Dynia na Halloween jest jak choinka na święta Bożego Narodzenia. Najbardziej popularna ozdoba i symbol tego święta słynie jednak również z doskonałych walorów smakowych i niesie mnóstwo korzyści zdrowotnych. Poznaj warunki uprawy jesiennego warzywa!
Zwyczaj wycinania dyń i robienia z nich halloweenowych dekoracji przywędrował do Europy zza oceanu. Kształt warzywa, jego struktura i wytrzymałość sprawiają, że z łatwością można wyciąć z niego przeróżne wzory i stworzyć upiorne lampiony. Jeśli chcesz móc w październiku wykonać własnoręczne ozdoby, uprawę dyni musisz rozpocząć już w maju. Dynia na Halloween nie jest jednak wyłącznie rośliną ozdobną. To bardzo zdrowe warzywo, które charakteryzuje się doskonałym smakiem i właściwościami prozdrowotnymi. Zawiera liczne witaminy, minerały i duże ilości beta-karotenu. Sprawdź, jak uprawiać roślinę!
Dynia (Cucurbita L.)
Dynia (z łac. Cucurbita L.) jest rodzajem roślin z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae Juss.). Wyróżniamy 19 odmian dyni. Poszczególne gatunki mogą być roczne lub wieloletnie. Dynie naturalnie występują na obu kontynentach amerykańskich. W Europie są chętnie uprawiane ze względu na świetne walory smakowe i właściwości zdrowotne. Roślina jest bogata w naturalny przeciwutleniacz (beta-karoten), które zapobiega powstawaniu nowotworów. Co więcej, spożywanie dyni pozwala obniżyć cholesterol i wspomóc układ odpornościowy. Roślinę możesz wykorzystać też do wykonania efektownych ozdób na Halloween.
Morfologia rośliny
Dynia może być rośliną jednoroczną lub krótkowieczną byliną. Jej łodygi są płożące lub wspinające. Niektóre odmiany wytwarzają wąsy czepne, które rozgałęziają się od 2 do 7 razy. Liście rośliny charakteryzują się okrągławymi, jajowatymi, jajowato-lancetowatymi, nerkowatymi lub trójkątnymi blaszkami. Z kątów liści wyrastają pojedynczo kwiaty męskie i osobno żeńskie. Kielich kwiatu składa się z 5 działek, a korona tworzona jest przez 5 zrośniętych w dolnej połowie płatków. Owoc rośliny jest jadalny i może osiągać nawet około 1000 kg masy (dynia olbrzymia). Zwykle dorasta jednak do około 200 kg.
Wykaz gatunków popularnej rośliny
Coraz więcej osób decyduje się na uprawę dyni w przydomowym ogródku. Na wzrost popularności składają się nie tylko świetne walory estetyczne i smakowe oraz mnogość możliwych wykorzystań rośliny, ale również duży wybór jej odmian. Wyróżniamy:
- Cucurbita andreana;
- Cucurbita digitata;
- Cucurbita galeotti;
- Cucurbita moschata;
- Cucurbita pepo;
- Cucurbita argyrosperma;
- Cucurbita ecuadorensis;
- Cucurbita lundelliana;
- Cucurbita okeechobeensis;
- Cucurbita radicans;
- Cucurbita cordata;
- Cucurbita ficifolia;
- Cucurbita maxima;
- Cucurbita palmata;
- Cucurbita scabridifolia;
- Cucurbita cylindrata;
- Cucurbita foetidissima;
- Cucurbita melopepo;
- Cucurbita pedatifolia.
Uprawa i pielęgnacja dyni
Owoce dyni zwykle mają pomarańczową, grubą skórę i zwarty, soczysty miąższ. Zbiory odbywają się od lipca aż do pierwszych przymrozków. Największy wysyp owoców przypada jednak w październiku. Roślinę można uprawiać z rozsady lub siewu bezpośrednio do gruntu. Wysiew lub sadzenie należy wykonać w połowie maja. Do podstawowych i bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy codzienne, obfite podlewanie oraz systematyczne, ręczne odchwaszczanie. Istotne jest również spulchnianie gleby. Roślinę należy też nawozić – nawóz warto wprowadzić po pojawieniu się związków owoców oraz po pierwszym zbiorze.
Stanowisko i gleba
Pożądanym stanowiskiem do prawidłowego rozwoju dyni jest miejsce ciepłe i słoneczne. Na początku wzrostów warto chronić roślinę przed wiatrem i nagłymi, okresowymi spadkami temperatury. Pomocna będzie biała agrowłóknina, którą należy okryć młode sadzonki aż do momentu kwitnienia. Najlepszym podłożem będzie żyzna i przepuszczalna gleba. Roślina jest jednak dość tolerancyjna i, przy odpowiedniej pielęgnacji, poradzi sobie na wszystkich rodzajach podłoża. Dynia nie powinna być uprawiana po innych roślinach dyniowatych, ponieważ jest wrażliwa na przedplon.
Kwitnienie i zbiory
Dynia zwykle zaczyna kwitnąć po 40 do 60 dni od wysiewu. Kwitnienie trwa wiele tygodni. W tym czasie ważne jest, aby usuwać niepotrzebne związki owoców – należy zostawić maksymalnie 4. Kiedy pędy boczne osiągną około 50 cm długości również warto je usunąć. Owoce znajdują się w pełnej fazie dojrzałości po 12 do 20 tygodni od posadzenia, zwykle przypada to na ostatnie dni października. Należy ściąć je ostrym nożem i pozostawić szypułkę o długości ponad 10 cm. Świeżo zebrane zbiory warto rozłożyć na słońcu, co pozwoli zachować miąższowi soczystość. Promienie słoneczne będą miały też wpływ na stwardnienie skórki.
Dynia na Halloween
Dlaczego dynia tak mocno kojarzy się z obchodami Halloween? Głównym powodem jest termin owocowania rośliny. Ponieważ Halloween jest obchodzony 31 października, tradycyjnie owoce zbiera się właśnie na tę okazję i tworzy z nich przeróżne halloweenowe dekoracje. Twarda skórka i miękki miąższ sprawiają, że przy odrobinie umiejętności i kreatywności można wyciąć dynię w pożądany upiorny wzór. Aby przygotować dynię na halloweenowe obchody, można też namalować na swojej dyni uśmiechnięte lub groźne buźki. Dynię można przez długi czas przechowywać w temperaturze pokojowej.
Oryginalny halloweenowy lampion z dyni
Wykonanie efektownego lampionu z dyni nie jest wcale takie skomplikowane, jak mogłoby się to wydawać. Abyś mógł stworzyć przyciągającą wzrok halloweenową dekorację, zacznij od odpowiedniego przygotowania rośliny. Dorodny okaz dokładnie umyj i oczyść ręcznikiem papierowym. Następnie znajdź interesujący Cię pomysł i wybierz właściwy projekt. W tym celu przyda się zapoznanie z licznymi poradnikami i inspiracjami znajdującymi się w internecie. Po wydrążeniu dyni i wykonaniu nacięć zgodnych z projektem wystarczy w środku umieścić świeczkę i postawić lampion w miejscu, w którym będzie ozdabiał wnętrze Twojego domu.
Jakie narzędzia są potrzebne do wydrążenia dyni?
Do wycinania wzorów w dyni niezbędne są odpowiednie narzędzia. Możesz skorzystać z ostrego nożna lub scyzoryka. Pamiętaj, aby włożyć rękawice robocze, aby ochronić ręce przed skaleczeniem. Proces rozpoczyna się zwykle od wycięcia góry dyni (otwór może znajdować się jednak również z jej boku). Takie działanie sprawi, że będziesz mógł dokładnie wydrążyć jej środek. Następnie wystarczy zobaczyć na wybranym projekcie miejsca i kształt nacięć i odwzorować je na swojej ozdobie. Kiedy dekoracja jest gotowa, warto posmarować ją olejem, który przedłuży trwałość warzywa lub pomalować farbami. Dynia zwykle zachowuje świeżość przez około 2 tygodnie.
Święto Halloween – jak pomalować dynię?
Kuliste owoce dyni są nie tylko smaczne, ale stanowią doskonałą ozdobę na Halloween. Dynia może mieć formę lampionu. Można ją jednak również pomalować. Aby przystąpić do pracy, należy odpowiednio przygotować warzywo. Najlepiej sprawdzi się do tego podkład akrylowy. Po jego wyschnięciu możesz puścić wodze fantazji i stworzyć upiorne oblicze lub sympatyczną buźkę.
Dynia na Halloween jest swego rodzaju tradycją, która stale przybiera na sile. Nikogo nie dziwią już przeróżne halloweenowe odsłony tego warzywa. Należy pamiętać jednak, że roślina doskonale nadaje się do przygotowywania zup i innych zdrowych potraw. Jej uprawa nie należy do skomplikowanych, dlatego warto, aby znalazła się w przydomowym ogródku.