Uprawa pomidorów nie należy do trudnych. Niezależnie, czy są to pomidory na balkonie, czy zasadzone w gruncie, wystarczy kilka kroków do tego, żeby cieszyć się smacznym i zdrowym warzywem. Poznaj ciekawe odmiany i pozostałe niezbędne informacje.
Uprawiane pomidory na balkonie stają się czymś coraz bardziej popularnym. Wiele osób ma obecnie dużą świadomość tego co je, dlatego ekologiczne, czyli bez oprysków warzywa będą strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo fakt, że można wyjść do własnego ogródka, na taras lub balkon jest po prostu wygodnym rozwiązaniem. Jakie będą najlepsze odmiany w przypadku wybrania pod uprawę pomidorów balkonu? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wiele ciekawych i praktycznych rzeczy.
Pomidory na balkonie – wymagania
Warunki, jakie należy spełnić, aby pomidory na balkonie rosły zdrowo, a zbiory były dorodne, są to:
- ziemia żyzna, próchnicza i przepuszczalna (polecana jest piaszczysto-gliniasta);
- warto kupić ziemię ogrodniczą do uprawy warzyw;
- odpowiednie pH gleby, waha się pomiędzy 5,5 a 6,5;
- stanowisko słoneczne;
- optymalna temperatura do wzrostu pomidorów, to 22-27°C;
- ochrona przed wiatrem.
Ważne jest to, żeby pomidorki koktajlowe na balkonie posadzić dopiero po ustąpieniu przymrozków, kiedy minie ryzyko ich pojawienia się, to wówczas roślina powinna rosnąć bezproblemowo przy właściwej pielęgnacji.
Jakie pojemniki preferują pomidory na balkonie?
W przypadku mniejszych odmian pomidorów można zasadzić je w jednym pojemniku. Rozsada powinna wynosić po 2 sztuki. Odpowiednią będzie donica lub skrzynia. Przydatne na przykład może okazać się miejsce, w którym wcześniej rosły kwiaty, takie jak pelargonie. Taka uprawa, choć zajmuje niewiele miejsca, to nie należy do łatwych, ponieważ wbrew pozorom im większa przestrzeń, tym łatwiej o dobry dostęp do rośliny, a ona sama mając więcej miejsca, może wydać więcej owoców nawet, jeśli to odmiana karłowa. Pomidory na balkonie zaleca się uprawiać w donicach o pojemności około 5 l, które muszą zrobiony odpływ wody. Na dnie donicy należy wykonać drenaż ze żwiru lub keramzytu, co zapobiegnie gniciu korzeni. Przy większych i wyższych odmianach, te pięć litrów to jest zalecane minimum. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z różnymi odmianami tego smacznego warzywa po to, żeby móc zaplanować jego uprawę, zależnie od posiadanego metrażu. Ważne jest to, żeby doniczki stosowane u pomidorów nie były w ciemnym kolorze, ponieważ przyspieszyłoby to wysychanie ziemi, czego te warzywa nie lubią.
Pielęgnacja pomidorów na balkonie
- Podlewanie, to podstawa w pielęgnacji większości roślin. Tak jest też w przypadku, jeśli zdecydujesz się uprawiać pomidory na balkonie. Najlepiej jest wykonywać tę czynność pielęgnacyjną rano lub wieczorem. Podczas upałów konieczne jest to codziennie, a w przy chłodniejszej temperaturze co 2-3 dni. Ważne jest, aby strumień wody nie był kierowany bezpośrednio na liście. Taki sposób podlewania mógłby narazić roślinę na choroby grzybowe.
- Jeżeli chodzi o nawożenie, to warto zastosować nawóz już podczas sadzenia pomidorów i ważne, aby był on wieloskładnikowy i długo działający. W późniejszym etapie, czyli podczas wzrostu sadzonki polecany jest roztwór biohumusu.
- Ostatnia czynność pielęgnacyjna, jaką należy wykonać podczas posiadania własnych pomidorów, jest wyłamywanie przyrostów bocznych, dzięki czemu roślina będzie wytwarzać więcej owoców, a mniej liści. Szczególnie dotyczy to odmian wysokich.
Przycinanie pomidorów na balkonie – dokładniejsze informacje
Pozostawienie zbyt wielu gron na jednym egzemplarzu nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie jeśli jest ona uprawiana w doniczce. Zaleca się prowadzić roślinę na 1, 2 lub 3 pędach.
Ważne i jasne zasady znacznie ułatwią uprawę, a są to:
- na jednym pędzie mogą znajdować się maksymalnie 4 grona;
- na dwóch pędach rozdziela się grona po 3 na każdym;
- na trzech pędach ten podział wynosić po 2 grona na każdym z nich.
Nad każdym najwyższym gronem należy zostawić po 2-3 liście. Wpłynie to pozytywnie na owocowanie. Co ważne, nie wolno usuwać wierzchołków, również, jeśli dopadnie je jakaś choroba. U niektórych odmian można obrywać wszystkie nowe zawiązki owoców, jeśli pojawią się nad danym gronem, zależnie od ilości pędów. W przypadku wykształcania się gron na dole rośliny, to wówczas zaleca się obrywać dolne liście.
Rozmnażanie i pikowanie pomidorów na balkonie
Nie potrzebne są owady do zapylenia pomidorów na balkonie i wytworzenia przez nie owoców, ponieważ są one samopylne. Warto wspomóc roślinę w tej czynności, poprzez potrząśnięcie nią raz na jakiś czas. Sprawi to, że pyłki znajdujące się do góry, zapylą te dolne. Alternatywa do takiego wspomagania krzaczka, jest zapylanie go za pomocą pędzelka, co jest nieco delikatniejszą czynnością. Można użyć również tradycyjnych nasion.
Jak pikować pomidory na balkonie?
Chcąc pikować pomidory w doniczce, należy delikatnie rozdzielić siewki. Co bardzo ważne, nie powinno się dotykać łodyżki, tylko trzymać je za liście. W kolejnym kroku zakopuje się rozdzielona roślinę aż po liścienie. Korzenie przekształcą się z włosków znajdujących się na łodydze i tak powstają sadzonki pomidorów. Od razu po pikowaniu trzeba podlać małą sadzonkę i wystawić ją w możliwie najjaśniejsze miejsce. Późniejsze regularne podlewanie jest bardzo ważne, ponieważ nie wolno doprowadzić do przesuszenia się podłoża.
Pomidory na balkonie – choroby i szkodniki
Szkodniki oraz choroby pojawią się u pomidorów wówczas tylko wtedy, kiedy roślina wzrasta w nieodpowiednich warunkach.
Są to:
- nadmierna wilgotność;
- słaba gleba;
- cień;
- nadmierne zagęszczenie;
- niezachowane zasady płodozmianu;
- zbyt duże lub skąpe podlewanie;
- złe nawożenie;
- uszkodzenie liści, pędów;
- chłód;
- susza;
- choroby lub szkodniki.
Które choroby i szkodniki pojawiają się najczęściej?
Najczęściej pojawia się choroba, jaką jest zaraza ziemniaka. Jej objawem są brunatne plamy na liściach, zamieranie, więdnięcie. Inne schorzenie, to mączniak prawdziwy. Objawia się białym i mączystym nalotem na liściach. Wśród szkodników często atakujących tego typu rośliny, w tym również pomidory na balkonie są mszyce. Są to niewielkie owady, które występują w dużych gromadach na najmłodszych pędach. Drugi często pojawiający się szkodnik, to przędziorek. Z wyglądu przypominają niewielkie pajączki, które tworzą coś w rodzaju delikatnej pajęczyny.
Jakie odmiany pomidorów nadają się do uprawy na balkonie?
Chcąc uprawiać pomidory na balkonie należy kupić odpowiednią odmianę, po to, żeby nie osiągnęła zbyt dużych rozmiarów. Na szczęście powstały specjalne odmiany dedykowane do uprawy na balkonach, tarasach, w pojemnikach oraz w doniczkach. Tego typu warzywa, to w przeważającej części pomidory koktajlowe oraz karłowe. Warto zdecydować się na te mniejsze egzemplarze, ponieważ zwykłe odmiany mogą dorosnąć nawet do 2 metrów.
Kilka spośród wielu polecanych odmian do uprawy balkonowej
- Perun – niska odmian posiadająca żółte owoce w kształcie gruszkowatym. Te słodkie w smaku pomidory pojawiają się w lipcu i sierpniu. Pokrój jest krzaczasty, a plon obfity. Łatwo można go pielęgnować, dlatego cieszy się sporą popularnością, a przy okazji jest świetną ozdobą, dzięki ciekawej barwie.
- Venus – odmiana o bardzo słodkim smaku i intensywnym kolorze żółto-pomarańczowym. Te owoce koktajlowe są niewielkie i kuliste. Owoce pojawiają się długo, ponieważ od lipca aż do października. Ta popularna odmiana jest łatwa w uprawie i odporna na wiele czynników.
- Pinokio – te pomidorki koktajlowe mają kolor pomarańczowo-czerwony, a ich miąższ jest bardzo słodki. Grona, na których rosną są długie i bardzo obfite. Ładny krzaczasty pokrój, odporność oraz łatwość w uprawie sprawiają, że ta odmiana jest tak popularna.
- Malinowy retro – owoce są średnie lub duże, a ich kolor jest malinowy. Smak jest smaczny, a owocuje późno, ponieważ od sierpnia do października. Ich owalny kształt jest atrakcyjny. Wąski pokrój rosnący w górę, wymaga wsparcia palikami.