Czy kwiaty do biura pozwolą się zrelaksować i pracować efektywniej? Wiele osób lubi zieleń, która pozytywnie nastawia do działania. Czy rośliny do biura mają jedynie dekoracyjny walor, czy może również inne cenne właściwości? Sprawdź to już teraz!

Biuro to wizytówka każdego przedsiębiorstwa, do którego przychodzą klienci, pracownicy i potencjalni inwestorzy. Musi zatem przyciągać wzrok, zachęcać do ponownego przyjścia i przede wszystkim robić dobre wrażenie. Ustawienie w biurze ozdobnych roślin może w tym pomóc. Jakie kwiaty do biura dodadzą nieco życia i pozwolą ciekawiej zaaranżować przestrzeń? Przekonaj się, które rośliny biurowe są stawiane najczęściej w miejscach pracy. Jeśli szukasz inspiracji, znajdziesz je w naszym artykule!

Kwiaty do biura – cechy i funkcje

Rośliny w biurze pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną i ożywiają przestrzeń, niezależnie od tego, jak jest urządzona.

Rośliny do biura pomagają w jego aranżacji. Pozwalają bowiem podkreślić przytulny, harmonijny i naturalny charakter wnętrza. Można nimi także wypełnić pustą przestrzeń, np. zawieszając kwiaty pod sufitem lub ustawiając je na regałach. Niektóre rośliny mają także dodatkowe właściwości. Które są najpopularniejsze? Przedstawiamy je już teraz!

Najpopularniejszy kwiat do biura – skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Roślina ta słynie z soczyście zielonych liści oraz dużych, białych kwiatów. Postawiona w biurze wygląda niezwykle elegancko. Właśnie dlatego warto ją postawić w dobrze eksponowanym miejscu.

Skrzydłokwiat jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Nie wymaga ani światła, ani częstego podlewania. Takie kwiaty do biura mają dobroczynne właściwości. Pięknie pachną, a do tego efektywnie pochłaniają z powietrza szkodliwe substancje wydzielane przez monitory: 

  • formaldehyd;
  • trójchloroetylen;
  • aceton;
  • benzen.

Rośliny do biura – zielistka (Chlorophytum)

Roślina ta przykuwa uwagę przede wszystkim swoimi nietypowymi liśćmi. Są bowiem jasne w środku, ale mają jednocześnie ciemnozielone brzegi. Zielistka wytwarza też pędy rozłogowe, które po ścięciu możesz zasadzić w innej doniczce. To jedna z najmniej wymagających sadzonek doniczkowych. Może ozdobić biuro, jak również oczyścić powietrze z benzenu i formaldehydu.

Kwiaty biurowe – Ficus benjamina, czyli figowiec benjamiński

To rośliny biurowe ozdobne o drobnych liściach. One także pochłaniają toksyczne substancje z powietrza, więc w tym przypadku również aspekty estetyczne to nie wszystko. Niektóre odmiany tego kwiatka mają białe obrzeża. Taka roślina bardzo ciekawie prezentuje się w biurze.

Kwiaty w biurze – zamiokulkas zamiolistny

Zamioculcas zamiifolia jest kwiatem o dość oryginalnym pokroju. Charakterystyczne dla tego gatunku jest m.in. to, że ma strzeliste łodygi z wielkimi mięsistymi liśćmi. Dlaczego zamiokulkasy mogą być idealnymi kwiatami do biura? Te rośliny nie mają praktycznie żadnych wymagań. Oprócz tego to kolejne kwiaty, które mają właściwości oczyszczające.

Kwiaty doniczkowe do biura – wężownica (Sansevieria)

Kwiat ten ma bardzo oryginalne liście. Niektóre wyglądają jak zielone, cienkie rurki, inne zaś są szerokie i mają obrzeżenia. W obu przypadkach roślina prezentuje się bardzo dobrze i uatrakcyjnia wystrój. To kolejny z kwiatów doniczkowych do biura, który pochłania szkodliwe substancje z powietrza. Co więcej, ma też niewielkie wymagania i potrafi przetrwać w każdych warunkach.

Kwiat doniczkowy do biura – aglaonema

Kwiaty do biura, które wymieniliśmy, mają głównie właściwości oczyszczające. Jednak nie możemy zapominać o walorach dekoracyjnych. Właśnie dzięki nim tak popularna jest aglaonema. Ma duże i piękne liście z białym, bardzo widocznym unerwieniem. Idealnie nadaje się zatem do biura lub innego miejsca reprezentacyjnego. Miej na uwadze, że może osiągać nawet metr wysokości. Musisz zatem mieć miejsce na aglaonemę.

Ta sadzonka także potrafi filtrować powietrze z substancji szkodliwych, pochodzących z monitora laptopa czy komputera. Pamiętajmy też o tym, że nie tylko o rośliny należy dbać – również komputer wymaga naszej uwagi. Jeśli zauważyłeś, że twój sprzęt zaczyna odmawiać posłuszeństwa i potrzebne jest formatowanie dysku, zajrzyj do tego poradnika: https://pcpro.pl/jak-zrobic-format-komputera

Rośliny biurowe – palma koralowa (Chamaedorea seifrizii)

Urządzenia biurowe emitują substancje toksyczne dla zdrowia, którymi są amoniak i formaldehyd. Palma koralowa oczyszcza z nich powietrze, jednocześnie ozdabiając wnętrze. Jeśli masz wystarczająco dużą przestrzeń na tę okazałą roślinę biurową, możesz skorzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Rośliny na biurko – paprotka (nefrolepis)

Paproć czasy swojej świetności ma już za sobą, jednak warto ją przypomnieć ze względu na właściwości. Paprotka to nie tylko sadzonka ozdabiająca wnętrze, którą można powiesić na ścianie lub pod sufitem. To także kwiat o dodatkowym działaniu. Taka roślina do biura pochłania szkodliwe promieniowanie z monitora, który lubi cień. Właśnie dlatego można ją znaleźć w miejscach oddalonych od okna, np. na regałach czy biurkach.

Kwiaty do biura – zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum)

Jakie jeszcze kwiaty do biura warto poznać? Bardzo często w takich przestrzeniach można znaleźć rośliny zwisające lub pnące się. Są bardzo wytrzymałe, odporne. Mogą być zawieszone pod sufitem, z dala od promieni słonecznych oraz wszelkich artykułów i mebli biurowych. Do takich gatunków należy zroślicha stopowcowa, znana także jako Syngonium podophyllum. Ma dekoracyjne, zielone liście z białym unerwieniem. Co ważne, pochłania amoniak z powietrza, wydzielany przez kopiarki i drukarki.

Kwiaty do biura na parapet – filodendron

Ta zwisająca roślina nadaje się do biura, jak żadna inna. Przede wszystkim dlatego, że skutecznie oczyszcza powietrze i ozdabia wnętrze, ale to nie jedyne jej cechy. Nie wymaga zbyt wiele uwagi, ale mimo wszystko przyciąga wzrok. 
Jak widzisz, kwiaty do biura mogą być nie tylko estetyczne, lecz również niezwykle pożyteczne. Szkodliwe substancje, które są wydzielane przez urządzenia biurowe, mogą zostać pochłonięte właśnie przez biurową zieleń. Skrzydłokwiaty, zielistki, fikusy czy filodendrony to tylko kilka propozycji. Bez wątpienia warto postawić lub zawiesić rośliny w doniczkach, ponieważ zieleń doda biurowej przestrzeni więcej życia, a powietrze będzie czystsze.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021