Truskawki wiszące stanowią nie lada gratkę dla osób, które chcą cieszyć się wspaniałym smakiem świeżych owoców, ale nie mają ogrodu, w którym mogłyby je uprawiać. Truskawki zwisające mogą być bowiem hodowane na balkonach, w doniczkach – przekonaj się, jak!
Truskawki są jednymi z ulubionych owoców wielu Polaków. Ich słodki smak i wyrazisty zapach kojarzy się przede wszystkim z leniwymi, letnimi dniami, spędzanymi na działce, w otoczeniu członków rodziny i przyjaciół. Najlepsze truskawki to te świeżo zerwane z krzaka, jedzone same lub z dodatkiem lodów i bitej śmietany. Wydawać mogłoby się, że taka wizja jest możliwa do osiągnięcia tylko dla tych, którzy posiadają dom z ogródkiem, w którym mogą uprawiać te pyszne owoce; na szczęście, dzięki truskawkom wiszącym marzenie o przekąsce jest możliwe również dla osób mieszkających w miastach. Przekonaj się jak hodować i dbać o odmianę truskawek zwisających!
Charakterystyka truskawek pnących
Truskawki wiszące stanowią nietypową, ale i bardzo ciekawą odmianę tego owocu. Ich dużą zaletą jest fakt, że można uprawiać je zarówno w ogrodzie, w ziemi gruntowej, jak i na tarasie w doniczce. Są więc świetną alternatywą dla osób, które nie dysponują przestrzenią na własny owocowy ogródek.
Truskawki zwisające należą do bylin. Wytwarzają dużą ilość długich rozłogów, które mogą wisieć lub piąć się i owijać wokół podpór. Dorastają do wysokości ok. 30 cm. Liście tych truskawek są dość duże i mają ciemnozielony kolor, który w ciekawy sposób kontrastuje z intensywnie czerwoną barwą owoców.
Truskawki tego gatunku są samopylne. W dodatku kwitną i owocują bardzo szybko. Kwiaty wytwarzane przez te rośliny są niewielkie, w zależności od odmiany mogą przyjmować białą lub różowawą barwę. Okres kwitnienia rozpoczyna się na początku lata i trwa aż do później jesieni. Ich owoce natomiast mają stożkowaty kształt. Wyróżnia je aromatyczny zapach oraz słodki i jednocześnie bardzo wyrazisty, soczysty smak. Co ważne, owocowanie trwa przez cały rok.
Uprawa doniczkowych truskawek wiszących
Truskawki wiszące nie są byliną trudną w uprawie. Jednocześnie warto pamiętać, że jeżeli chcemy uzyskać piękne kwiecie oraz soczyste, smaczne owoce, należy zapewnić im odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu.
Truskawki wiszące najlepiej czują się w glebie próchniczej, żyznej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, o pH od 5,5 do 6,5. Dobór gleby jest niezwykle ważny, gdyż zasadowe albo zbyt kwaśne nie przysłuży się truskawkom. Często radzi się, aby do ziemi dodać nawóz; może być to torf z domieszką piasku, obornik lub kompost. Zwiększą one użyźnienie gleby i pozwolą bylinie lepiej się rozwijać. Warto także mieć na uwadze, że roślina potrzebuje sporej ilości wilgoci, dlatego unikajmy suchych podłoży do ich sadzenia.
Truskawki najlepiej czują się na stanowisku nasłonecznionym owoce wystawione na pełne słońce przyjmą piękny, głęboki odcień oraz wyrazisty smak i aromat. Warto także pamiętać o odpowiednim osłonięciu truskawek od wiatru, szczególnie jeżeli nasz balkon jest w miejscu narażonym na silne podmuchy.
Niemniej ważny jest dobór donicy, której będziemy uprawiać truskawki wiszące. Aby roślina mogła swobodnie się rozwijać, jej średnica powinna wynosić ok. 30 cm szerokości.
Rozmnażanie truskawek wiszących nie jest trudne najlepiej zrobić to poprzez rozłogi, które należy obciąć i w ten sposób oddzielić od dojrzałych roślin. Ten gatunek to odmiana powtarzająca, która wydaje smaczne owoce a wyglądem przypomina pnącza. Będzie więc stanowiła ozdobę ogrodu i balkonu, zajmując jednocześnie bardzo niewiele miejsca zarówno na jednym, jak i w drugim.
Pielęgnacja wiszących truskawek
Odpowiednia pielęgnacja truskawek wiszących, chociaż nietrudna, jest bardzo ważna dla wzrostu jej pysznych owoców.
Przede wszystkim warto pamiętać, że truskawki potrzebują dużej ilości wilgoci. Nie wolno dopuścić do przesuszenia gleby, gdyż roślina zacznie szybko umierać. Konieczne jest regularne podlewanie, nawet dwa razy dziennie; najlepiej robić to, kiedy podłoże jest już nieco wyschnięte. Często radzi się, aby glebę, w której znajdują się truskawki, wymieszać z hydrożelem wówczas zabezpieczymy ziemię przed utratą wilgoci.
Kolejnym elementem pielęgnacji truskawek wiszących jest zapewnienie ich sadzonkom ochrony przed wiatrem i mrozem. Roślina jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury i ma tendencję do przemarzania, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy pogoda jest jeszcze dość nieprzewidywalna. Truskawki wiszące przed zimą należy okryć, na przykład z pomocą słomy. Dobrym pomysłem jest także jak najwcześniejsze umieszczenie ich w pojemniku, aby miały okazję się dobrze ukorzenić.
Jeżeli chcemy, aby truskawki przyniosły nam naprawdę duże zbiory, możemy zdecydować się na obrywanie ich kwiatów. Ponadto, dla ich prawidłowego rozwoju, ważne jest regularne doglądanie sadzonek i usuwanie suchych liści oraz zepsutych owoców. Jeżeli zależy nam, aby roślina przetrwała do następnego roku i ponownie obrodziła, warto obcinać młode pędy wchłaniają one bowiem większość substancji odżywczych.
Zbiór i przechowywanie owoców truskawki wiszącej
Kiedy truskawki już obrodzą pysznymi owocami, można przystąpić do ich zbierania. Ważna jest jednak pora ich zrywania oraz technika. Owoce należy odrywać razem z szypułką, w słoneczne dni truskawki – zebrane w porze deszczowej gniją dużo szybciej.
Owoce truskawek warto przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Niektórzy wybierają do tego celu lodówkę, jednak warto mieć na uwadze, że truskawki tracą wówczas swój smak i aromat. Jeżeli nie posiadasz piwnicy, przechowuj owoce w zacienionym miejscu na tarasie lub zamroź – zachowają wówczas swoje właściwości.
Truskawki zwisające – zastosowanie
Truskawki wiszące to wyjątkowo ciekawa ozdoba doniczek i skrzynek balkonowych oraz ogrodowych. Można sadzić je pojedynczo, jak i z innymi roślinami. Co jednak najważniejsze, owoce są bardzo smaczne i zdrowe; zawierają witaminę C, fosfor, wapń, żelazo i magnez. Jedzenie truskawek może pomóc w problemach z układem moczowym. Ponadto z owoców można przyrządzać pyszne dżemy, konfitury i kompoty.
Podsumowanie
Truskawki wiszące to spełnienie marzeń każdego, kto ma ochotę na przysmak świeżo zerwany z krzaczka. Już samo posadzenie ich i doglądanie może być bardzo przyjemnym zajęciem, a moment, w którym roślina obdarzy nas swoimi owocami, będzie ukoronowaniem naszych wysiłków.