Zapamiętaj!

  • Rośliny z obszarów o obfitym nasłonecznieniu potrzebują dostępu do intensywnego światła, aby się rozwijać; są to heliofity.
  • Przykładami gatunków światłolubnych są rośliny ozdobne i użytkowe, takie jak chaber, jeżówka purpurowa i słonecznik.
  • Niektóre heliofity dobrze przystosowały się do uprawy w doniczkach i mogą być trzymane na parapetach.
  • Gatunki światłolubne należy sadzić w domu lub ogrodzie, jeśli przez większość dnia jest tam słonecznie.

Gatunki roślin na słoneczne stanowiska zwykle pochodzą z rejonów, w których światła słonecznego jest dużo. Jeśli masz w swoim ogrodzie takie miejsce lub twój parapet ma wystawę południową, warto poznać przedstawicieli heliofitów. To rośliny światłolubne, czyli idealne na stanowiska silnie nasłonecznione.

Rośliny światłolubne – przykłady

Gatunki tych roślin mogą rozwijać się tylko w warunkach intensywnego nasłonecznienia. Należą do nich zarówno gatunki ozdobne, jak i użytkowe. Są to np. chaber bławatek, jeżówka purpurowa i słonecznik. Lawenda to kolejny przykład gatunku, który swoje procesy życiowe uzależnił od dostępu światła. Większe krzewy i drzewa, jak np. glicynia i budleja Dawida, także należą do gatunków światłolubnych. Rośliny światłolubne mają zwykle nieco grubsze liście niż gatunki cieniolubne. Gdy są zacienione, ich wzrost spowalnia, mogą nawet zamierać.

Heliofity w uprawie doniczkowej

Niektóre rośliny światłożądne doskonale przystosowały się do uprawy doniczkowej. Idealnie pasują one na parapet okienny o wystawie południowej, gdzie dla części gatunków roślin pokojowych operujące przez cały dzień słońce może spowodować poparzenia blaszki liściowej. W pojemnikach dobrze czują się kaktusy i sukulenty. Sansewieria, aloes, kalanchoe lub wilczomlecz to rośliny, które najlepiej będą się rozwijać w warunkach dobrego nasłonecznienia.

Nadmiar słońca z pewnością nie zaszkodzi heliofitom. Posadź rośliny światłolubne w swoim domu i ogrodzie, jeśli jest tam słonecznie przez większą część dnia.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023