W przydomowych ogródkach bardzo często uprawiana jest pietruszka. Uprawa tego warzywa jest banalnie prosta – każdy może się na to zdecydować, nawet nie mając żadnego doświadczenia z zakresu ogrodnictwa. Sprawdź, jak uprawiać pietruszkę!

Pietruszka to warzywo, które ma doskonały smak. Stanowi rewelacyjny dodatek do wielu dań – to właśnie dzięki niemu potrawy zyskują niezwykły aromat. Równie istotne jest bogactwo witamin i minerałów, jakie ma pietruszka. Uprawa tego warzywa z tego względu jest bardzo popularna. Wiele osób decyduje się na jej uprawę w przydomowym ogródku. Przeczytaj więcej o tym warzywie i dowiedz się, jakie ma wymagania uprawowe!

Pietruszka – kilka najważniejszych informacji

Pietruszka jest rośliną dwuletnią. Jej liście przybierają kolor zielony, natomiast kwiaty cechują się wzrostem baldachimów koloru zielono-żółtego. To warzywo ma dwie części jadane – zieloną natkę i biały korzeń. W sklepach spożywczych najczęściej możemy spotkać pietruszkę naciową oraz taką w formie korzenia. Zwykle pietruszka znajduje zastosowanie w kuchni – wykorzystuje się ją podczas przygotowywania potraw na ciepło i zimno oraz sałatek. Oprócz tego znajduje zastosowanie w leczeniu – m.in. to świetny środek na apetyt!

Pietruszka – uprawa 

Jednym z warzyw niewymagających w uprawie jest pietruszka. Uprawa tego warzywa jest banalnie prosta i każdy sobie z nią poradzi. Jest to warzywo o małych wymaganiach glebowych. Chcąc je uprawiać, musisz zapewnić mu odpowiednie podłoże: lekkie, odpowiednio spulchnione, piaszczysto-gliniaste i pozbawione kamieni. Najlepiej uprawiać pietruszkę na stanowisku słonecznym. Wiedz jednak, że dość dobrze znosi ona przymrozki nawet do -9 stopni Celsjusza. Wysiewu do gruntu dobrze jest dokonać w marcu lub w kwietniu. 

Jak wygląda pielęgnacja pietruszki?

Podczas uprawy tego warzywa musisz koniecznie pamiętać o regularnym podlewaniu. Powinno być jednak ono umiarkowane. Ziemia absolutnie nie powinna być zbyt wilgotna ani sucha. Istotnym elementem pielęgnacji jest także zabieg przerywania, aby roślina miała właściwą ilość miejsca do wzrostu i rozwoju. Równie ważne jest odchwaszczanie – najlepiej usuwać chwasty ręcznie, zwracając szczególną uwagę na to, aby nie powyrywać pietruszek. Oprócz tego konieczne jest spulchnianie gleby co pewien czas – tutaj sprawdzi się kultywator. 

Jakie choroby i szkodniki atakują pietruszkę?

Wśród warzyw, które bywają atakowane przez choroby i szkodniki, znajduje się pietruszka. Uprawa tej rośliny nie jest trudna, ale mimo to musisz wiedzieć, że jest atakowana przez rozmaite choroby grzybowe i bakteryjne takie jak np. alternarioza naci, mączniak prawdziwy oraz czarna zgnilizna korzeni. Czasem musi walczyć również z różnymi szkodnikami – mszycami, czy zmiennikami. Gdy zaobserwujesz, że twoje rośliny zostały zarażone, natychmiast je usuń z plantacji i zutylizuj – wszystko to ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji. 

Jeśli często na twoim talerzu gości pietruszka, uprawa jej we własnym ogródku to najlepszy pomysł. Decydując się na samodzielną uprawę pietruszki, zawsze będziesz miał dostęp do świeżych, zdrowych i pysznych warzyw! 

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022