Wiele osób może rozważać wprowadzenie do swojego ogrodu winorośli. Do dyspozycji jest tu wiele odmian, które mogą się świetnie sprawdzić w przestrzeni zielonej. Jedną z ciekawych propozycji jest z pewnością Vitis vinifera. Zobacz wskazówki na temat jej uprawy!
Nie ulega wątpliwości, że winorośl może się estetycznie prezentować w przestrzeni ogrodowej. Z tego właśnie względu wiele osób zastanawia się nad zastosowaniem takiego rozwiązania. Można wykorzystać tę roślinę jako element dekoracyjny, a także delikatne uzupełnienie swojej aranżacji ogrodu. Ważne jest jednak to, aby umiejętnie rozplanować rozstaw roślin uprawnych, a także odpowiednio o nie dbać. Wymaga to umiejętnej organizacji swojego czasu wolnego, dlatego przeanalizuj swoje możliwości w tym zakresie. Przeczytaj przydatne informacje dotyczące pielęgnacji oraz sposobu hodowli vitis vinifera!
Vitis vinifera – dlaczego może być ciekawym pomysłem do ogrodu?
Wykorzystanie w przestrzeni ogrodowej Vitis vinifera może być bez wątpienia interesującą opcją. Możesz zasadzić ją na stanowiskach pośród innych roślin lub potraktować jako ciekawy sposób na dekorację elementów takich jak altany, czy balustrady. Istnieje sporo odmian tego gatunku, dlatego musisz się dobrze zastanowić nad wyborem. Kwiaty winorośli właściwej kwitną wiosną i mają zieloną barwę, dzięki czemu jest to stonowana propozycja do ogrodu. Z kolei jesienią następuje zbiór owoców koloru:
- zielonego;
- czerwonego;
- brązowego;
- niebieskiego.
Mogą mieć one też barwę bordową, przypominającą odcień wina.
Jakie wymagania ma winorośl właściwa?
Jeśli chcesz hodować w swoim ogrodzie ten gatunek, musisz zdawać sobie sprawę z jego wymagań. Vitis vinifera potrzebuje ciepła, dlatego należy ją umieszczać na słonecznych stanowiskach. Dzięki temu daje się jej optymalne warunki do rozwoju. Ważne jest również to, aby ziemia nie była zbyt wilgotna. Trzeba na to uważać zarówno przy doborze miejsca na sadzenie, jak i podczas podlewania tego szlachetnego gatunku. Należy dbać tutaj o lekko kwaśny, obojętny lub lekko zasadowy odczyn gleby. Ta winorośl osiąga od około 10 m do nawet 40 metrów, a jej liście są szerokie i mają długie ogonki.
Vitis vinifera a odpowiednia pielęgnacja – co należy wiedzieć?
Vitis vinifera może kojarzyć się ze swego rodzaju dzikim klimatem. Nie oznacza to jednak, że należy ją pozostawić samej sobie i nie trzeba o nią dbać. Pędy powinno się przycinać regularnie, aby zapobiegać ich nadmiernemu rozrastaniu się i zajmowaniu coraz większego obszaru, co przecież nie zawsze jest pożądane przez hodowcę. Ma to duże znaczenie, gdy obok znajdują się krzewy, czy kwiaty. Ważne jest też to, aby monitorować stan posiadanych odmian winorośli. Zdarza się bowiem, że są one atakowane przez:
Vitis vinifera a sadzenie – jak należy to zrobić?
Jeśli chcesz zasadzić Vitis vinifera, zrób to na wiosnę. Dołek powinien być dosyć głęboki i mieć około pół metra. Ziemia w nim powinna być odpowiednio spulchniona. Nie jest to więc szczególnie trudne zadanie. Omawiany gatunek może dostarczyć sporo radości. Owoce winorośli właściwej można suszyć i mieć z nich pyszne rodzynki jako przekąskę lub dodatek do wypieków i deserów. Osoby zainteresowane mogą również robić własny grape seed oil, czyli olej z pestek winogron, który może się świetnie sprawdzić do smażenia, a także do sałatek i różnego rodzaju sosów. Jest to ciekawa propozycja kulinarna.
Wiesz już, jak powinna wyglądać uprawa Vitis vinifera. Dzika winorośl z omawianego gatunku rosła niegdyś na Kaukazie oraz w basenie Morza Śródziemnego. Jej pochodzenie z pewnością jest ciekawe. Obecnie udało się udomowić te okazy, dzięki czemu można je hodować w swoich przydomowych ogródkach. Niektórzy nazywają je mianem winorośli europejskich. Jeżeli chcesz uprawiać ten gatunek, pamiętaj o staranności i zaangażowaniu, które są tutaj niezbędne. Ważne jest, aby odpowiedzialnie zaplanować swoją przestrzeń zieloną z uwzględnieniem szeregu czynników. Nie spiesz się z podejmowaniem decyzji i pamiętaj o tym, że trzeba należycie dbać o swoją roślinność.