Zapamiętaj!

  • Chamedora wytworna (Chamaedorea elegans), inaczej palma koralowa, naturalnie rośnie w Meksyku i Gwatemali 🪴
  • Uprawiana w mieszkaniu w Polsce dorasta do 1,2 m w ciągu 5–6 lat ⌛
  • Potrzebuje ok. 1,5 m lekko zacienionej przestrzeni, ale nie wymaga dużo uwagi 🪴
  • Idealna temperatura dla tej palmy wynosi 15–20°C 🌡️
  • Gleba musi być żyzna i lekko kwaśna, od czasu do czasu wzbogacana nawozem dla palm 🪴
  • Latem podlewaj palmę koralową ok. 2 razy w tygodniu, a przez resztę roku – odpowiednio rzadziej 💧
  • Warto zraszać jej liście i ocierać je z kurzu wilgotną szmatką, a także nawilżać powietrze wokół 💧
  • To roślina bezpieczna dla czworonogów 🐶🐱

Chamaedorea elegans zachwyca intensywną zielenią pierzastych liści. Ta pochodząca z tropikalnych lasów piękność świetnie znosi polskie mieszkaniowe warunki, dzięki czemu idealnie wpasowuje się do modnego wnętrzarskiego stylu „urban jungle”. Palma koralowa, poza niebagatelną urodą, może zaoferować swoje niezwykłe właściwości. Chamaedorea elegans to roślina, która ma zbawienny wpływ na jakość powietrza. Oczyszcza je i usuwa z niego toksyczne związki. Jeśli chcesz zadbać o wystrój mieszkania i swoje płuca, to możesz pokusić się o zakup palmy koralowej!

Chamaedorea elegans – pielęgnacja i opieka

Pielęgnacja Chamaedorei elegans nie jest wymagająca. Palma koralowa potrzebuje sporo miejsca, bo jej liście rozgałęziają się na potężną szerokość (średnica ich wynosi zazwyczaj około 1,5 metra). Ponadto jej stanowisko powinno znajdować się w półcieniu, gdyż roślina źle znosi zbyt oświetlone miejsca. Z tej przyczyny można ją ustawić nieco dalej od okna.

Optymalna temperatura dla rozwoju chamedory wytwornej wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. Takie warunki będą najbardziej zbliżone do tych, do jakich palma przywykła w naturze.

Palma koralowa – uprawa

Palma koralowa – uprawa

Uprawa palmy koralowej polega na zapewnieniu jej żyznego podłoża. Próchnicza gleba z dodatkiem torfu najlepiej spełni to zadanie. Odczyn ziemi powinien być lekko kwaśny, a dno doniczki można potraktować keramzytem. Ten prosty zabieg sprawi, że woda nie będzie się osiadać na dnie, co uniemożliwi gnicie dolnych części rośliny. Chamaedorea elegans lubi ciasnotę i stabilność, a to zapewni jej wysoka i wąska donica.

Wiosną i latem warto nawozić palmę koralową. W tym celu kup specjalny specyfik do palm, którego skład jest dopasowany do potrzeb tej rośliny.

Chamaedorea elegans – jak podlewać i zraszać?

Jak podlewać Chamaedoreę elegans? Nie za często. Palma koralowa bardzo nie lubi nadmiaru wody, z tej przyczyny jej donica powinna być wyposażona w odpowiednią dziurę. Pod doniczką należy ustawić podkładkę z kamyczkami. Będzie to zapobiegać nadmiernej ilości wody w środku. Latem należy podlewać Chamaedoreę elegans ok. 2 razy w tygodniu. Zimą rzadziej.

Redakcja radzi 🪴

Roślina ta lubi wilgoć, co oznacza, że można ją zraszać przegotowaną wodą. Ponadto warto ustawić obok niej nawilżacz powietrza, szczególnie w okresie grzewczym. Wtedy powietrze jest suche, a tego palma nie lubi! Kiedy jej liście się zakurzą, przemywaj je wilgotną szmatką, ale nie nabłyszczaj ich! Mają delikatną, pierzastą strukturę i nie tolerują nabłyszczaczy.

Chamedora wytworna – cena

Kwota 10 złotych to nie jest wygórowana cena za wprowadzenie odrobiny tropikalnego klimatu do mieszkania, w postaci chamedory wytwornej, a za tyle właśnie można już kupić małą palmę. Cierpliwość i odpowiednia pielęgnacja sprawią, że po kilku latach wyrośnie ona na piękną i dużą roślinę. W warunkach domowych może urosnąć do 1,5 metra wysokości. Natomiast można też przeskoczyć fazę rozwoju i zdecydować się na kupno dorosłego osobnika. Jest to nieco większy koszt, bo od kilkudziesięciu do nawet 150 złotych.

Chamedora wytworna – cena

Chamaedorea elegans a kot

Chamaedorea elegans to roślina zdrowa nie tylko dla naszych płuc, ale także nietoksyczna dla kota. Ten, kto jest posiadaczem tych pupili, wie, jak trudno jest upilnować zwierzaka, żeby nie podgryzał liści roślin. Na szczęście, jeśli nasz futrzak dobierze się do palmy koralowej, to nic mu się nie stanie. Ucierpią na tym jedynie piękne liście rośliny.

Palma koralowa – choroby i problemy w pielęgnacji

Chamaedorea elegans może cierpieć na chorobę zwaną rizoktoniozą. Jest to infekcja, która sprawia, że korzenie palmy gniją. Kolejną chorobą występującą u palmy koralowej jest plamistość liści. Jak sama nazwa wskazuje – choroba ta manifestuje się poprzez nieestetyczne plamy. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne opryskowe preparaty, które chronią roślinę przed tego typu problemami.

Chamaedorea elegans – podsumowanie najważniejszych informacji

Palma chamedora to łatwa w utrzymaniu, dekoracyjna roślina, która oczyści nam w mieszkaniu powietrze z toksyn. W dodatku roślina ta jest całkowicie bezpieczna dla kotów. Chamaedorea elegans to opcja dla wielbicieli klimatu „urban jungle”, kotów i zdrowego trybu życia!

Zalety i wady

łatwa w utrzymaniupotrzebuje dużo miejsca
dobrze radzi sobie w temperaturze pokojowejnie lubi bezpośredniego słońca
oczyszcza powietrzeźle reaguje na nadmiar wody
bezpieczna dla kotów i psówźle reaguje na suche powietrze
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023