Sępolia to niewielka, stale kwitnąca roślina domowa. Odpowiednio pielęgnowana będzie zdobiła parapet cały rok. Występuje w wielu barwnych odmianach. Zobacz, jak się nią zająć, by jak najdłużej kwitła.
Sępolia ze względu na podobieństwo do fiołka często bywa z nim mylona. Jeden z jej gatunków, Saintpaulia ionanthia, nazywany jest fiołkiem afrykańskim. Pochodzi z południowo-wschodniej Afryki, gdzie została odkryta przez Waltera von Saint Paul-Illaire, od którego nazwiska pochodzi nazwa Saintpaulia. Jak często ją podlewać? Jakie stanowisko wybrać? Czy trudno ją rozmnożyć? I dlaczego powinna stać w każdej kuchni? Przeczytaj, by wszystkiego się dowiedzieć.
Jak wygląda sępolia?
Saintpaulia to kwiat, który dorasta do zaledwie 20 cm wysokości, lecz jego średnica może być nawet dwukrotnie większa. Ciemnozielone, owalne, mięsiste liście sępolii są pokryte włoskami. Mają około 5–8 cm długości, a spodnia część może być podbarwiona na czerwono. Pojedyncze lub pełne kwiaty zebrane są pęczki. Zwykle mają kolor fioletowo-niebieski, lecz można spotkać także odmiany o kwiatach białych lub ciemnoczerwonych.
Niezwykłe właściwości sępolii
Jest kilka powodów, dla których sępolia jest uznawana za roślinę niezwykłą.
- Kwitnie niemal cały rok, szczególnie dużo kwiatów wytwarza latem, dlatego jest niezwykłą ozdobą. Nawet do późnej jesieni jej kwiaty wprowadzają do domu niezwykły nastrój i są wspomnieniem lata. Po krótkiej zimowej przerwie kwiaty Saintpaulii pojawiają się ponownie.
- Według feng-shui jest rośliną emitującą ogromne ilości pozytywnej energii. Życiodajna energia rozchodzi się w niej łagodnie dzięki zwartemu pokrojowi i długiemu okresowi kwitnienia.
- Kwiaty sępolii nie pachną, lecz sama roślina ma zdolność pochłaniania zapachów. Dzięki temu będzie świetnym neutralizatorem w kuchni. Jeśli twój kuchenny parapet pokryty jest sępoliami, zapewne w domu nie ma nieprzyjemnej woni.
Uprawa sępolii
Pielęgnacja sępolii nie jest skomplikowana. Wystarczy dostosować warunki uprawy domowej do tych, które można spotkać w naturalnym miejscu jej występowania.
Stanowisko dla sępolii
W naturze Saintpaulia rośnie w miejscach zacienionych, dlatego w domu także nie narażaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Mogą spowodować odbarwianie się liści i powstawanie na nich plam. Idealny będzie północny lub zachodni parapet. Odpowiednia temperatura dla sępolii mieści się w przedziale 16–18°C. W takich warunkach roślina będzie długo kwitnąć. Problemy w uprawie zaczynają się pojawiać, gdy jest mniej niż 15°C lub więcej niż 25°C. Podłoże powinno być próchnicze, torfowe, o pH 6–7.
Podlewanie sępolii
Sępolia powinna mieć stale wilgotne podłoże. Dwa razy w tygodniu podlewaj ją obficie, lecz zwróć uwagę, by woda nie stała w podstawce. Możesz nalewać do niej wody i po około 30 minutach nadmiar wylać. Używaj przegotowanej lub odstanej wody w temperaturze pokojowej. Roślina nie lubi zraszania.
Przy okazji podlewania raz na dwa tygodnie możesz nawozić sępolię. Używaj połowy dawki nawozu wskazanej na opakowaniu.
Rozmnażanie i przesadzanie sępolii
Sępolię rozmnaża się z sadzonek liściowych. Najlepiej pobierać je po okresie kwitnienia, kiedy są najsilniejsze, ponieważ roślina nie zużywa energii na produkcję kwiatów. Należy oderwać zewnętrzne liście i umieścić je w podłożu złożonym z torfu i piasku, które przez cały czas ukorzeniania musi być wilgotne. Młode sadzonki potrzebują temperatury 20–25°C, dlatego dobrze umieścić je na parapecie nad kaloryferem i przykryć szklanym kloszem, by zapewnić odpowiednią wilgotność.
Po 4–6 tygodniach sadzonki powinny być ukorzenione i gotowe na posadzenie w doniczce. Po około 6 miesiącach sępolia wytwarza pierwsze kwiaty. Roślinę przesadzaj wiosną, gdy średnica rozety jest większa niż doniczki.
Sępolia bez wątpienia wygląda efektownie. Zarówno kompozycje różnych odmian tej rośliny, jak i połączenie jej na parapecie z gatunkami ozdobnymi z liści będzie przyciągać wzrok.