. To kluczowy element pielęgnacji, który pozwala na pobudzenie rośliny do ponownego wydawania kwiatów.

Ze względu na wyjątkowo szybki wzrost dzielżanu zwykle nie ma konieczności dokładnego odchwaszczania. Jeśli zdecydujesz się na odmianę wysoką, może okazać się, że konieczne będzie wprowadzenie dodatkowych podpórek. Ciężar kwiatów może bowiem prowadzić do mechanicznych uszkodzeń rośliny.

Rozmnażanie dzielżanu w domowych warunkach

Najlepszym sposobem na pozyskanie nowych sadzonek tej byliny jest podzielenie mocno rozrośniętych kęp. Odpowiednim czasem, by to zrobić, jest wiosna. Należy jednak uważać i nie pobierać takich sadzonek częściej niż raz na dwa lub trzy lata.

Inną, równie skuteczną metodą jest ukorzenianie kilkucentymetrowych wierzchołków pędów.

  1. Należy je odciąć w kwietniu lub maju (najlepiej fragmenty o wysokości 10 cm).
  2. Następnie pędy powinny przebywać w wilgotnym podłożu, najlepiej torfowo-piaskowym.
  3. Po pewnym czasie powinny osiągnąć samodzielność.

Niezalecane jest jednak rozmnażanie tej rośliny za pomocą nasion. Mimo że bylina wytwarza ich sporo, tak otrzymany dzielżan nie będzie wykazywał cech okazu matecznego.

Uprawa dzielżanu ogrodowego jest doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które mają nasłonecznione działki. Prosta pielęgnacja, z którą poradzą sobie nawet początkujący, a także piękne kwiaty to coś, co bez wątpienia sprawia, że warto mieć tę bylinę.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022