Idealnym przykładem rośliny łatwej w uprawie jest trawa cytrynowa. Uprawa jej możliwa jest we własnym domu lub ogródku. Sprawdź, jakie warunki musisz jej zapewnić, aby pięknie rosła!

Roślina doceniana na całym świecie głównie za walory kulinarne i właściwości lecznicze – to właśnie trawa cytrynowa. Uprawa jej z tego względu jest bardzo popularna. Uprawiając ją w domu, możesz zapewnić wszystkim domownikom zdrową atmosferę, ponieważ cytrynowy aromat doskonale wypełnia pomieszczenia, dzięki czemu lepiej się pracuje i wypoczywa, co spowodowane jest orzeźwiającym zapachem pozytywnie wpływającym na koncentrację. Warto też podkreślić, że inne nazwy trawy cytrynowej to palczatka cytrynowa czy cytronella. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda i jak możesz ją uprawiać – w domu czy w ogrodzie.

Jak wygląda trawa cytrynowa?

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) jest byliną, która dorasta nawet do 1,5 m wysokości, choć rosnąc dziko, może osiągnąć aż 3 metry! To tropikalna roślina z rodziny traw wiechlinowatych, która pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale występuje również w Afryce, czy w krajach śródziemnomorskich. Tworzy bujne kępy długich, lancetowatych i trzcinowatych liści o ostrych brzegach, które wydzielają piękny cytrynowy zapach po roztarciu. Kwiaty natomiast są niewielkie, mają zielono-czerwoną barwę i układają się w kłosy. Częścią podziemną tejże rośliny są aromatyczne, białawe bulwy.

Trawa cytrynowa – uprawa i wymagania rośliny

Wśród roślin łatwych w uprawie znajduje się trawa cytrynowa. Uprawa czy to w domu, czy w ogródku nie powinna sprawiać większych problemów. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące wymagań i uprawy tej byliny!

Stanowisko

Trawa cytrynowa potrzebuje stanowiska ciepłego i słonecznego oraz osłoniętego od wiatru. Powinieneś posadzić ją do dużego pojemnika. Pamiętaj także, aby zadbać o nią przed nadejściem zimy – gdy zbliża się ten okres, to powinieneś przenieść roślinę do chłodnego pomieszczenia, dobrze zabezpieczonego przed ujemną temperaturą. Wiedz, że roślina poniżej 0°C przemarza i ma praktycznie zerowe szanse na przetrwanie.

Podłoże

Chcesz, aby w twoim zielonym zakątku przy domu zagościła trawa cytrynowa? Uprawa w ogrodzie wiąże się z tym, że musisz zapewnić roślinie odpowiednie podłoże. Dla trawy cytrynowej najlepiej nadaje się podłoże żyzne, przepuszczalne, próchnicze i lekko wilgotne.

Jak uprawiać trawę cytrynową w domu?

Jedną z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogrodach jest trawa cytrynowa. Uprawa jej jednak możliwa jest również w domu. Wysiewu dobrze jest dokonać wczesną wiosną. Umieść nasiona trawy cytrynowej w pojemniku z ziemią i lekko dociśnij. Następnie przystąp do ich nawilżenia i ustawienia w odpowiednim miejscu (słonecznym i ciepłym). Już za kilka dni zauważysz siewki, które wymagają regularnego zraszania. Gdy dostrzeżesz, że twoja roślina trochę podrosła, przesadź ją i wymień pojemnik na większy, nie zapominając o dalszej pielęgnacji. Jeśli chcesz, to po ostatnich przymrozkach, możesz umieścić donice na balkonie lub tarasie.

Jakiej pielęgnacji wymaga trawa cytrynowa?

Trawa cytrynowa jest rośliną, która wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie ważne jest regularne podlewanie w sezonie letnim. Dobrym pomysłem jest także wzbogacenie wody nawozem wieloskładnikowym, który sprawi, że palczatka cytrynowa będzie rosnąć szybciej i efektowniej. Natomiast gdy nadejdzie sezon zimowy, musisz ograniczyć częste nawadnianie i całkowicie zrezygnować z nawozu. Oprócz tego istotne jest przycinanie cytroneli do wysokości około 5 centymetrów wraz z nadejściem wyższych temperatur. Dowiedziałeś się już, jakiego stanowiska i podłoża wymaga trawa cytrynowa. Uprawa jej jednak będzie efektywna tylko wtedy, gdy zadbasz również o prawidłową pielęgnację.

Kiedy zbierać trawę cytrynową?

Wiedz, że zrywanie aromatycznych liści możliwe jest praktycznie przez cały okres wegetacyjny, jeśli hodujesz roślinę w ogródku, choć najlepiej dokonać zbioru przed pierwszymi przymrozkami.

Jak wygląda rozmnażanie trawy cytrynowej?

Istnieją dwie metody rozmnażania trawy cytrynowej. Możesz tego dokonać poprzez podział kępy wiosną (jeśli twoja roślinka jest przechowywana w pomieszczeniu podczas sezonu zimowego) bądź poprzez wysiew nasion do donic, które powinny znaleźć się w ciepłym, jasnym miejscu.

Jakie zastosowanie znajduje trawa cytrynowa w ogrodzie?

Palczatka cytrynowa wyglądem przypomina inne trawy – wiechliny. Wytwarza piękne kępy długich liści, dlatego często wykorzystywana jest jako trawa ozdobna w ogrodzie. Jest świetnym wyborem również jako ozdoba tarasu czy balkonu. Powinieneś rozważyć uprawę trawy cytrynowej, zwłaszcza jeśli jesteś posiadaczem ogrodu w stylu minimalistycznym lub orientalnym.

Jeśli szukasz rośliny bezproblemowej w uprawie, to świetnie sprawdzi się trawa cytrynowa. Uprawa jej, niezależnie od tego, czy posadzisz ją w ogrodzie, czy w domu (w doniczce), jest banalnie prosta. Możesz ją hodować jedynie do spożycia lub też w innym celu – jako ozdoba wnętrza lub przydomowej strefy. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak samodzielnie zadbać o tę bylinę!

Zobacz także: