Rodgersja to bylina wieloletnia, a wręcz długowieczna. Jeśli zdecydujesz się na jej posadzenie w ogrodzie, roślina będzie go zdobić naprawdę długo, każdego roku okazale kwitnąc. Co więcej, możesz wybierać spośród kilki odmian tego gatunku, z których każdy jest stosunkowo łatwy w uprawie.
Uprawa rodgersji w ogrodzie nie jest skomplikowana, jednak gatunek ten ma kilka swoich wymagań, których należy dopełnić, by zdrowo i obficie się rozwijała. Nie bez znaczenia jest także otoczenie rośliny. Towarzystwo paproci, bergenii czy parzydeł może korzystnie wpłynąć na zdrowie byliny. Sprawdź, na jakim stanowisku Rodgersia czuje się najlepiej i czy nawożenie ma znaczenie dla jej wzrostu i kwitnienia.
Rodgersja – pochodzenie rośliny i jej odmiany
Roślina ta pochodzi z terenów Azji. Najczęściej można ją spotkać w rejonie Himalajów, Japonii oraz Korei. Warto jednak wiedzieć, że polskie warunki klimatyczne także jej odpowiadają. Znane są głównie takie odmiany byliny, jak:
- rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia);
- rodgersja pierzasta (Rodgersia pinnata);
- rodgersja Purdoma (Rodgersia purdomii);
- rodgersja stopowcowata (Rodgersia podophylla);
- rodgersja bzolistna (Rodgersia sambucifolia).
Każdy z nich prezentuje się okazale, jednak różnią się od siebie między innymi ulistnieniem, jeśli chodzi o budowę i kształt.
Rodgersja i jej cechy charakterystyczne
Każda rodgersja posiada liście ogonkowe, które wyrastają bezpośrednio z kłącza. Składają się ona na grube, gęste pędy. Tam pojawiają się także kwiatostany (wierzchotki), które wyrastają znacznie wyżej niż liście. Kwiaty te przybierają barwę kremową lub białą. Niektóre odmiany wytwarzają natomiast kwiaty czerwone albo purpurowe.
Rodgersja kasztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia)
Jej liście przypominają do złudzenia liście kasztanowca. Mają taką samą wielkość i są pięcio- lub siedmiopalczaste. Ta odmiana kwitnie na kremowo-biało przeważnie w okresie między majem a lipcem. Może osiągnąć wysokość 140 centymetrów.
Rodgersja pierzasta (Rodgersia pinnata)
W tym wypadku liście nie są dłoniaste, ale pierzasto złożone. Od spodu widoczne są brązowe nerwy. Tutaj ozdobę stanowią różowe kwiatostany. Rodgersja pierzasta jest wyższa od swojej kuzynki. Zwykle osiąga wysokość od 50 do 150 centymetrów.
Uprawa rodgersji w ogrodzie
W warunkach naturalnych rodgersję można spotkać przede wszystkim na obrzeżach lasów, skalnych rozpadlinach. Gatunek ten lubi wysoko położone tereny znajdujące się w półcieniu. Jeżeli zostanie posadzona w zbyt cienistym miejscu, może się równie dobrze rozwijać, natomiast niekorzystne jest dla niej pełne słońce. W takich warunkach roślina potrzebuje obfitego podlewania, jednak uważaj, by moczyć jej liści. Ponadto istnieje duże ryzyko ich poparzenia.
Gleba dla rodgersji powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy. Ten ozdobny gatunek nie lubi suszy, dlatego należy pilnować, aby była stale umiarkowanie wilgotna. Możesz skutecznie zapobiec parowaniu wody z gleby, jeżeli zastosujesz wokół bylin ściółkę. Odczyn ziemi dla rodgersji może być lekko kwaśny albo obojętny.
Odporność rośliny na zimę
To gatunek, który ma górskie pochodzenie, dlatego nie są mu straszne niskie temperatury i trudniejsze warunki atmosferyczne. Zagrożenie mogą jedynie stanowić przymrozki, które pojawiają się niekiedy późną wiosną. Wtedy rodgersje zaczynają wypuszczać liście, które pod wpływem zimna będą marnieć. Wtedy roślina może potrzebować okrycia.
Rozmnażanie gatunku
Najłatwiej jest rozmnożyć rodgersję za pomocą kłączy. Zabieg należy przeprowadzać jesienią lub wiosną. Możliwy jest także wysiew nasion, jednak w tym wypadku należy zapewnić im okres stratyfikacji. Nasiona umieszcza się w glebie w miesiącach jesiennych, gdzie przeczekają zimę w odpowiedniej dla nich temperaturze. Jeżeli wolisz sadzić rodgersje wiosną, przetrzymaj nasiona w lodówce przez około 6 tygodni.
Te kwiaty bardzo źle znoszą przesadzanie. Taki zabieg może poskutkować brakiem kwitnienia nawet przez kilka lat. Jeśli więc planujesz uprawiać tę bylinę, rozważnie wybierz stanowisko tak, aby miała odpowiednio dużo przestrzeni wokół do prawidłowego rozwoju.
Rodgersja to interesujący gatunek pochodzący z terenów azjatyckich, jednak dobrze odnajdujący się klimacie umiarkowanym. Warto zaprosić ją do swojego ogrodu na stanowisko półcieniste i dobrze osłonięte od wiatru. Ze względu na obfite kwitnienie rodgersja wymaga także regularnego nawożenia w sezonie wegetacyjnym. Warto zasilić ją nawozami wieloskładnikowymi, również tymi o przedłużonym działaniu. Zadbaj o okazałe liście i żółtobiałe kwiaty byliny, aby przez wiele lat zdobiła twój ogród.