Rośliny do życia potrzebują światła dziennego. Większość gatunków lubi rosnąć na stanowiskach słonecznych. Dla części kwiatów dostęp dużej ilości światła to warunek niezbędny do wegetacji. Poznaj rośliny światłolubne, czyli heliofity.
Gatunki roślin na słoneczne stanowiska zwykle pochodzą z rejonów, w których światła słonecznego jest dużo. Jeśli masz w swoim ogrodzie takie miejsce lub twój parapet ma wystawę południową, warto poznać przedstawicieli heliofitów. To rośliny światłolubne, czyli idealne na stanowiska silnie nasłonecznione.
Rośliny światłolubne – przykłady
Gatunki tych roślin mogą rozwijać się tylko w warunkach intensywnego nasłonecznienia. Należą do nich zarówno gatunki ozdobne, jak i użytkowe. Są to np. chaber bławatek, jeżówka purpurowa i słonecznik. Lawenda to kolejny przykład gatunku, który swoje procesy życiowe uzależnił od dostępu światła. Większe krzewy i drzewa, jak np. glicynia i budleja Dawida, także należą do gatunków światłolubnych. Rośliny światłolubne mają zwykle nieco grubsze liście niż gatunki cieniolubne. Gdy są zacienione, ich wzrost spowalnia, mogą nawet zamierać.
Heliofity w uprawie doniczkowej
Niektóre rośliny światłożądne doskonale przystosowały się do uprawy doniczkowej. Idealnie pasują one na parapet okienny o wystawie południowej, gdzie dla części gatunków roślin pokojowych operujące przez cały dzień słońce może spowodować poparzenia blaszki liściowej. W pojemnikach dobrze czują się kaktusy i sukulenty. Sansewieria, aloes, kalanchoe lub wilczomlecz to rośliny, które najlepiej będą się rozwijać w warunkach dobrego nasłonecznienia.
Nadmiar słońca z pewnością nie zaszkodzi heliofitom. Posadź rośliny światłolubne w swoim domu i ogrodzie, jeśli jest tam słonecznie przez większą część dnia.
Zobacz także:- Popularne rośliny cieniolubne do ogrodu – najpiękniejsze gatunki kwiatów i krzewów, które lubią cień
- Rośliny synantropijne – flora dostosowana do kreacji człowieka, gatunki towarzyszące nam na każdym kroku
- Tillandsia, czyli oplątwa – jak dbać o rośliny bez korzeni?
- Rośliny sucholubne do ogrodu – grupa roślin ogrodowych odpornych na suszę
- Rośliny dnia długiego – fotoperiodyzm, czyli dlaczego niektóre rośliny kwitną dopiero początkiem lata?
- Rośliny jednopienne – charakterystyka i biologia roślin jednodomowych w pigułce. Poznaj przykłady