Zimowit to roślina kwitnąca jesienią. W grupie prezentuje się niezwykle ozdobnie. W naturze spotkasz go m.in. w południowej Europie i Azji. Czy można posadzić go w ogródku? Jakiej pielęgnacji wymaga? Sprawdź!
Zimowit to roślina zakwitająca we wrześniu i w październiku. Rzadko zdarzają się odmiany zimowita wiosennego. To uroczy kwiat przypominający krokusa. Niekontrolowana grupa zimowitów rozrośnie się na duży obszar działki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tej roślinie.
Charakterystyka jesiennego kwiatu
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) jest rośliną cebulową z rodziny zimowitowatych. Łacińska nazwa Colchicum pochodzi od Niziny Kolchidzkiej położonej w Gruzji. Naturalnie występuje na terenach Europy i Azji środkowej. W Polsce spotkasz go na łąkach podgórskich i w południowo-zachodniej części kraju. Tworzy bujne kępy liliowych kwiatów i objęty jest ochroną. Jego liczebność stale się zmniejsza ze względu na zbieranie do celów leczniczych. Ponadto wykorzystuje się go do bukietów i niszczy w trakcie zaorywania łąk.
Krokus a zimowit
Szafrany często bywają mylone z zimowitem, ze względu na duże podobieństwo. Znając ich specyfikę, łatwo je rozróżnisz. Zimowit jest większy, bezlistny jesienią i posiada 6 pręcików. Natomiast krokus ma ich tylko 3 i posiada wydłużone listki.
Wygląd zimowita jesiennego
Zimowit to bylinowy kwiat o lejkowatym kształcie. Składa się z 6 płatków o długości 10–20 cm. Wewnętrzna strona kwiatu jest pokryta delikatnymi włoskami. Wyrasta na wąskiej, kremowej rurce, która wydłuża się wraz z cyklem kwitnienia. Osiąga maksymalną długość 30 cm. Pręciki są długie i nagie. Posiadają stosunkowo duże i intensywnie żółte pylniki
Liście zimowita są podłużne, nagie i szerokie. Jedna roślina wytwarza do 4 liści 20-centymetrowych. Pojawiają się wiosną wraz z owocami. Jesienią liście zasychają i opadają. Pozostaje bezlistna łodyżka. Jajowata bulwa ma wielkość pomiędzy 2,5–6 cm.
Kolor zimowita
Naturalny kolor zimowita to delikatny odcień fioletu – liliowy. Kwiaty dostępne w sprzedaży posiadają wiele odmian kolorów. Spotkasz zimowity w kolorach: białym, różowym, purpurowym, liliowym.
Kwitnienie zimowita
Zimowit to roślina jesienna. Kwitnie we wrześniu i październiku. Najlepszy czas na zasadzenie tych roślin to połowa sierpnia.
Stanowisko zimowitów i pielęgnacja
Stanowisko zimowita powinno być słoneczne lub lekko cieniste. Im więcej słońca, tym lepiej zakwitną. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna o obojętnym bądź lekko zasadowym pH. Nie możesz doprowadzić do jej przeschnięcia. Ziemia powinna być stale wilgotna. Najlepiej stworzyć jak najbardziej naturalne warunki do rozwoju.
Nawożenie należy przeprowadzać wiosną, czyli w okresie rozwoju liści. Odpowiednim wyborem będzie postawienie na nawóz wieloskładnikowy lub domowy kompost.
Uprawa
Cebulki zimowitów posadzone w sierpniu zakwitną jesienią tego samego roku. Wyrosną jasne kwiaty bez liści. Najlepszy termin sadzenia tych kwiatów to miesiąc przed terminem kwitnienia. W kolejnym sezonie (wiosną) po posadzeniu zaobserwujesz liście.
Nie musisz ich wykopywać, to rośliny wielosezonowe. Roślina może wytworzyć kwiaty, jeśli bulwa nie zostanie posadzona. Jeżeli zbyt długo przechowujesz je w piwnicy, możesz spodziewać się roślin.
Przesadzanie kwiatów należy planować co 3–4 lata, gdy się zagęszczą. Robi się to pod koniec czerwca. Uważaj, aby nie wykopać rośliny w czasie spoczynku.
Sadzenie
Cebule zimowitów należy sadzić na głębokości równej trzykrotności bulwy. Najczęściej to około 15 cm. Częstotliwość sadzenia to podobna odległość wahająca się między 10 cm a 20 cm. Najlepiej prezentuje się kilkanaście kwiatów posadzonych w grupie.
Lecznicze właściwości zimowita
Zimowit jest rośliną uzupełniającą medyczną apteczkę. Nie wolno stosować jej na własną rękę! Nie spożywa się danej części rośliny! W medycynie stosuje się otrzymane alkaloidy. Wyłącznie ścisła kontrola lekarza i odpowiednie dawki zadziałają prawidłowo na organizm.
Zimowit jesienny działa przeciwbólowo, przeciwmalarycznie, przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie. Wykorzystuje się go również do leczenia jadłowstrętu.
Trujące właściwości zimowita
Zimowit pomimo swoich właściwości leczniczych jest także silnie trujący. Cała roślina zawiera niebezpieczną kolchicynę. Stanowi niebezpieczeństwo dla zwierząt i dzieci.
Niewielka ilość nasion lub płatków może nieść za sobą śmiertelne skutki. Kilka godzin po spożyciu pojawia się pieczenie i drętwienie ust, wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu i przełykaniu. Objawy stopniowo prowadzą do paraliżu i śmierci.
Zimowit jest mile widziany w ogrodach skalnych. Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi. Regularnie przekopuj te rośliny, aby kwiaty nie zarosły całej działki.