Zapamiętaj!

  • Odbicie trawy pampasowej po zimie zależy od tego, jak przezimowała. Zwykle następuje to wczesną wiosną. 
  • Ważne jest dobre przygotowanie trawy do zimowania, takie jak związanie źdźbeł sznurkiem i okrycie słomą lub agrowłókniną.
  • Przycinanie trawy pampasowej powinno nastąpić wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia.

Przygotowanie trawy pampasowej do zimy

W twoim ogrodzie rośnie trawa pampasowa? Kiedy odbija po zimie, roślina stanowi niezwykłą ozdobę. Warunkiem jest jednak jej dobre przygotowanie do zimowania, by roślinie nie zaszkodziły warunki atmosferyczne. Jesienią żółte kępy liści i zaschnięte pędy kwiatostanowe zmieniają kolor na srebrzystobiały. Przed przymrozkami warto związać źdźbła trawy pampasowej sznurkiem i okryć je słomą lub białą agrowłókniną. 

Inna metoda zabezpieczania trawy polega na związaniu pędów, owinięciu ich folią, która uchroni przed wilgocią. Należy również obsypać korzenie na wysokość 20-30 cm warstwą kory, liści lub trocin. Całą konstrukcję można wzmocnić palikami. Alternatywnie, można związać wierzchnie warstwy trawy w chochoły, podwiązując liście do góry, co pozwala na spływanie wody po ich wierzchniej warstwie. Można również założyć na roślinę jutowy, wypełniony liśćmi worek bez dna. Dzięki temu trawa pampasowa po zimie nadal będzie zdobić twój ogród.

Trawa pampasowa po zimie – kiedy przycinać?

Niedoświadczeni ogrodnicy zadają sobie pytanie o to, kiedy ścinać trawy ozdobne po zimie. Z trawą pampasową po zimie trzeba robić to wczesną wiosną, szczególnie jeśli końcówki liści są przemarznięte. Cięcie powinno się odbywać na przełomie marca i kwietnia. 

Kępy należy przycinać blisko ziemi sekatorem lub nożycami. Następnie należy wygrabić źdźbła, ale nie trzeba ich wyrzucać. Nadadzą się na ściółkę lub kompost. Przycinanie traw ozdobnych wiosną pozwala cieszyć się ich ładnym i zdrowym wyglądem. Trawa pampasowa sucha po zimie? To częsty widok, z reguły wystarczy przyciąć wysuszone łodygi i czekać na to, aż młode pędy odbiją po zimie.

Zobacz także  Śniedek wątpliwy – uprawa, pielęgnacja, niezbędne informacje

Trawa pampasowa – kiedy odbija po zimie?

Odbicie trawy pampasowej po zimie zależy od jej gatunku, stanu i warunków pogodowych. Zwykle następuje to wraz z nadejściem wiosny, gdy temperatura zaczyna rosnąć. Wtedy wśród suchych pędów zaczną się pojawiać nowe. Jeśli dobrze przezimowano trawę pampasową, kiedy odbija po zimie, napawa ogrodników dużą radością. Wiele osób zauważa młode roślinki już na początku kwietnia. Pamiętaj, że trawa pampasowa jest trudna w uprawie w naszej strefie klimatycznej.

Odrodzenie trawy pampasowej po zimie zależy od specyficznych warunków klimatycznych, takich jak ciepłe słońce, odpowiednie opady deszczu i bardzo ciepłe noce. Aby zapewnić trawie pampasowej najlepsze warunki do wzrostu, należy ją podlewać regularnie i usunąć martwe lub uszkodzone rośliny. 

Zobacz także: