Carnosa to po polsku „mięsista”, a hoya carnosa ma właśnie mięsiste liście! Ta egzotyczna roślina nie tylko ozdobi wnętrze pięknymi liśćmi, lecz również ukoi twoje zmysły niesamowitym zapachem podczas kwitnienia. Jak o nią dbać? Podpowiadamy!

Hoya carnosa, potocznie zwana woskownicą, to urocze pnącze pochodzące z Nowej Gwinei. Serca miłośników zielonych parapetów podbiła nie tylko pięknymi liśćmi, które oplatają podpory. Przyciąga bowiem również słodką wonią kwiatów. Dlaczego warto mieć ją w swoim domu? Nie jest wymagająca, a nada każdemu wnętrzu nieco egzotyki! Jest też idealnym wyborem dla osób, które zapominają o… podlewaniu! Brzmi zachęcająco? Czytaj więcej o tej roślince!

Hoja carnosa – piękne pnącze z Australii

W naturalnych warunkach hoya carnosa dorasta do 6 metrów. Jako kwiat doniczkowy – tylko do dwóch, ale to i tak wystarczy by stać się rośliną wyjątkowo okazałą. Ma mięsiste liście ze skórzastą blaszką, w której magazynuje wodę. Trzeba być więc ostrożnym podczas podlewania.

Jak podlewać hoyę carnosę? 

Hoya carnosa należy podlewać rozważnie i nie częściej niż raz na tydzień, a przed podlaniem upewnić się, że podłoże jest lekko przesuszone. Zbyt częste podlewanie prowadzi do gnicia liści, w których magazynowana jest woda (podobnie jak u aloesów).

Mimo to, hoja woskownica uwielbia dużą wilgotność powietrza. Zapewnisz jej to, stawiając w okolicy doniczkę z wodą i keramzytem. W pobliżu znajdują się inne kwiaty egzotyczne? Wszystkie skorzystają na tym drobnym zabiegu!

Jak dbać o pnącze hoja carnosa?

Pnącza potrzebują przede wszystkim podpory – to po niej wspinają się do światła i tworzą też ciekawe kompozycje. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz:

  • wybrać palik, dzięki czemu hoya carnosa będzie przypominać drzewko;
  • zdecydować się na wiązania w różnych kształtach – serca, gwiazd czy koła.

Hoya carnosa lubi jasne pomieszczenia i w takich warunkach bardzo obficie zakwita. Nie przepada jednak za mocnym nasłonecznieniem – prowadzi ono do zbyt mocnego przesuszenia i wybarwienia liści. Najlepiej postaw ją w pokoju wschodnim lub północnym, gdzie światło jest stosunkowo jasne, ale jednocześnie nie nazbyt intensywne.

Hoja woskownica – rozmnażanie

Woskownica lubi ciasne doniczki z przepuszczalną glebą z domieszką keramzytu. Nie reaguje jednak najlepiej na przesadzanie. Staraj się robić to jak najrzadziej i koniecznie wykorzystaj do tego odpowiednią glebę. W innym wypadku ten kwiat doniczkowy może przestać kwitnąć.

Rozmnażanie i nawożenie roślinki hoya carnosa

Chciałbyś, aby twój parapet zdobiła jeszcze jedna hoja woskownica? Rozmnażanie tego sukulenta jest bardzo proste – wystarczy odciąć pęd i zanurzyć go w ukorzeniaczu.

Pamiętaj także o regularnym nawożeniu roślinki przynajmniej raz w miesiącu, co pobudzi jej kwitnienie oraz wzrost.

Hoja różowa czy hoja tricolor? Jak wygląda ta roślina?

Hoja różowa i hoya carnosa tricolor to ten sam kwiat, który wytwarza wiotkie pędy z korzeniami czepnymi, dlatego też potrzebuje podpory. Ma owalne i grube ciemnozielone liście, które zdobi nieregularny kontur w kolorze kremowo-różowym. I to właśnie te kolory liści sprawiają, że hoya carnosa variegata jest coraz popularniejsza na polskich parapetach.

Hoya tricolor kwitnie na ciemnoróżowo, a jej kwiaty zebrane są w baldachy. Mają kształt gwiazdeczek. Wydzielają też bardzo mocny, słodki zapach. Aby je zobaczyć, musisz zimą ustawić roślinę w nieco chłodniejszym miejscu, aby przeszła zimową wegetację.

Hoya carnosa a podlewanie

Hoya carnosa variegata, podobnie jak inne odmiany, znakomicie znosi chwilową suszę, dlatego doskonale odnajdzie się w domu podróżnika. Zdarza ci się zapomnieć o regularnym podlewaniu kwiatów? W takim razie znalazłeś już roślinkę idealną dla siebie.

Hoja carnosa to bardzo wdzięczny i mało wymagający kwiat. Aby cieszyć się jej niesamowitymi kwiatami, musisz pamiętać by odpowiednio ją podlewać i znaleźć jej dobre stanowisko. Powinno być jasne, a jednocześnie bez silnych promieni słonecznych. To jedna z nielicznych roślin egzotycznych, która kwitnie na domowych parapetach. Jednak to nie kwiaty, lecz liście sprawiają, że jest pożądaną częścią egzotycznych kolekcji!

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2021