Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) to efektowna ozdoba każdego ogrodu, szczególnie oczek wodnych lub zacienionych balkonów. Dowiedz się, jak uprawiać tę roślinę.
Języczka (Ligularia) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae), która obejmuje około 150 różnych odmian tej rośliny. Głównie można ją spotkać w Azji Wschodniej, a nieliczne odmiany również w Azji Północnej i Europie. Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) to wysoka odmiana, która dorasta nawet do 150 cm wysokości. U podstawy rośliny znajdują się duże, ciemnozielone liście z ząbkowanymi brzegami i sercowatym kształcie, co nadaje roślinie wyjątkowo dekoracyjny charakter. Niemniej jednak to jasne koszyczki kwiatowe przykuwają największą uwagę. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak dbać o tę roślinę.
Odmiany języczki
Języczka doczekała się wielu atrakcyjnych odmian, które też chętnie są wybierane do przydomowych ogródków, najciekawsze z nich to między innymi:
- języczka japońska (Ligularia japonica DC.);
- języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii (Maxim.) Diels);
- języczka kaczeńcowata (Ligularia calthifolia Maxim.).
Ponadto w obrębie języczki pomarańczowej też można wyróżnić ciekawe odmiany, np.:
- „Britt-Marie Crawford”;
- „Midnight Lady”;
- „Othello”;
- „Desdemona”.
Uprawa i pielęgnacja
Preferuje stanowisko półcieniste lub cieniste, jednak takie, do którego docierają promienie słoneczne. Jeżeli będzie miała zbyt dużą ilość światła, to szybko zwiędnie. Do prawidłowego rozwoju wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej i nieustannie wilgotnej. Z tego powodu zaleca się obsadzanie nią zbiorników wodnych. Można też zapobiec parowaniu wody z gleby poprzez zabieg ściółkowania podłoża. W związku z tym fatalnie znosi suszę, dlatego wtedy wymaga szczególnej uwagi i obfitego podlewania. Toleruje szeroki zakres pH.
Czy języczka pomarańczowa jest wymagająca w uprawie?
Pomimo tego, że roślina jest dużych rozmiarów, to grube, sztywne pędy, które utrzymują kwiatostany, nie łamią się i nie pokładają, więc roślina nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, np. stosowania podpór. Jako bylina długowieczna, nie lubi zmieniać miejsca, więc lepiej jej nie przesadzać. Podziemne kłącza rośliny dobrze zimują, więc roślina z pewnością zakwitnie w kolejnym sezonie.
Nawożenie
Z nawozów najlepiej jest wybrać naturalny obornik, który nie tylko dostarcza odpowiednią ilość składników pokarmowych, ale również przyczynia się do produkcji próchnicy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na nawóz mineralny, pamiętaj o umiarze i właściwych preparatach na każdą porę roku:
- wiosna – azotowe;
- lato – potasowo-fosforowe.
Choroby i szkodniki
Największą zmorą w uprawie języczki są ślimaki (np. bursztynka pospolita), które wybitnie lubują się w tym gatunku. Dodatkowo w okresach suszy mogą pojawić się przędziorki, najczęściej chmielowiec, oraz zwójki lucernianki. Ponadto roślinę mogą zainfekować patogeny odpowiedzialne za pojawienie się zgnilizny twardzikowatej, fytoftorozy oraz plamistości liści. Na szczęście z każdą z tych przypadłości można się uporać, nie jest to proces łatwy i szybki, jednak sklepy ogrodnicze dysponują odpowiednimi do tego środkami.
Kwitnienie
Kwitnie krótko, za to okazale. Jej kwiaty są duże o żywych żółto-pomarańczowych kolorach. Ich jaskrawa barwa pięknie kontrastuje z ciemnymi liśćmi, które jeszcze bardziej uwypuklają ich urodę. Średnica kwiatów wynosi ok. 14 cm. Kwiatostany rozwijają się w sierpniu, niestety już we wrześniu się obsypują. Przekwitające kwiatostany najlepiej jest na bieżąco usuwać, to zmotywuje roślinę do wypuszczania kolejnych pąków i wydłuży czas kwitnienia. Aby roślina obficie i długo kwitła, wymagane jest zacienione stanowisko.
Języczka pomarańczowa – rozmnażanie
Rozmnażanie odbywa się na dwa sposoby: poprzez klasyczny podział starszych bylin lub wysiew nasion. Nasiona wysiewa się do zwyczajnej ziemi i przykrywa cienką warstwą ziemi. Spryskuje się obficie wodą i odstawia w ciepłe i słoneczne miejsce. Kiedy siewki osiągną wysokość 10 cm, można je rozsadzić. Po roku sadzonki wysadza się do gruntu – najlepiej zrobić to późną wiosną lub wczesnym latem.
Zdecydowanie prostsze jest podzielenie dorosłych roślin i posadzenie ich wprost do gruntu na docelowym stanowisku. Ponadto gotowe sadzonki młodych roślin można nabyć w centrum ogrodniczym, ich cena to ok. 12-16 zł.
Języczka pomarańczowa to ozdobna roślina o złotopomarańczowych kwiatach, która fantastycznie sprawdza się na rabatach w otoczeniu innych dużych bylin, np. funkii i rodgersji, ale również paproci i traw ozdobnych. Ponadto równie dobrze prezentuje się jako majestatyczny soliter w zakątku ogrodu. Języczki pięknie wyglądają, tworząc zwarte kępy na brzegu oczka wodnego lub przydomowej kaskady, tam też mają szansę na najlepszy rozrost, ponieważ najlepiej czują się w stale wilgotnej, gliniastej glebie.