• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Choroby roślin

Choroba róż – jak zwalczać choroby i szkodniki róż? Co jest najgroźniejsze: czarna plamistość liści, mączniak prawdziwy, rdza róży czy szara pleśń?

14 kwietnia, 2022
choroba róż

Choroba róż w ogrodzie niejednego hodowcę przyprawia o wyrywanie włosów z głowy. Te z pozoru łatwe w uprawie rośliny mają predyspozycje do chorowania i przyciągania szkodników. Jak sobie z nimi poradzić i ochronić roślinę?

Choroba róż to sprawa poważna, ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Wystarczy odpowiednio zdiagnozować roślinę i przystąpić do jej ratowania. Nie warto tego odkładać, ponieważ każdy dzień zwłoki będzie pogarszał stan rośliny. Poza tym są choroby i szkodniki, które się rozprzestrzeniają i atakują inne rośliny w pobliżu, a przecież żaden hodowca nie chce cmentarzyska roślin w ogrodzie. Przeczytaj i dowiedz się, jak radzić sobie z chorobami tych pięknych kwiatów.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Ochrona róż przed chorobami
2 Mączniak prawdziwy – grzybowa choroba róż
2.1 Jak zapobiegać pojawieniu się mączniaka?
3 Rdza – groźna choroba róż ogrodowych
4 Czarna plamistość liści róży – najgroźniejsza choroba róż
5 Mączniak rzekomy
6 Szara pleśń – jak zwalczać?
7 Zamieranie pędów róż
8 Mszyce – najgroźniejsze szkodniki atakujące róże
9 Jak podlewać róże?

Ochrona róż przed chorobami

Niezwykle ważna w hodowli róż, ale również w przypadku innych roślin ogrodowych, jest profilaktyka. Warto więc poznać kilka zasad, dzięki którym można zminimalizować ryzyko wystąpienia różnych chorób róż i szkodników im zagrażającym. Oto działania, jakie możesz podjąć:

  • niezbyt gęste sadzenie roślin obok siebie – właściwa rozsada jest bardzo ważna;
  • kopczykowanie i okrywanie, czyli właściwe zabezpieczenie roślin przed zimą;
  • unikanie sadzenia roślin na terenach podmokłych i zalewowych, bo róże nie lubią nadmiaru wody;
  • regularne cięcie, ale zawsze dostosowane do konkretnej odmiany, ponieważ ich wymagania różnią się między sobą;
  • unikanie nawożenia w drugiej części lata, szczególnie należy unikać nawozów azotowych;
  • podlewanie strumieniem skierowanym do ziemi, nie wolno zraszać ani polewać rośliny wodą;
  • hodowla odmian róż odpornych na choroby;
  • używanie preparatów poprawiających odporność rośliny;
  • naprzemienne stosowanie różnych fungicydów (w formie oprysku), aby utrudnić patogenowi uodpornienie się na substancje czynne.
Zobacz także
Rośliny do cienia – co posadzić na zacienionej rabacie. Rośliny cieniolubne ozdobią puste miejsca w ogrodzie!

Mączniak prawdziwy – grzybowa choroba róż

Jeżeli na młodych liściach swoich róż zauważysz mączysty, biały nalot to znaczy, że różę zaatakował mączniak prawdziwy. To choroba róż powszechnienie znana, ponieważ dotyka również inne rośliny ogrodowe. Wywołuje ją grzyb Sphaerotheca pannosa var. rosae. Poza nalotem innymi charakterystycznymi objawami są: zdeformowane liście, lekko zwinięte brzegi liści oraz plamy na pędach i szypułkach. Zazwyczaj po kilkunastu dniach biały nalot zmienia barwę na szarą. Chore pędy należy obciąć, a roślinę spryskać fungicydami.

Jak zapobiegać pojawieniu się mączniaka?

Aby zapobiec pojawieniu się mączniaka prawdziwego, należy jesienią wygrabiać opadłe liście spod krzewów, bowiem mogą one stanowić źródło zakażenia w następnym sezonie. Ponadto należy regularnie wyrywać chwasty, ponieważ sprzyjają utrzymywaniu wyższego poziomu wilgotności pod krzewami.

Rdza – groźna choroba róż ogrodowych

Choroba róż może być wywołana przez grzyby z rodzaju Phragmidium, które zimują na pędach i opadłych liściach. Częste opady i zwilżanie liści sprzyja ich rozmnażaniu i rozwojowi. Objawami infekcji rdzy róży są owalne lub okrągłe żółte plamki pojawiające się na górnej stronie liści. Natomiast na spodzie liścia można zauważyć brązowe i pomarańczowe skupiska zarodników grzyba. Zainfekowane liście są zdeformowane, następnie zasychają, aby na końcu opaść. Aby ją zwalczyć, bezwzględnie, trzeba unikać moczenia liści w trakcie podlewania, sprzątać opadłe liście oraz usuwać uszkodzone pędy. Jeżeli zauważysz objawy rdzy na roślinie, to zastosuj preparat z fungicydem.

Czarna plamistość liści róży – najgroźniejsza choroba róż

Czarną plamistość liści powoduje grzyb Diplocarpon rosae. Zimuje on na opadniętych liściach, a kiedy pada na nie deszcz, jego zarodniki ulegają przeniesieniu. W takiej sytuacji w okresie wiosennym można zauważyć jasnobrązowe plamy o owalnym lub okrągłym kształcie. Tkanka wokół plam żółknie, a na wierzchu obumarłych tkanek rośliny można zauważyć czarne punkty, które stanowią skupienia zarodnikowania grzyba. Liście zaczynają masowo opadać.

Zobacz także
Śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa) – jak sadzić, uprawiać i pielęgnować w ogrodzie i na balkonie? Sprawdź nasze wskazówki

Zwalczając czarną plamistość, należy unikać zwilżania roślin w trakcie podlewania, sprzątaniu opadłych liści oraz usuwaniu porażonych pędów. Aby wyleczyć roślinę, należy zastosować oprysk z fungicydem.

Mączniak rzekomy

Wśród przyczyn powstawania mączniaka wyróżnia się dużą wilgotność powietrza i mało przewiewne stanowisko, np. ze zbyt gęstą rozsadą. Ponadto często pojawia się na krzewach uprawianych na ciężkich, zbitych i nieprzepuszczalnych glebach. Pierwszymi widocznymi objawami są porażone liście, można na nich zauważyć nieregularne, jasnożółte plamy. Przede wszystkim atakuje górne liście, szczególnie w miejscach między nerwami. Z czasem plamy mogą się trochę powiększyć i zmienić barwę na czerwoną. Z kolei na dolnej blaszce widoczna jest puszysta, biała grzybnia. Chore liście opadają. Zwalczanie mączniaka rzekomego wygląda podobnie, jak zwalczanie mączniaka prawdziwego. Rekomenduje się stosowanie fungicydów w okresie bezlistnym, a zainfekowane pędy trzeba wyciąć.

Szara pleśń – jak zwalczać?

Szara pleśń to choroba róży, którą wywołuje grzyb Botrytis cinerea. Sprzyja mu wysoka wilgotność powietrza. Objawami są liczne, wodniste, szybko rosnące plamy, które sukcesywnie pokrywają całe kwiaty, prowadząc do ich zgnicia. Kwiaty stają miękkie i pokrywa je szary, pylący osad. Infekcja przechodzi z kwiatów na pędy, tym samym powoduje ich zamieranie.

W celu pozbycia się szarej pleśni z rośliny trzeba zacząć od usunięcia chorych pędów. Należy też sukcesywnie usuwać przekwitające pąki, bo są szczególnie podatne na zarażenie. Dobrze też jest sięgnąć po specjalistyczny preparat grzybobójczy do róż.

Zamieranie pędów róż

Co ciekawe ten sam grzyb co w przypadku szarej pleśni, czyli Botrytis cinerea, może przyczynić się do pojawienia i rozwoju choroby zamierania pędów róż. Ponadto wywoływać ją mogą również grzyby: Coniothyrium fuckelii lub grzyby z rodzaju Alternaria spp., Nectria spp. Charakterystyczne objawy to zasychanie, brązowienie, zamieranie oraz jasnobrązowa nekroza pędów. Obumarcie może pojawić się w miejscu cięcia, przesuwać się ku dołowi i spowodować całkowitą śmierć krzewu lub zatrzymać się na rozgałęzieniu. Aby zapobiec rozwojowi choroby róż, zawsze usuwaj resztki pędów, na których może zimować grzyb. Jeżeli zauważysz pierwsze objawy, to natychmiast przystąp do ofensywy: wytnij zainfekowane pędy 1 cm pod nekrozą, a rany posmaruj specjalną pastą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu.

Zobacz także
Facelia błękitna – czym się charakteryzuje i jak należy ją uprawiać, aby rosła efektywnie i skutecznie spełniała swoją rolę?

Mszyce – najgroźniejsze szkodniki atakujące róże

Mszyca różano-szczeciowa to gatunek, który szczególnie często atakuje różane krzewy. Atakuje w dużych ilościach końce pędów i pąki kwiatowe. Mszyce wysysają soki z rośliny, w efekcie liście i pędy ulegają deformacji, a kwitnienie zostaje wstrzymane. Sposobów zwalczania mszyc jest kilka. Poza ręcznym usuwaniem szkodników z rośliny można stosować ekologiczne środki ochrony roślin, jak wyciągi z: cebuli, pokrzywy zwyczajnej, mniszka lekarskiego, bzu czarnego czy pokrzywy zwyczajnej. W ostateczności można sięgnąć po silniejsze rozwiązania, które są dostępne na rynku.

Jak podlewać róże?

Swoje róże podlewaj mądrze. Co to znaczy? Dla najlepszego wzrostu krzewów gleba powinna być stale i równomiernie wilgotna. Ilość i częstotliwość podlewania zależy przede wszystkim od klimatu i rodzaju gleby, ale najważniejsze to, żeby zachować umiar. Róże rosnące na glebach piaszczystych będą wymagały bardziej obfitego podlewania niż te na cięższych glebach gliniastych. Gorące, suche i wietrzne warunki również nie służą różom, bo szybko wysuszają kwiaty. Sposób podlewania jest równie ważny jak jego częstotliwość. Aby róże były piękne i zdrowe, unikaj zwilżania liści i kwiatów.

Choroba róż nie musi oznaczać śmierci rośliny. Jeżeli odpowiednio szybko zareagujesz i zastosujesz właściwe środki zaradcze, to z pewnością ją odratujesz. Niemniej jednak warto oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i zawczasu zadbać o swoje krzewy, stosując odpowiednią profilaktykę. Dlatego pamiętaj, aby o każdej porze roku odpowiednio dbać o swoje róże, a z pewnością będą cię cieszyć pięknymi, dorodnymi kwiatami przez cały sezon. Jeżeli jednak nie uda ci się ochronić krzewu róży przed atakiem choroby lub szkodnika, to nie musisz się martwić, bo na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają wyleczyć zainfekowaną roślinę.

Zobacz także:
  • Antraknoza i szara pleśń – poznaj skuteczne metody zwalczania chorób roślin
  • Plamistość liści – objawy, zapobieganie i zwalczanie choroby grzybowej
  • Czarna plamistość róż – sprawdź, czym zwalczać plamy na liściach
  • Parch jabłoni i nie tylko. Jak zwalczać groźną chorobę drzew owocowych? Profilaktyka, objawy i zwalczanie
  • Fytoftoroza – groźna choroba grzybowa iglaków i roślin ozdobnych. Na czym polega i jak ją zwalczać?
  • Choroby trawy: objawy i zwalczanie najczęstszych chorób trawnika
Zobacz także
Szałwia omszona w ogrodzie – stanowisko, uprawa, podlewanie i nawożenie Salvia nemorosa
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Stanisław Kowalczyk
Stanisław Kowalczyk

Były nauczyciel biologii w liceum. Ogrodnictwo i przyroda od zawsze były jego pasjami, dlatego po przejściu na emeryturę zajął się na stałe uprawą własnego ogródka. W wolnym czasie czyta książki i uczy wnuków podstaw pielęgnacji kwiatów.

Previous Post Jak samodzielnie przygotować kompost, czyli co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o kompostowaniu
Next PostOgrodnica niszczylistka – niepozorny żuczek, który niszczy twoje rośliny. Jak z nią walczyć?

Zobacz także

fytoftoroza

Fytoftoroza – groźna choroba grzybowa iglaków i roślin ozdobnych. Na czym polega i jak ją zwalczać?

25 kwietnia, 2022
choroby trawy

Choroby trawy: objawy i zwalczanie najczęstszych chorób trawnika

10 maja, 2022
czarna plamistość róż

Czarna plamistość róż – sprawdź, czym zwalczać plamy na liściach

11 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • rogownica

    Rogownica – łatwa w pielęgnacji jednoroczna roślina ozdobna

    23 maja, 2022
  • trójlist

    Trójlist – czym są trójlisty, w jakich gatunkach występują i co warto wiedzieć o ich uprawie?

    23 maja, 2022
  • przywrotnik miękki

    Przywrotnik miękki – ciekawa bylina o ozdobnych liściach i kwiatach. Czym charakteryzuje się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • róża jabłkowata

    Róża jabłkowata – piękna roślina o niezwykłym zastosowaniu! Sprawdź, dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • jastrun wielki

    Jastrun wielki (Leucanthemum maximum) – popularny kwiat, który ozdobi każdy ogród! Czym wyróżnia się ta roślina?

    23 maja, 2022
  • kwiaty letnie

    Kwiaty letnie – 8 najchętniej uprawianych kwiatów w ogrodzie!

    23 maja, 2022
  • tulipany piwoniowe

    Tulipany piwoniowe – piękna odmiana popularnych kwiatów ciętych! Sprawdź, czym się charakteryzują!

    23 maja, 2022
  • mikoryza endotroficzna

    Mikoryza endotroficzna – dlaczego warto ją wykonywać?

    23 maja, 2022
  • kufea

    Kufea – elegancka ozdoba każdego ogrodu. Poznaj najpopularniejsze odmiany tej rośliny!

    23 maja, 2022
  • pierwsze koszenie trawy

    Pierwsze koszenie trawy – kiedy i jak kosić trawnik po zimie lub po wysianiu?

    23 maja, 2022
  • Które sprzęty ogrodnicze pomogą przygotować ogród na wiosnę?

    23 maja, 2022
  • Urządzamy ogród – te elementy mogą Ci się przydać

    20 maja, 2022
  • jaśmin wielkolistny

    Jaśmin wielkolistny – co to za kwiat? Jak wygląda? Sprawdź, jak go uprawiać i pielęgnować!

    20 maja, 2022
  • szkodniki sosny

    Szkodniki sosny – 5 groźnych insektów

    20 maja, 2022
  • palczatka gerarda

    Palczatka Gerarda – dekoracyjna trawa. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    20 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.