Choć sukulenty kojarzą się z terenami pustynnymi, również w naszym klimacie występują rośliny, które gromadzą wodę w liściach. Jedną z nich jest rozchodnik ostry, znany ze swoich właściwości leczniczych. Poznaj skuteczne metody uprawy tej rośliny.
Rozchodnik ostry dosyć powszechnie jest spotykany w ogrodach jako roślina ozdobna. Ze względu na swoją wytrzymałość, zdobi mocno nasłonecznione rabaty i skalniaki. Ten niepozorny sukulent występuje nie tylko w Polsce, ale w pozostałej części Europy, a także Azji. Jak uprawiać Sedum acre w ogrodzie? Poznaj bliżej tę ciekawą roślinę cenioną w medycynie ludowej.
Zapamiętaj!
- Rozchodnik ostry to gruboszowaty sukulent pochodzący z Polski oraz części Europy, Azji i Afryki Północnej.
- Jest powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna ze względu na jasnożółte kwiaty i zdolność do tolerowania suszy.
- Rozchodnik ostry posiada wiele właściwości leczniczych (zawiera flawonoidy, alkaloidy, substancje śluzowe, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne i witaminy).
- Stosowany jest przede wszystkim do obniżania ciśnienia krwi i leczenia miażdżycy, przewlekłych zaparć, hemoroidów i stanów zapalnych jelita grubego.
- Można go rozmnażać zarówno przez nasiona, jak i gotowe sadzonki.
Rozchodnik ostry – występowanie
Sedum acre to roślina rodzima dla terenów Polski. W stanie dzikim porasta tereny Europy, Azji, a nawet Afryki Północnej. Lubi przestrzenie suche i mocno nasłonecznione. W Polsce występuje na niżu, zdecydowanie rzadziej spotkać go można na terenach górskich. Powszechnie jest uprawiany jako roślina ozdobna ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty. Czasem wykorzystywany jest także zamiast trawy jako roślina okrywowa.
Wygląd i biologia
Rozchodnik ostry to bylina z rodziny gruboszowatych. Posiada grube, mięsiste liście, w których magazynuje wodę. Tuż przy ziemi tworzy gęstą darń, która osiąga wysokość maksymalnie 10 cm. Pędy o długości do 15 cm pokryte są gęsto liśćmi. Kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarzając na szczycie pędów żółte kwiaty, które z czasem zakrywają całą roślinę. Jako roślina miododajna przyciąga liczne owady zapylające. Powstałe po okresie kwitnienia owoce mają formę torebki, w której ukryte są nasiona.
Pielęgnacja i uprawa
Ze względu na swoją dużą odporność rozchodnik ostry jest uprawiany w słonecznych częściach ogrodu. Z powodzeniem możesz go sadzić na terenie piaszczystym, w pełnym słońcu. Jest gatunkiem mrozoodpornym, który nie wymaga specjalnego zabezpieczenia w okresie zimowym. Często jest wykorzystywany do obsadzania murków i skalnych ogrodów naturalistycznych. Jest wyjątkowo łatwy i przyjemny w uprawie. Nie ma szczególnych wymagań, urośnie właściwie wszędzie. W warunkach naturalnych rozsiewa się sam. Rozmnażać można zarówno przez nasiona, jak i gotowe sadzonki. Nie wymaga podlewania.
Właściwości lecznicze Sedum acre
Surowcem leczniczym jest ziele rozchodnika, które zbierane i suszone jest z początkiem kwietnia. Rozchodnik ostry stanowi bogate źródło leczniczych substancji, takich jak:
- flawonoidy;
- alkaloidy;
- substancje śluzowe;
- kwasy organiczne;
- garbniki;
- sole mineralne;
- witaminy.
Stosowany jest przede wszystkim jako środek obniżający ciśnienie oraz przeciwdziałający miażdżycy. Posiada silne właściwości przeczyszczające, dlatego zalecany jest u osób cierpiących na przewlekłe zaparcia. Jako lek homeopatyczny polecany jest w leczeniu hemoroidów i zapaleniu dolnego odcinka jelita grubego.
Rozchodnik ostry – możliwe działania uboczne
Rozchodnik ostry Sedum acre to roślina o bardzo silnym działaniu. Powinna być stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza. Nadmierne spożycie tego ziela może wywoływać szereg mało przyjemnych skutków ubocznych. Wśród najczęściej występujących są: bóle głowy i szumy uszne, duszności, biegunka, drapanie i pieczenie w gardle, wymioty i paraliż. Aplikowany bezpośrednio na skórę może wywoływać reakcję alergiczną przypominającą zapalenie skóry. Aby uniknąć przedawkowania, należy przyjmować ziele zgodnie z zaleceniami.
Zastosowanie w ogrodzie
Najczęściej rozchodnik jest uprawiany ze względu na swoje walory ozdobne. Nierzadko jednak stosuje się go jako roślinę zadarniającą. Dobrze prezentuje się sadzony w przerwach pomiędzy kamieniami czy szczelinach w chodniku. Najbardziej korzystnie wygląda sadzony razem z innymi roślinami, w szczególności bylinami, wkomponowany w murki i modne w ostatnim czasie ogrody skalne. Pośród najbardziej znanych odmian można wymienić „Aureum”, o liściach jasnozielonych, oraz „Yellow Queen” w kolorze żółto–zielonym.
Rozchodnik ostry to niepozorna roślina, która często pojawia się w ogrodach. Jest nie tylko prosta w uprawie, ale również posiada prozdrowotne właściwości znane od wielu wieków. Uprawiając ją w swoim ogrodzie, pamiętaj, że ma silnie drażniące działanie na skórę, dlatego najlepiej zbierać ją w rękawiczkach. Decydując się na spożycie tego leczniczego ziela, skonsultuj koniecznie swoją decyzję z lekarzem. Dzięki temu unikniesz niepożądanych ubocznych skutków.