Jeżeli marzysz o ogrodzie w stylu naturalnym i poszukujesz roślin efektownych, ale zarazem i mało wymagających, zdecyduj się na trawy ozdobne! W ostatnich latach zyskały one sporo popularność; są nie tylko proste w uprawie, ale i bardzo uniwersalne. Jedną z wartych uwagi traw jest sesleria. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jak wyglądają poszczególne gatunki rośliny oraz jak je uprawiać i pielęgnować, aby rozwijały się prawidłowo.

Sesleria – występowanie

Sesleria (łac. Sesleria) jest mało wymagającą w uprawie trawą ozdobną, z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Chociaż w Polsce ta bylina znana jest przede wszystkim jako element przydomowych ogródków, rośnie ona również dziko, m.in. w Południowej Europie oraz na terenie Ameryki Północnej.

Sesleria – gatunki

Sesleria posiada sporo ciekawych gatunków; co ciekawe, na kilka z nich można natknąć się w Polsce na stanowiskach naturalnych. Są to:

  • sesleria błotna (Sesleria caerulea) – występuje w Niecce Nidziańskiej. Gatunek chroniony w Polsce;
  • sesleria tatrzańska (Sesleria sadleriana) – w Polsce występuje tylko w Bieszczadach, na Kopie Bukowskiej;
  • sesleria skalna (Sesleria albicans) – występuje m.in. w Tatrach, na Wyżynie Małopolskiej w Pieninach oraz nad dolną Nidą;
  • sesleria Bielza (Sesleria bielzii) – występuje tylko w Tatrach i na jednym stanowisku w Sudetach, niedaleko Jaskini Niedźwiedziej.

Nie można jednak również zapomnieć o gatunkach chętniej uprawianych w ogrodach – te są o wiele bardziej dekoracyjne! Przekonaj się, jak wyglądają i co warto wiedzieć o ich uprawie.

Sesleria lśniąca (Sesleria nitida)

Sesleria lśniąca posiada długie, wąskie liście o szarozielonym kolorze. Są one pokryte woskowym nalotem o srebrzystoniebieskim odcieniu. Sesleria lśniąca może dorastać do 40 cm wysokości, a w okresie kwitnienia nawet do 80 cm! Największą ozdobą rośliny, oprócz jej srebrzystych liści, są walcowate albo jajowate kwiatostany, o brunatnym odcieniu; podczas kwitnienia srebrzysto-kremowe pylniki rozjaśniają kwiaty.

Sesleria błękitna (Sesleria coerulea)

Sesleria błękitna posiada ładny pokrój; dorasta do 40 cm, a w okresie kwitnienia nawet do 60 cm. Posiada srebrzystoniebieskie, pokryte woskowym nalotem, liście, które od spodu przybierają intensywnie zielony kolor. Kwiatostany są grube, kłosowate; mają fioletowobrunatny odcień. Sesleria błękitna kwitnie wiosną, w okresie od kwietnia do maja.

Sesleria jesienna (Sesleria autumnalis)

Sesleria jesienna to jeden z najpopularniejszych gatunków. Charakteryzuje ją kępiasty i luźny pokrój. Podobnie jak sesleria błękitna dorasta do ok. 40 cm wysokości, a w czasie kwitnienia do ok. 60 cm. Liście Sesleria autumnalis są długie, cienkie i szorstkie. Przyjmują jasnozielony (wręcz limonkowy) kolor, który jesienią zmienia barwę na złocistą. Posiada wąskie srebrzystobeżowe kwiatostany; rozwijają się one dość późno, bo dopiero we wrześniu-październiku.

Gatunek seslerii jesiennej nie jest wymagający, jednak potrzebuje bardzo konkretnych warunków, aby móc odpowiednio się rozwijać: preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Najlepiej jest zapewnić jej glebę umiarkowanie żyzną, przepuszczalną i wapienną, o zasadowym pH. Dobrze radzi sobie z suszą, zatem jej nadmierne podlewanie nie jest wymagane, a może być wręcz niewskazane – zbytnia wilgotność podłoża utrudnia jej zimowanie. Na wiosnę należy ją przycinać.

Sesleria Heufflera (Sesleria heufleriana)

Sesleria Heufflera charakteryzuje się gęstym, kępiastym pokrojem. Podczas kwitnienia może dorastać nawet do 70 cm wysokości. Ma długie, zielone liście, nieco spłaszczone, z biegnącą przez środek rynienką. Liście z wierzchu mają szaroniebieski kolor, od spodu zaś są lekko połyskujące. Okres kwitnienia seslerii Heufflera przypada na kwiecień; tworzą się wówczas duże, walcowate, kłosowate kwiatostany, o brązowym, a czasami wręcz czarnym kolorze. Z czasem ta barwa zostaje przełamana srebrnymi refleksami.

Trawa ozdobna sesleria – uprawa i pielęgnacja

Dużą zaletą seslerii jest fakt, że to trawa o bardzo małych wymaganiach; poradzą sobie z nią nawet osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem!

Sesleria nie jest rośliną wymagającą. Większość wymienionych powyżej gatunków jest mrozoodporna. Ponadto podobnie jak większość traw ozdobnych, seslerie bardzo dobrze znoszą susze i niestraszne im dłuższe okresy bez podlewania. Co więcej, radzi się, aby ograniczyć podawanie im wody do niezbędnego minimum; w przeciwnym razie rośliny mogą gorzej się rozwijać. Trawy ozdobne preferują podłoże przepuszczalne, umiarkowanie żyzne. Byliny sesleria można sadzić np. w okolicy skalniaków – nie tylko dostosują się dobrze do podłoża, ale i pięknie się na nich prezentują.

Większość osób radzi, aby seslerie sadzić już wczesną wiosną, chociaż oczywiście wiele zależy od gatunku. Sesleria heufleriana wypuszcza swoje kwiatostany już na wiosnę, a z kolei Sesleria autumnalis – dopiero na jesień.

Zastosowanie seslerii

Sesleria jesienna uprawiana jest przede wszystkim ze względu na swoją dekoracyjność. Sprawdza się w nasadzeniu grupowym, wzdłuż ścieżek lub okolicy rabat kwiatowych. Można sadzić ją także w donicach (np. na tarasach lub balkonach) albo w pobliżu innych bylin. Stanowi ona doskonały dodatek do ogrodów naturalnych; podkreśla bowiem ich charakter, ale nie ściąga całej uwagi na siebie.

Sesleria – podsumowanie

Jak widać powyżej sesleria to odporna oraz niewymagająca w uprawie i pielęgnacji bylina. Ponieważ, w zależności od gatunku, osiąga różną wysokość od 30 cm do 80 cm, przyjmuje różnorodne kolory i prezentuje nieco inny pokrój, można wybrać taką, która odpowiada nam najbardziej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zimozieloną seslerię jesienną, czy rozkwitającą na wczesną wiosnę seslerię Heufflera, – po ich zasadzeniu twój ogród z pewnością nabierze wyjątkowego charakteru

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022