Wiele osób decyduje się na posadzenie w swoim ogrodzie drzewek dających owoce. W licznych przypadkach jest to bowiem praktyczne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o umiejętnej pielęgnacji roślin. Sprawdź, na czym polega cięcie śliwy i innych owocowych drzew!

Nie ulega wątpliwości, że owocujące drzewka mogą być wspaniałą ozdobą przydomowego ogrodu, a jednocześnie dawać swego rodzaju namiastkę samowystarczalności poprzez plonowanie. Spożywanie owoców prosto z własnego drzewa dostarcza niejednokrotnie sporo przyjemności. Można wykorzystać plony z hodowanych roślin do ciast, deserów, a także pysznych sałatek i koktajli, w zależności od indywidualnych upodobań. Posiadacze ogrodów powinni jednak pamiętać o tym, że owocowe drzewa wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zobacz, jak przeprowadzić cięcie śliwy, gruszy i jabłoni!

Drzewka owocowe w ogrodzie – kiedy i dlaczego należy je przycinać?

Przycinanie gałęzi drzewek owocujących daje duże możliwości. Termin cięcia można wyznaczyć na wczesną wiosnę. Nieraz zdarza się, że zasadzona roślina z czasem zaczyna intensywnie się rozrastać, dlatego może pojawić się potrzeba skrócenia jej konarów. Ma to znaczenie z perspektywy planowania przestrzeni zielonej. Trzeba bowiem umiejętnie gospodarować dostępnym miejscem. Cięcie śliwy, czy innych owocowych drzewek to zadanie, które może okazać się dosyć wymagające oraz czasochłonne. Stosowanie takiego zabiegu może się jednak bardzo przydać. Nieraz stosuje się też letnie cięcie drzew owocowych.

Formowanie korony drzew owocowych a aspekty estetyczne w ogrodzie

Z estetycznego punktu widzenia przycinanie daje możliwość formowania korony, co niejednokrotnie bardzo się przydaje w przestrzeni zielonej. Można tutaj nieco pofantazjować lub też postawić na stonowane rozwiązania. Ważne jest to, aby zorientować się, co dokładnie należy w danym przypadku usuwać. Zależy to od stanu rośliny, dlatego też trzeba monitorować swoje drzewka pod tym kątem. W odniesieniu do okazów hodowanych już od długiego czasu nieraz wycina się stare gałęzie. Z kolei w korygującym cięciu możesz przyciąć obfite i krzyżujące się pędy, które rosną w kierunku środka korony drzewka.

Przycinanie gałęzi i jego wpływ na dojrzewanie owoców

Bez wątpienia przycinanie pędów może być istotne z perspektywy owocowania drzewek. Gdy zmniejsza się w pewnym stopniu zagęszczenie korony, owoce mają do dyspozycji nieco więcej światła, co może być pomocne w ich rozwoju. Cięcie niejednokrotnie pobudza również drzewo do intensywnego wyrastania, co z pewnością ma niebagatelne znaczenie. Warto więc pamiętać o systematycznym przycinaniu i nie marginalizować jego roli w procesach związanych z pielęgnacją roślin.

Jakie narzędzia są przydatne podczas cięcia śliwy?

Zabierając się za przycinanie, pamiętaj o umiejętnym doborze narzędzi. Akcesoria do cięcia powinny być odpowiednio dopasowane do wymiarów usuwanych pędów i konarów. W przypadku młodych drzew, które z reguły posiadają dosyć cienkie gałęzie, niejednokrotnie wystarczy sekator jednoręczny. W odniesieniu do nieco grubszych części drzewa stosuje się natomiast często sekator dwuręczny. Z kolei, jeżeli masz do czynienia z bardzo grubymi elementami, przydatna okazać się może piła elektryczna. Podczas korzystania z narzędzi elektrycznych zawsze trzeba uważać na to, aby nie doznać porażenia prądem.

Śliwka a przycinanie gałęzi – jak się do tego odpowiednio przygotować?

Jeżeli chcesz przeprowadzić cięcie śliwy, pamiętaj o tym, aby w młodych sadzonkach nie przycinać pędów bocznych. W późniejszym okresie możesz ciąć gałązki o połowę, w miarę zapotrzebowania. W przypadku rozgałęzionych drzewek tnij nieowocujące, pionowe pędy, które wyrastają z gałęzi oraz położone przy wierzchołku przyrosty. Zastanów się dokładnie nad tym, jaką masz wizję dotyczącą wyglądu korony twojego drzewka i uważaj na to, aby przypadkiem nie uszkodzić rośliny.

Przycinanie jabłoni – jak zabrać się za to wyzwanie i co jest tutaj ważne?

Podczas przycinania jabłoni należy usuwać pędy, które położone są zbyt nisko na pniu w stosunku do korony drzewa. Ma to bowiem wpływ na względy estetyczne. Trzeba wycinać też rosnące w pionie pędy jednoroczne, ponieważ one nie dają owoców. Jeżeli masz do czynienia z młodą sadzonką, pamiętaj o tym, aby jej cięcie było możliwie ograniczone.

Skracanie konarów grusz – co należy wiedzieć, przystępując do tego zadania?

Tutaj również wycina się pionowe pędy niedające owoców, a także części zlokalizowane zbyt nisko na pniu. Warto wiedzieć o tym, że pędy grusz starzeją się nieco szybciej niż te należące do jabłoni, dlatego też trzeba pamiętać o regularnym przeprowadzaniu cięć pod tym kątem i usuwaniu wskazanych elementów drzewa, kiedy przychodzi na to czas.

Wiesz już, jak powinno wyglądać cięcie śliwy. Decydując się na hodowanie drzew w celu uzyskiwania z nich owoców, trzeba pamiętać o tym, że odpowiednia pielęgnacja jest tutaj bardzo ważna. Kwestia ta jest zresztą istotnym zagadnieniem w przypadku wszystkich posiadanych roślin. Należy znać wymagania okazów uprawianych w swoim ogrodzie oraz mieć wystarczająco dużo czasu na to, aby należycie się nimi zajmować. Choć potrafi być to wymagające zadanie, niejednokrotnie dostarcza ono sporo przyjemności. Dbałość o rośliny jest niezbędna, jeśli chce się mieć piękną i zadbaną przestrzeń zieloną wokół swojego domu.

Zobacz także: