Cięcie gruszy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jeśli masz ją w swoim ogrodzie. Jeśli dbasz o piękne drzewka owocowe, nie możesz zapominać o regularnym przycinaniu pędów. Sprawdź, kiedy i jak to robić!

Jeśli jesteś miłośnikiem natury, a ogrodnictwo jest twoją pasją, z pewnością masz w swoim ogrodzie wiele pięknych roślin. Nie da się zaprzeczyć, że drzewka owocowe mogą urozmaicić twój przydomowy ogród, a plony w postaci soczystych owoców będą źródłem satysfakcji i radości. Jednak, aby zebrać dobre plony, musisz włożyć nieco wysiłku w uprawę roślin. Grusza jest bardzo popularnym drzewkiem, które można spotkać w wielu ogródkach. Jednak miej na uwadze, że nie można zapominać o regularnym cięciu gruszy. Takie zabiegi sprawią, że twoje drzewo będzie się świetnie rozwijało i owocowało. Młode drzewka wymagają formowania, z kolei starsze trzeba odmłodzić za pomocą przycięcia gałęzi. Dlaczego warto mieć drzewa owocowe w ogrodzie? Kiedy i jak przycinać grusze? Sprawdź!

Drzewa owocowe w ogrodzie

Nie da się zaprzeczyć, że przydomowy sad jest marzeniem wielu pasjonatów ogrodnictwa. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, w twoim ogrodzie nie może zabraknąć między innymi gruszy, jabłoni, śliwy, moreli, brzoskwini i innych drzewek owocowych. Nie tylko dodają uroku ogrodowej przestrzeni, ale przede wszystkim obfitują soczyste i smaczne owoce. To właśnie te pyszne owoce mogą stać się bazą dżemu, kompotu lub nalewki. Przygotowanie przez ciebie przetwory z owocami z własnego ogrodu będą powodem do dumy.

Kiedy przycinać grusze?

Odpowiednia pielęgnacja drzewek w ogrodzie jest bardzo ważna, jeśli chcesz, aby rosły i owocowały. Cięcie drzew owocowych to punkt obowiązkowy pielęgnacji. Jednak powinieneś się dobrze przygotować i wyposażyć w niezbędny sprzęt, czyli sekator, rękawice ochronne i specjalną maść ogrodniczą do zabezpieczenia drzewa po wykonaniu cięcia gruszy. Ten zabieg należy wykonywać na wiosnę – mniej więcej od marca do maja. Ryzyko pojawienia się przymrozków w tym terminie jest niewielkie, dlatego nie ma też zagrożenia dla przemarznięcia gruszy. Z kolei kwitnienie rozpoczyna się w maju. To czas, w którym drzewa powinny być już przycięte. Omawiany zabieg ma na celu odsłonięcie pędów, do których powinny dochodzić promienie słoneczne.

Cięcie młodych drzewek owocowych

Jak skracać pędy gruszy? Formowanie i cięcie młodych drzewek jest niezwykle ważne. W przypadku cięcia gruszy musisz wiedzieć, że należy usunąć jedynie połamane gałęzie i te rosnące pod ostrym kątem. Konieczne jest także niewielkie skrócenie pędu przewodniego. Duża ilość pędów będzie w stanie wytworzyć sporo substancji odżywczych dla korzeni. Rozbudowanie systemu korzeniowego ma duże znaczenie dla przyszłego wzrostu gruszy. Czasami wykonuje się również cięcie letnie pod koniec sierpnia. Jednak niezależnie od terminu cięcie należy wykonywać w dni suche i pogodne.

Jak wykonać cięcie odmładzające?

Jeśli chodzi o nieco starsze drzewa, również warto zachować umiar, jeśli chodzi o przycinanie pędów, choć w przypadku zaniedbanych drzew drastyczne cięcie gałęzi może okazać się niezbędne. Jeśli korona jest zbyt zagęszczona, a drzewo bardzo słabo owocuje, należy wykonać cięcie odmładzające.

  1. Najważniejsze jest skrócenie przewodnika, a także rozluźnienie środka korony.
  2. Kolejny krok to odsłonięcie dolnych części korony.
  3. Wykonaj cięcie w taki sposób, aby pozostawić grube i silne pędy, pozostające w równomiernych odstępach.
  4. Cięcia wymagają także krzyżujące się pędy obciążające inne gałęzie.

Takie cięcie gruszy sprawi, że drzewko będzie obficie owocować.

Jeśli należysz do grona osób pasjonujących się ogrodnictwem, z pewnością możesz pochwalić się pięknym ogrodem, w którym znajdują się różnorodne barwne rośliny. Jednak uprawianie i pielęgnacja drzewek, krzewów i innych roślin wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Grusza jest drzewkiem owocowym chętnie uprawianym w przydomowych ogrodach. Nie da się ukryć, że to drzewo, które daje pyszne i soczyste owoce. Obowiązkowym zabiegiem jest cięcie gruszy. To właśnie ten prosty zabieg sprawia, że drzewo obficie owocuje i jest zdrowe. Jednak coroczne cięcie powinno być wykonane w określonym terminie, a ogrodnik musi dokładnie wiedzieć, których pędów należy się pozbyć. Stosowanie się do zasad cięcia gruszy daje gwarancje, że drzewka będą się dobrze rozwijać i owocować.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022