Rokietta siewna to inna nazwa rukoli, która jest wspaniałym dodatkiem do wiosennych sałatek, ale też i makaronów. Jej uprawa w przydomowym ogródku jest niezwykle prosta, szczególnie że nasiona rukoli można wysiewać przez cały sezon!
Rokietta siewna pochodzi z rodziny kapustowatych, i jak każde warzywo liścienne wymaga właściwej opieki, aby wydać duże plony. Uprawa rukoli jest stosunkowo prosta – pamiętać należy jedynie o okresie wysiewu, a także nawożeniu, które przyczyni się do pobudzenia rośliny.
Rokietta siewna – właściwości i smak
Liście rukoli są nieodzownym dodatkiem w kuchni włoskiej oraz francuskiej. Ten śródziemnomorski dodatek do dań jest niezwykle aromatyczny, pikantny i może być podawany zarówno na surowo, jak i delikatnie zblanszowany, podobnie jak szpinak. Rokietta siewna sprawdzi się idealnie jako dodatek do sałatek, kanapek, zupy czy makaronu podbijając smak każdej z potraw.
Rukola jest również bogata w składniki odżywcze, takie jak błonnik, kwas foliowy, witamina K, żelazo czy cynk, co stanowi jej dodatkowy atut. Spora zawartość witamin i minerałów to nie wszystko, bowiem sałata wspomaga także oczyszczanie organizmu z toksyn. Pomimo, że jest rośliną jednoroczną, jest niezwykle łatwa w uprawie, a młodymi liśćmi można cieszyć się cały sezon.
Nasiona rukoli, czyli jak uprawiać rokiettę siewną?
Eruca vesicaria, czyli inaczej rokietta siewna to bardzo łatwe w uprawie warzywo, mimo, że pochodzi z basenu morza śródziemnego. Rukola najlepiej rośnie na stanowisku zacienionym, półcienistym, ciepłym, dlatego też najbardziej optymalny okres wysiewu to wczesna wiosna oraz druga połowa lata. Dla tej rośliny z rodziny kapustowatych ważna jest przede wszystkim gleba – żyzna i przepuszczalna.
Rokietty siewnej nie można sadzić w miejscu kapusty, gdyż może prowadzić to do zaatakowania rośliny przez te same choroby i szkodniki, które zaatakowały uprawę we wcześniejszych latach.
Uprawa rukoli – kiedy wysiewać?
Rokiettę siewną można wysiewać od kwietnia do września bezpośrednio do gruntu, dzięki czemu całe lato cieszyć się będziesz młodymi, ciemnozielonymi i aromatycznymi liśćmi. Warzywo wysiewa się co około 3 tygodnie, jednakże największy plon dają te wysiane na początku wiosny oraz w połowie sierpnia.
Rukolę sadzi się dokładnie tak samo, jak rzodkiewkę – po wykiełkowaniu należy ją przepikować pozostawiając odstęp minimum 5 centymetrów pomiędzy jedną sadzonką, a drugą. Rozety liści można zbierać przez cały czas pobudzając tym samym roślinę do wypuszczania nowych, delikatnych listków. Liście rokietty siewnej im są starsze, tym mają większy aromat, choć do sałatek zdecydowanie lepiej sprawdzą się te z pikowania.
Pielęgnacja rokietty siewnej
Rukola, jak większość warzyw liściastych wymaga właściwej pielęgnacji. To przede wszystkim nawożenie, które wzmacnia roślinę. Świetnie sprawdzą się w tym naturalne nawozy, do których zalicza się gnojówkę lub wyciąg z pokrzywy. Właściwości zawarte w pokrzywie pobudzają roślinę do wypuszczania nowych liści.
Drugą istotną rzeczą jest regularne podlewanie rukoli, szczególnie w okresach bezdeszczowych. W czasie suszy liście rokietty tracą swój aromat, ale przede wszystkim rozeta wypuszcza jedynie pęd z kremowymi kwiatami szykując się do wysiewu.
Jak zbierać rokiettę siewną?
Rokietta siewna tworzy liściaste rozety, z których wyrasta pęd kwiatu na około 50-60 cm wysokości. Kwiaty rukoli nie są jadalne i w momencie kwitnienia roślina traci swoje walory smakowe. Zanim dojdzie do rozwinięcia kwiatów u rokietty siewnej, liście można cały czas zrywać, pamiętając by pozostawić część, co prowadzi do kolejnego wypuszczenia liści. Usunięcie całej rozetki będzie równoznaczne z obumarciem rośliny.
Rukola należy do rodziny kapustowatych i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością na polskich stołach. Jest warzywem wzmacniającym układ pokarmowy ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów, działanie antywirusowe, ale to jej nietuzinkowe walory, jakim jest lekko piekący smak, sprawiają, że coraz częściej nasiona rokietty są wykorzystywane w przydomowych warzywnikach. Rukola wymaga stanowiska w półcieniu, bogatego w składniki odżywcze i przede wszystkim wilgotnego, dzięki czemu dużymi plonami można cieszyć się nawet późnym latem. To wyjątkowe warzywo z pewnością zmieni najprostsze danie w wykwitną potrawę.