Pigwowiec japoński ceniony jest przede wszystkim za piękne, zazwyczaj czerwone kwiaty i jadalne, zdrowe owoce. Ta roślina ogrodowa jest łatwa w uprawie, jednak warto poznać jej wymagania. Podpowiadamy, jak uprawiać pigwowiec japoński!

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) to krzew ozdobny należący do rodziny różowatych. Pochodzi z Japonii, jednak ze względu na łatwą uprawę, piękne kwiaty i smaczne owoce stał się popularny w innych krajach, szczególnie w Polsce. Roślina osiąga około metra wysokości i dwóch metrów szerokości. Pielęgnacja pigwowca japońskiego opiera się przede wszystkim na znalezieniu odpowiedniego stanowiska i regularnym przycinaniu dorosłego krzewu. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej!

Pigwowiec japoński – odmiany

W obrębie gatunku Chaenomeles japonica występuje kilka odmian. Najpopularniejsze to:

  • „Cido” – kwiaty pomarańczowe, ceglaste;
  • „Sargentii” – kwiaty pomarańczowe;
  • „Red Joy” – intensywnie czerwone kwiaty. Odmiana osiąga mniejsze rozmiary od pozostałych.

Chętnie uprawiane są także mieszańce pigwowca japońskiego oraz okazałego (Chaenomeles speciosa).

Pigwowiec japoński – kwiaty

Delikatne, pięciolistne kwiaty pigwowca japońskiego występują w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub różowym, z żółtymi pręcikami pośrodku. Czas ich kwitnienia to marzec i kwiecień. 

Pigwowiec japoński – owoce

Podczas jesieni pigwowiec japoński wydaje niewielkie, żółte owoce, przypominające jabłka. Owoce te pięknie pachną i są jadalne. Znajdują one wiele zastosowań w kuchni – można z nich robić dżemy, nalewki, ciasta, a nawet dodawać je do herbaty.

Pigwowiec japoński – wymagania

stanowiskosłoneczne, półcień
podłożeżyzne, dobrze przepuszczalne
odczyn glebylekko kwaśny, obojętny
wytrzymałośćodporna 

Pigwowiec japoński – uprawa. Jak go pielęgnować?

Pigwowiec japoński wśród ogrodników uznawany jest za roślinę bardzo wytrzymałą, która rośnie na glebie o różnych parametrach. Jeśli jednak chcesz cieszyć się obfitym kwitnieniem rośliny, a później owocowaniem, zwróć uwagę na poszczególne czynności pielęgnacyjne, które objaśniamy poniżej.

Zobacz także  Czy pęcherznica kalinolistna to najlepsza roślina na żywopłot? Poznaj najważniejsze cechy tego krzewu!

Podlewanie i nawożenie

Pigwowiec japoński nie wymaga podlewania i ma umiarkowane zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zasilanie niewielkimi dawkami nawozów naturalnych w okresie kwitnienia (marzec, kwiecień, czasem maj) jest wystarczające. 

Rozmnażanie

Najlepszym sposobem na rozmnażanie pigwowca jest pobranie sadzonek z gałązek półzdrewniałych. Odpowiedni czas na taki zabieg to lipiec i sierpień. Cięcie należy przeprowadzić sterylnym narzędziem tak, aby sadzonka miała tzw. piętkę. Następnie trzeba ją umieścić w pojemniku z mieszanką torfu i piasku i odstawić do ukorzeniania.

Sadzenie

Termin sadzenia pigwowca to wiosna i jesień. Sadzonki umieszcza się w glebie na uprzednio przygotowanym, oczyszczonym z chwastów stanowisku. Bezpośrednio po posadzeniu nie należy nawozić rośliny, a jedynie delikatnie ją podlewać.

Cięcie pielęgnacyjne

Dla lepszego kwitnienia i owocowania należy przycinać pigwowce japońskie w marcu. Wykonuje się wówczas cięcie przerzedzające i usuwa tzw. wilki. Można również delikatnie uformować krzew.

Pigwowiec japoński – choroby

Omawiana roślina jest bardzo odporna na choroby i atak szkodników. Niemniej, czasem dopadają ją infekcje grzybicze, które rozpoznać można po plamach na liściach i innych częściach roślin. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zidentyfikować patogen, usunąć porażone części krzewu i zastosować odpowiedni oprysk. Jeśli chodzi o szkodniki, na pigwowcu japońskim mogą pojawić się mszyce i przędziorki. W takim wypadku również należy zastosować oprysk, najlepiej naturalny, jeśli owoce rośliny przeznaczone będą do jedzenia.

Pigwowiec japoński – cena

Sadzonki pigwowca japońskiego kosztują kilkanaście zł. Za drzewka powyżej metra trzeba zapłacić około 50–80 zł. Na rynku dostępne są również nasiona pigwowca japońskiego, jednak wybierając ten sposób uprawy, musisz liczyć się z wieloletnim oczekiwaniem na pierwsze kwiaty i owoce.

Czy pigwowiec japoński jest trujący?

Owoce pigwowca japońskiego są jadalne, jednak najlepiej spożywać je po poddaniu obróbce termicznej. Należy pozbyć się nasion owoców, gdyż zawierają one toksyczne substancje.

Zobacz także  Perukowiec podolski – atrakcyjny krzew o niewielkich wymaganiach

Zastosowanie pigwowca japońskiego

Większość ogrodników decyduje się na uprawę rośliny ze względu na jej owoce i piękne kwitnienie. Okazuje się jednak, że pigwowiec japoński doskonale sprawdza się jako żywopłot. Wówczas wymaga oczywiście regularnych cięć formujących.

Chaenomeles japonica to piękna roślina o szerokim zastosowaniu. Wyjątkowy wygląd kwiatów rośliny z pewnością docenią entuzjaści japońskich krajobrazów i nie tylko. Przede wszystkim jednak pigwowiec japoński uprawiany jest dla bogatych w witaminy owoców, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. W okresie kwitnienia omawiany krzew jest bez wątpienia piękną ozdobą ogrodu.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022