• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Krzewy

Migdałowiec trójklapowy, migdałek – czy ten krzew daje migdały? Jak zająć się jego uprawą?

15 marca, 2022
migdałowiec

Migdałowiec trójklapowy to popularny ozdobny krzew lub niewielkie drzewko. Na uwagę zasługują zwłaszcza jego piękny kwiaty. Co robić, by obficie się pojawiły? Czy to ta sama roślina, której jadalne owoce można znaleźć w sklepach?

Migdałowiec trójklapowy albo migdałek trójklapowy (Prunus triloba) to roślina z rodziny różowatych. Pochodzi z Chin i Japonii. Należy do tego samego rodzaju, co migdałowiec zwyczajny (Prunus amygdalus dulcis), którego jadalne owoce można spotkać w sklepach. Prunus to po polsku śliwa, można by więc oczekiwać, że migdałek również będzie dawać smaczne owoce tak jak jego większy brat i inni przedstawiciele tego rodzaju. Tak jednak nie jest. Roślinę uprawia się wyłącznie dla ozdoby.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Jak wygląda migdałowiec trójklapowy?
2 Stanowisko i wymagania glebowe migdałowca trójklapowego
3 Sadzenie migdałowca trójklapowego
4 Pielęgnacja i cięcie migdałowca trójklapowego
5 Rozmnażane migdałowca trójklapowego
6 Choroby i szkodniki migdałowca trójklapowego

Jak wygląda migdałowiec trójklapowy?

Jak już wspomniano, w pokroju roślina jest krzewem lub niewielkim drzewkiem. Dorasta do 3 m wysokości, choć w uprawie jest zazwyczaj niższy, i gęsto się rozgałęzia. W sklepach dostępny jest migdałowiec szczepiony na pniu, co nadaje mu wygląd wyniesionego drzewa. Przymiotnik „trójklapowy” pochodzi od liści migdałowca. Są one właśnie o takim kształcie, ząbkowane na brzegach i porośnięte delikatnymi włoskami. Pojawiają się jednak dopiero po przekwitnięciu kwiatów. Jesienią przebarwiają się na żółto.

Pąki kwiatowe pojawiają się obficie na pędach krzewu już w kwietniu. Kwiaty są drobne, białoróżowe i wydzielają przyjemny migdałowy zapach. Roślina obsypana nimi zdecydowanie wyróżnia się na tle zieleni. Owoce migdałowca mają kształt owłosionych, okrągłych torebek. W uprawie ogrodowej pojawiają się bardzo rzadko, dlatego raczej nie będziesz mógł się przekonać na własnym języku, że nie są jadalne. Smaczne owoce wydaje bowiem jedynie migdałowiec pospolity.

Zobacz także
Jak urządzić ogród w stylu toskańskim? Stwórz włoskie klimaty na tarasie i poczuj się jak na wakacjach w Toskanii

Stanowisko i wymagania glebowe migdałowca trójklapowego

Roślina ma raczej niewielkie wymagania. Najlepsze stanowisko jest ciepłe, słoneczne i zaciszne. Jako że gatunek jest tylko do pewnego stopnia odporny na mróz, warto zapewnić mu miejsce, gdzie nie będzie narażony na silne podmuchy zimnego wiatru. Dodatkowo nie zaszkodzi podczas umieszczenia sadzonki w ziemi wykonać kopczykowania, a całego krzewu osłonić na zimę agrowłókniną.

Ziemia dla migdałka powinna być żyzna i umiarkowanie wilgotna, najlepiej próchnicza. Roślina nie wyrośnie dobrze na glebach ilastych, piaszczystych i gliniastych. Poradzi sobie za to w zwykłej ziemi ogrodowej, więc jeśli w twoim ogrodzie dominują niekorzystne dla krzewu gleby, możesz po prostu wymienić je w miejscu sadzenia migdałowca. W tym celu trzeba wykopać dziurę szeroką na przynajmniej metr i głęboką na pół metra, a następnie wsypać do niej pożądane podłoże. Można od razu zostawić trochę przestrzeni na umieszczenie sadzonki wraz z bryłą korzeniową.

Sadzenie migdałowca trójklapowego

Najkorzystniejszym terminem sadzenia migdałowca jest wiosna, ale jako że sadzonki sprzedawane są zazwyczaj w pojemnikach, przyjmą się przez cały okres wegetacyjny. Wiosenny termin jest jednak o tyle dobry, że młoda roślinka zdąży się dobrze ukorzenić przed nadejściem mrozów. Jeśli planujesz posadzić kilka krzewów, zastosuj rozstawę co najmniej 120 cm w przypadku roślin na pniu, a nieco większą, gdy sadzisz sadzonki krzewiaste.

Na koniec sadzenia obficie podlej krzewy. Potem wykonaj ściółkowanie, które nie tylko pomoże przetrwać roślinie zimę, ale też ograniczy odparowywanie wody z gleby i zmniejszy ilość pojawiających się chwastów.

Pielęgnacja i cięcie migdałowca trójklapowego

Pielęgnacja krzewu polega w dużej mierze na jego podlewaniu w czasie suszy. Roślina słabo znosi długotrwałe przesuszenie podłoża. Nawożenie jej nie jest konieczne, ale jeśli chcesz, by kwitnienie było zawsze obfite, możesz od czasu do czasu dokarmiać ją nawozami organicznymi, a więc kompostem lub obornikiem.

Zobacz także
Hortensja drzewiasta – królowa kwietnych krzewów

Ważnym zabiegiem jest przycinanie rośliny. Cięcie wykonuje się na gałązkach ubiegłorocznych. Robi się je, kiedy krzew zakończy kwitnienie, a więc pod koniec maja lub w czerwcu. Pędy można solidnie skrócić – nawet do 3–4 pąka. To cięcie ma na celu pobudzenie migdałowca do szybszego wzrostu. W lipcu wykonuje się kolejne przycinanie; tym razem usuwa się pędy porażone, słabe lub rosnące w niepożądany sposób. Jest to cięcie korygujące. Można wtedy wyciąć także pędy wyrastające z podkładki, jeśli masz do czynienia z rośliną rosnącą na pniu.

Rozmnażane migdałowca trójklapowego

Krzew najłatwiej jest rozmnażać przez odrosty korzeniowe, ale jest to możliwe tylko w przypadku roślin, które nie są szczepione na pniu. Te ostatnie nie wypuszczają efektownie odrostów.

Możliwe jest także rozmnażanie krzewu przez sadzonki pędowe. Należy pobrać je z ich wierzchołków. Powinieneś uciąć gałązkę o długości 8–10 cm. Należy je posadzić w mieszańce torfu i piasku, najlepiej w stosunku 1:1. Wcześniej można dodatkowo zanurzyć je w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki trzeba trzymać w ciepłym miejscu (18–20°C) i stale zraszać wodą, aby utrzymać ich wysoką wilgotność.

Na zimę pojemnik z małymi migdałowcami można umieścić w chłodniejszym (około 12°C) pomieszczeniu. Wiosną następnego roku będą gotowe do umieszczenia w rozsadniku. Wciąż będą wymagać regularnego podlewania. Do gruntu powinno się je wsadzić dopiero jesienią.

Choroby i szkodniki migdałowca trójklapowego

Choroby dotykają migdałowca trójklapowego dość rzadko, ale niestety czasem mogą się pojawiać. Oto kilka najczęściej występujących:

  • brunatna zgnilizna drzew pestkowych – jest najczęściej występującą chorobą migdałowca trójklapowego. Objawia się szybkim więdnięciem i obumieraniem liści rośliny. Na porażonych pędach grzyb tworzy zarodniki, które następnie przenoszą się na kolejne pnącza krzewu. Aby zwalczyć tę chorobę, należy jak najszybciej wyciąć porażone pędy, a pozostałe spryskać preparatem fungicydowym, po tygodniu powtarzając oprysk;
  • dziurkowatość liści pestkowych – objawia się pojawianiem się na liściach rośliny dziurek. Są one drobne i otoczone czerwoną obwódką. Silnie porażone liście będą żółknąć, brązowieć, a następnie opadać. Tę chorobę zwalcza się, usuwając zniszczone liście, a na resztę rośliny używając preparatu fungicydowego;
  • gruzełek cynobrowy – kolejna choroba grzybowa migdałowca. Pojawiają się brązowe, nekrotyczne plamy wzdłuż pędów rośliny. Należy wyciąć zaatakowane gałązki i tak jak w poprzednich przypadkach resztę rośliny spryskać fungicydem;
  • zwójka siatkóweczka – szkodnik w postaci zimującego na roślinie motyla. Pod koniec marca zaczyna żerować na pąkach rośliny pod postacią gąsienicy, a potem przenosi się na liście. Przed tym szkodnikiem chroni się migdałowca, spryskując go prewencyjnie preparatami olejowymi w przedwiośniu;
  • porazik kocankowy – kolejny szkodnik migdałowca. Tym razem jest to niewielkich rozmiarów mszyca, która powoduje zniekształcenia liści rośliny. Na migdałowcu żeruje postać larwalna owada. W okresie wylęgania się larw, czyli pod koniec kwietnia, należy użyć specjalistycznego preparatu przeciwko tym szkodnikom.
Zobacz także
Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni – przegląd najpiękniejszych krzewów ozdobnych do ogrodu

Migdałek w ogrodzie jest mało wymagający i łatwy w pielęgnacji. Trzeba jedynie pamiętać o podlewaniu i odpowiednim cięciu. Czasem atakują go choroby, ale i z nimi można sobie poradzić. Zadbany krzew odwdzięczy się przepięknym, obfitym kwitnieniem na wiosnę.

Zobacz także:
  • Jałowiec pospolity – jak pielęgnować i uprawiać go w ogrodzie?
  • Jałowiec płożący – na czym polega jego uprawa i jak można go wykorzystać w ogrodzie?
  • Pigwowiec japoński – ozdobny krzew o jadalnych owocach. Jak go pielęgnować?
  • Mahonia – zimozielony krzew o granatowych owocach. Uprawa mahonii pospolitej w ogrodzie
  • Wawrzynek wilczełyko – symbol nadchodzącej wiosny. Jak uprawiać ten krzew?
  • Pigwowiec w twoim ogrodzie. Jak pielęgnować pigwowiec japoński i inne gatunki z tej rodziny?
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Mateusz Kucharzyk
Mateusz Kucharzyk

Pasją do roślin zaraził się od rodziców mieszkających w zielonych Bieszczadach. W swoim mieszkaniu posiada własny kawałek dżungli. Jego ulubionymi roślinami są sukulenty, a zwłaszcza Ceropegia woodii.

Previous Post Byliny kłączowe – grupa roślin o wyjątkowych walorach dekoracyjnych
Next PostRośliny przemysłowe, ich uprawa i produkcja

Zobacz także

tuja brabant

Gęsty i dostojny żywopłot – tuja „Brabant”

1 lutego, 2022
jałowiec płożący

Jałowiec płożący – na czym polega jego uprawa i jak można go wykorzystać w ogrodzie?

9 lutego, 2022
czeremcha amerykańska

Czeremcha amerykańska (łac. Prunus serotina) – właściwości i zastosowanie powszechnie występującego krzewu

26 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
  • nandina domestica

    Nandina domestica, czyli nandina domowa – czym charakteryzuje się ta roślina?

    20 maja, 2022
  • amorfa

    Amorfa – czym wyróżnia się ta krzewiasta roślina?

    20 maja, 2022
  • celozja grzebieniasta w doniczce

    Celozja grzebieniasta w doniczce – jak dbać o tę niezwykłą roślinę?

    20 maja, 2022
  • ukorzenienie w wodzie

    Ukorzenianie w wodzie, czyli łatwe i szybkie rozmnażanie roślin. Jak je wykonać?

    20 maja, 2022
  • krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

    Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni – przegląd najpiękniejszych krzewów ozdobnych do ogrodu

    20 maja, 2022
  • Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    Jakie kwiaty wybrać na pierwszą randkę?

    19 maja, 2022
  • kleome ciernista

    Kleome ciernista – co to za kwiat? Jak wyglądają nasiona i uprawa tej rośliny?

    17 maja, 2022
  • choina kanadyjska

    Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – uprawa i pielęgnacja

    17 maja, 2022
  • kwiaty wiosenne doniczkowe

    Kwiaty wiosenne doniczkowe – jak sadzić kwiaty cebulowe w doniczkach? Pomysły na wiosenne dekoracje

    17 maja, 2022
  • biały kwiat wiosenny

    Biały kwiat wiosenny – pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie. Jakie rośliny kwitnące wiosną warto poznać?

    17 maja, 2022
  • goryczka wiosenna

    Goryczka wiosenna – czy uprawa Gentiana verna jest możliwa? Jak rozpoznać jej kwiaty?

    17 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.