Bluszcz zimozielony to ozdobne pnącze, które bardzo chętnie wykorzystywane jest do ozdoby różnych elementów przestrzeni ogrodowej. Sprawdź, co go wyróżnia i jakie są warunki uprawy tej rośliny.
Najczęściej wykorzystywanym zimozielonym bluszczem w polskich ogrodach jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Oczywiście można spotkać również inne odmiany, które uprawiane są w ogrodach utrzymanych w bardzo różnym stylu. Czym dokładnie charakteryzuje się ten gatunek i w jakich okolicznościach warto rozważyć jego uprawę? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie istotne pytania.
Bluszcz pospolity – opis rośliny
Bluszcz to roślina krajowa z rodziny araliowatych. Można spotkać go powszechnie na terenie Europy i Azji. Występujący dziko podlega ochronie gatunkowej, jednocześnie jednak jest odporną i inwazyjną rośliną, którą charakteryzuje niezwykle szybki przyrost.
Roślinę wyróżniają samochwytne pędy, które dorastają nawet do 20 metrów długości. Bluszcz pospolity ma płożący pokrój i ukorzenia się wzdłuż leżących na ziemi pędów. Liście są ciemnozielone, jednak przyrosty mają jasną barwę, która wynika z charakterystycznych dla gatunku włosków. Ze starych i dobrze rozwiniętych roślin mogą zwisać gałęzie.
Bluszcz pospolity kwitnie od września do października, a jego kwiaty mają formę żółto-zielonych baldachów. Warto zaznaczyć, że pierwsze kwitnienie następuje późno, bo dopiero po 8-10 latach od ukorzenienia.
Bluszcz pospolity w przydomowym ogrodzie
Bluszcz zimozielony jest rośliną okrywową i pnącą. Można spotkać go zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w elementach zieleni miejskiej. Niejednokrotnie uprawiany jest także w donicach. Jeżeli myślisz o jego zastosowaniu w swojej przestrzeni, możesz umieścić sadzonki w okolicach murów, altan, czy pergoli. Przy zachowaniu odpowiednich warunków roślina szybko się rozrośnie a pnącze stworzy piękne kobierce.
Płożący pokrój dodaje charakteru nawet najbardziej prozaicznym elementom przestrzeni. Szybki przyrost pozwala w stosunkowo niedługim czasie ozdobić elementy ogródka lub… przykryć jego mankamenty.
Z drugiej strony warto pamiętać, że bluszcz pospolity jest rośliną, która bardzo szybko się rozrasta. Jego zasadzenie trzeba dokładnie planować i w razie konieczności zdecydować się na cięcie. Duża ilość gęstych liści może mieć dekoracyjny walor, jednak gdy wymknie się spod kontroli może dać efekt całkowicie odwrotny od zamierzonego.
Bluszcz zimozielony – jak go sadzić?
Sadzonki bluszczu warto skrócić do długości około 20 cm. W ten sposób doprowadza się do zgęszczenia liści. Sadzimy je jesienią lub wiosną w okolicach miejsc, po których roślina będzie mogła się wspinać. Pamiętaj, aby zachować odpowiedni rozstaw między sadzonkami. Najlepiej sprawdzi się dystans od 30 do 100 cm. Im szybciej chcesz, żeby roślina się rozrosła, tym mniejszy rozstaw zachowaj.
Tak jak w przypadku każdego gatunku znaczenie ma odpowiednie stanowisko. Bluszcz zimozielony najlepiej rośnie w półcieniu. Możesz wybrać dla niego również miejsce cieniste lub umiarkowanie słoneczne.
Uprawa bluszczu zimozielonego
Hedera helix to roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony ogrodnik. W gruncie rzeczy dobrze radzi sobie w bardzo różnych warunkach glebowych, jednak tak samo, jak każdy inny gatunek ma swoje preferencje. Bluszcz najlepiej sadzić w glebach, które żyzne, wilgotne i zasadowe.
Wiesz już, że roślina ta lubi cieniste stanowiska. Warto jednak zadbać o to, aby miejsce dla niej było osłonięte. W przypadku dużych mrozów może bowiem przemarzać, a to z kolei hamuje jej dalszy wzrost i może nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia.
Przebywające w okolicach bluszczu dzieci trzeba uświadomić, że jest to gatunek trujący i jego liście nie powinny być jedzone, ani brane do buzi. W przypadku hodowania tego gatunku w domowych donicach szczególną uwagę zwróć na zwierzęta, przede wszystkim koty, które lubią podgryzać liście roślin. W przypadku bluszczu taka przekąska niemal na pewno skończy się dla nich bardzo źle.
Bluszcz zimozielony – pielęgnacja i zabiegi
W przypadku bluszczu pospolitego zabiegi pielęgnacyjne nie są szczególnie skomplikowane. Być może właśnie dlatego roślina jest tak bardzo popularna. Utrzymanie jej w dobrej kondycji wymaga od ogrodnika naprawdę minimalnego wysiłku. Najważniejsze jest wybranie odpowiedniego miejsca i regularne cięcie. Zaleca się regularnie usuwanie uszkodzonych pędów i liści.
Jeżeli chcesz zasilić dwój bluszcz, nawożenie najlepiej przeprowadzić późną wiosną lub wczesnym latem. Najlepiej w okresie od maja do lipca. W tym celu świetnie sprawdzi się uniwersalny nawóz lub nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do roślin zielonych.
Symboliczne znaczenie bluszczu
Zimozielone pnącze w formie krzewu ozdobnego znane było już w starożytności. Pnące się ku górze pnącze interpretowano jako ważny symbol wierności, długiego i trwałego życia, a nawet nieśmiertelności. W starożytnej Grecji bluszcz wręczano nowożeńcom, aby ci na nowej drodze życia pamiętali o wierności.
Nie bez powodu przedstawicieli wielu gatunków bluszczu znajdziemy na cmentarzach oraz w mniej formalnych miejscach pochówku. Od wieków sadzi się go na nagrobkach, tak aby pnąc się w górę symbolizował nieśmiertelność duszy.
Warto pamiętać, że bluszcz jest rośliną niezwykle długowieczną. Pierwsze kwiaty pojawiają się na nim mniej więcej na dekadę od zasadzenia. Sama roślina może natomiast bez problemu utrzymać się w jednym miejscu nawet przez kilkaset lat. Między innymi dlatego tak często sadzona jest w miejscach pamięci, a nawet w parkach, czy ogrodach miejskich.
Ciekawe odmiany bluszczu pospolitego
- bluszcz kolchicki (Hedera colchica);
- bluszcz Sagittifolia Variegata;
- bluszcz Glacier;
- bluszcz Ivalace.
Podsumowanie
Bluszcz zimozielony to ozdobne pnącze, które od starożytności symbolizuje trwałość życia i nieśmiertelność duszy. Nie jest trudny w utrzymaniu, rośnie szybko i nie ma szczególnie wysokich wymagań. Zazwyczaj dobrze znosi niskie temperatury, jednak w najchłodniejszych miejscach Polski dobrze sadzić go na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Gęste pędy i liście bluszczu ozdabiają powierzchnie wertykalne. Mogą być z powodzeniem przycinane w różne kształty.