Pantofelnik to roślina, która posiada wyjątkowo oryginalne kwiaty. Ten jednoroczny kwiat ozdobny sprawdzi się idealnie wiosną i wczesnym latem jako ozdoba domu. Poznaj niezbędne informacje i dowiedz się, jak ją pielęgnować.

Roślina doniczkowa, jaką jest pantofelnik, nazywana jest potocznie kalceolarią (Calceolaria) pochodzi z rodziny trędownikowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie z Chile. Tą liczącą ponad 500 gatunków roślinę bez problemu można kupić w Polsce. Ta wersja jest gatunkiem mieszańcowym, powstającym z krzyżowania różnych gatunków jednorocznych. Kwiaty występują w różnych kolorach oraz mogą mieć wzory, takie jak cętki, kropki czy kontrastowe ubarwione żyłki.

Jak wygląda pantofelnik?

Ten kwiat charakteryzuje kępiasty pokrój. Jego delikatnie pokładające się pędy mogą osiągnąć wysokość maksymalnie 50 cm. Te oryginalne kwiaty mają 4-5 cm średnicy. Ich dolna warga jest rozdęta, przypominając pantofelek, stąd gdzieniegdzie właśnie tak jest nazywany. Pantofelnik posiada 3 płatki sklejone ze sobą brzegami. Występuje w kolorach, takich jak biały, żółty, pomarańczowy, miedzianorudy, różowy, czerwony. Te kwiaty są dobrze widoczne, ponieważ wystają ponad liśćmi. Liście mają jajowaty kształt, a ich długość wynosi około 8 cm. Są one miękkie, gęste, z karbowanym brzegiem. Ułożone są naprzeciwlegle. Po zakończonym czasie kwitnienia roślina ta zamiera. Dostępne gatunki na rynku są wysokie, średnie lub niskie.

Pantofelnik – wymagania i uprawa

Ta roślina jednoroczna ma pewne wymagania, które należy spełnić:

 1. Gleba musi być żyzna i przepuszczająca. Warto do ziemi ogrodniczej dodać torf oraz niewielką ilość piasku.
 2. Światło w jakim znajduje się pantofelnik, musi być rozproszone.
 3. Temperatura nie może być za wysoka. Powinna wynosić około 15-20°C.
 4. Bardzo ważne jest, aby roślina ta nie stała w przeciągu.
 5. Podlewanie musi być dość obfite. Nie można ani zalać podłoża, ani go przesuszyć. 
 6. W okresie kwitnienia nawożenie powinno się odbywać co 2 tygodnie opryskiem dolistnym. Istotne jest to, aby stężenie tego produktu było dwa razy mniejsze niż jest podane na opakowaniu.

Pielęgnacja pantofelnika

Podczas podlewania pantofelnika należy pamiętać o tym, żeby nie zmoczyć kwiatów. Woda powinna być miękka oraz dobrze przefiltrowana. Doniczka musi mieć otwory po to, żeby mógł wydostawać się nadmiar wody. Nie można zapomnieć o tym, aby była podłożona pod nią podstawka. Należy wiedzieć, że nieprawidłowa dokarmianie pantofelnika sprawi, że liście będą szarawe, a kwiaty mogą rosnąć małe. W przypadku przechowywania go w zbyt ciemnym pomieszczeniu liście staną się blade, a łodygi wyciągnięte. Roślina ta narażona jest na częste ataki mszyc, porażenie przez mączniaka oraz choroby grzybicze. Przed zasadzeniem pantofelnika warto zastosować wieloskładnikowy i wolno działający nawóz. W taki sposób składniki odżywcze będą stopniowo odżywiać ten kwiat przez cały dzień. Rozmnażanie można wykonać z nasion, siejąc je w lipcu lub sierpniu.

Pantofelnik – zastosowanie na zewnątrz

Kwiaty pantofelnika można zasadzić w ogrodzie. Warto wiedzieć na temat tego, obok jakich innych roślin zaleca się jego zasadzenie. Nie tylko chodzi o ładne kompozycje kwiatowe, ale również należy je odpowiednio dobrać, tak aby zdrowo rosły. Pantofelnik lubi mieć obok siebie rośliny, które potrzebują do funkcjonowania kwaśnej gleby.

Do takich roślin należą:

 • azalie;
 • rododendrony;
 • wrzośce;
 • begonie bulwiaste;
 • niecierpki;
 • żeniszki.

Kalceolaria – zastosowanie w pomieszczeniu

Kalceolaria mieszańcowa powinna w domu stać na niskim kwietniku, czy stoliku. Trzeba ją uprawiać tak, aby stała w chłodnym pomieszczeniu od strony północnej lub północno-wschodniej. Obok pantofelnika mogą znaleźć się inne rośliny, które również nie tolerują dużego nasłonecznienia.

Są to na przykład:

 • juki;
 • paprocie;
 • chamedory;
 • kliwie.

Podsumowanie

Choć Calceolaria to bylina, która zazwyczaj zamiera po zakończonym kwitnieniu, to istnieje pewna szansa na jego ponowne uzyskanie. Należy po przekwitnięciu obciąć łodygi i umieścić je w chłodnym i jasnym pomieszczeniu. W przypadku ciepłego września istnieje szansa na ponowne ujrzenie kwiatów pantofelnika. Ta roślina lubiącą wilgotny klimat, kosztuje około 6-20 zł. Zależne jest to od jej odmiany, szczególnie od tego, czy jest to pantofelnik ogrodowy czy nie.

Zobacz także: