Zapamiętaj!

 • ’Annabelle’ jest jedną z najpopularniejszych przedstawicielek Hydrangea arborescens, czyli hortensji drzewiastych, nazywanych też hortensjami krzewiastymi. 🌼
 • Hortensja 'Annabelle’, która pochodzi z Ameryki Północnej, charakteryzuje się pięknymi białymi kwiatami. Jednak sklepach ogrodniczych można znaleźć także nieco nowszą odmianę, która zdobi ogród barwą intensywnie różową. 🌼
 • Jest ona względnie łatwa w uprawie i pielęgnacji. 🌱
 • Trzeba ją przycinać na wiosnę. ✂️
 • Ma swoją różową wersję, często nazywaną 'Pink Annabelle Invincibelle.’ 🌸

’Annabelle’ – śnieżnobiała panna w ogrodzie

'Annabelle' – śnieżnobiała panna w ogrodzie

’Annabelle’ to jedna z najpopularniejszych odmian hortensji drzewiastej. Jest stosunkowo mało wymagającym krzewem, który odwdzięcza się kulistymi, białymi kwiatostanami o średnicy około 20 cm. W trakcie pełnego kwitnienia kolor kwiatów jest śnieżnobiały. Potem barwa zmienia się w limonkową, a hortensje są ozdobą ogrodu także późnym latem i wczesną jesienią.

Hortensja krzewiasta 'Annabelle’ kwitnie od drugiej połowy czerwca do września, ale po przekwitnięciu jej kwiatostany zasychają i zdobią ogród aż do wiosny.

Hortensja 'Annabelle’ – uprawa

’Annabelle’ jest względnie nieskomplikowana w uprawie. Podobnie jak inne hortensje drzewiaste najlepiej czuje się na stanowiskach zacienionych i osłoniętych od wiatrów. To roślina odporna na niskie temperatury, której kwiaty pojawiają się na świeżych pędach.

Podobnie jak hortensja bukietowa, 'Annabelle’ ma spore wymagania glebowe. Ziemia powinna być:

 • próchnicza;
 • lekka;
 • kwaśna. 

Roślina lubi wilgoć, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Ziemię wokół najlepiej wysypać korą, która zapewni ochronę przed mrozem (szczególnie w pierwszych latach) i utrzyma prawidłowe pH podłoża.

Pielęgnacja hortensji 'Annabelle’

Hydrangea arborescens dorasta do około 1,5 metra wysokości. Aby kwiatostany wyglądały efektownie, należy odpowiednio nawozić kwiat. 

 1. Do hortensji 'Annabelle’ warto stosować nawozy bogate w azot i fosfor, które sprzyjają zawiązywaniu kwiatów i rozrostowi rośliny. 
 2. Mieszanki najlepiej podawać się wczesnej wiosny, zaraz po rozpoczęciu okresu wegetacyjnego, aż do połowy sierpnia.
 3. Hortensje krzewiaste można zasilać także domowymi nawozami, czyli gnojówką z pokrzyw, wrotyczu czy bananów. Rozcieńczone preparaty stosuj jednak z umiarem. Pamiętaj, że nawóz ze skórek po bananach powinno się aplikować tylko wczesną wiosną. To sprzyja szybkiemu wzrostowi rośliny.
pielęgnacja hortensji annabelle

Hortensjowa szkoła cięcia – jak ciąć hortensję 'Annabelle’?

Hortensja 'Annabelle’ cięcie lubi, a wręcz potrzebuje go do kwitnienia. Kwiaty pojawiają się wyłącznie na pędach tegorocznych, dlatego całkowite przemarznięcie rośliny nie stanowi problemu.

 1. ’Annabelle’ przycina się wczesną wiosną, w marcu (najlepiej nad drugim oczkiem – dzięki temu krzew będzie się pięknie rozrastać). 
 2. Sekator do cięcia musi być ostry – w innym przypadku hortensja może zacząć chorować. 
 3. Późną wiosną można wykonać cięcie korygujące. Robi się je w przypadku roślin, które obumarły pod wpływem mrozu. W takim wypadku należy wyciąć uschnięte pędy przy samej ziemi.

Porady dla Rośliniarzy 🌱

Polska pogoda jest nieprzewidywalna, więc warto czasem wstrzymać się z podcięciem hortensji, nawet do połowy marca.

’Pink Annabelle’ – różowa piękność wśród hortensji

Choć największą popularnością cieszy się klasyczna hortensja drzewiasta 'Annabelle’, hodowcy opracowali także nową odmianę! Hortensja Annabelle różowa nosi nazwę 'Pink Annabelle Invincibelle’. To wciąż rzadka odmiana, ale zainteresowanie nią rośnie, dlatego coraz częściej pojawia się w sklepach ogrodniczych.

Różowa, tak jak śnieżnobiała 'Annabelle’, również lubi stanowiska zacienione, zaciszne i przede wszystkim o kwaśnym odczynie gleby. Jest nieco niższa – dorasta do 1,2 metra wysokości. Z biegiem lat tworzy także krzew o kulistym pokroju.

’Strong Annabelle’, czyli jeszcze większe kwiaty!

Hodowcy wciąż pracują nad stworzeniem nowych, jeszcze bardziej imponujących wariantów. Wśród nich jest hortensja 'Strong Annabelle’.

To odmiana nieco niższa, ale jej pędy są znacznie grubsze, co zapobiega opadaniu kwiatów na ziemię. Te także osiągają imponujący rozmiar – kwiatostany 'Strong Annabelle’ to ogromne śnieżne kule o średnicy 40 cm!

Cena hortensji 'Annabelle’

Hortensja krzewiasta 'Annabelle’ kosztuje około 20 złotych. Wiele zależy od wielkości i wieku sadzonki. Warto poszukać jej nie tylko w sklepach ogrodniczych, lecz także na lokalnych bazarkach, gdzie kwiaty wystawiają miejscowi szkółkarze. To właśnie tam najłatwiej znaleźć nowe odmiany hortensji 'Annabelle’, np. 'Pink Annabelle’ czy 'Strong Annabelle’.

Nowe odmiany są też nieco droższe – sadzonka niewielkich rozmiarów kosztuje około 60 złotych. Na szczęście, szybko stanie się widoczna w ogrodzie i będzie cieszyć oko efektownymi kwiatostanami.

Hortensja 'Annabelle’ to klasyka wśród hortensji – jest piękna, łatwa w uprawie i przede wszystkim niezwykle ozdobna! Warto postawić na biel lub wybrać nietypową odmianę o różowej barwie!

Najczęściej zadawane pytania

hortensje annabelle faqs

Gdzie sadzić hortensję Anabelle?

Hortensja Annabelle najlepiej rośnie w jasnych do półcienistych miejscach. Powinna też być osłoniona przed wiatrem.

Co posadzić obok hortensji Anabelle?

Azalie, róże i wszelkie trawy ozdobne będą wspaniałym uzupełnieniem obfitej hortensji. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w naszym artykule “Co posadzić obok hortensji ogrodowej?

Dlaczego nie kwitnie hortensja Annabelle?

Najczęstszym powodem, dla którego hortensja Annabelle nie kwitnie, jest jej przemarznięcie. 

Zobacz także  Konwalia majowa – samodzielna pielęgnacja i uprawa konwalii w przydomowym ogrodzie. Najcenniejsze wskazówki!
Archiwum: marzec 2023