Monstera – ciekawostki
- Nazwa rośliny wywodzi się z łaciny i wolnym tłumaczeniu oznacza „potwór”.
- Można ją spotkać na terenach od Meksyku, przez Brazylię i Boliwię.
- Jest najczęściej spotykanym pnączem w Puszczy Amazońskiej.
- W warunkach naturalnych osiąga nawet 20 m wysokości.
- Wytwarza korzenie powietrzne, które pomagają jej utrzymać się na innych roślinach.
Monstera – charakterystyka
Monstera to roślina pochodząca z terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Należy do epifitów, czyli roślin, które wspierają się na innych gatunkach, jednak nie są pasożytami. Najbardziej charakterystyczną cechą są dziurawe liście. Monstery wykształciły je ze względu na warunki panujące w dżungli. Pozwala im to przetrwać nawet przy bardzo silnym wietrze. Wykształcają tzw. korzenie powietrzne, które są potrzebne do utrzymania się nawet na znacznych wysokościach.
Znanych jest ok. 37 różnych gatunków tej rośliny, z czego kilka można z powodzeniem uprawiać w doniczkach. Nie są to rośliny wymagające, jednak dosyć wrażliwe na panujące warunki. Należy im zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza i jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. To gwarancja, że uda nam się wyhodować imponujący okaz. Najczęstszym problemem hodowlanym są żółte liście monstery.
Monstera – odmiany
W sklepach ogrodniczych i internetowych można najczęściej spotkać następujące odmiany tych roślin:
- Monstera deliciosa – najbardziej znana i najchętniej kupowana odmiana o dziurawych liściach w kształcie serca, monstera dziurawa w warunkach domowych może dorastać nawet do 2 m wysokości, w zależności od koloru liści można też wyróżnić Monstera deliciosa variegata o liściach żółto-zielonych, lub monstera deliciosa alba o liściach pokrytych białymi plamami;
- monstera „Monkey Mask” – czyli inaczej monstera adansonii, jej liście są również dziurawe, jednak zachowuje pełne brzegi, jest zdecydowanie mniejszych rozmiarów, niż monstera deliciosa, rośnie szybko, dlatego potrzebuje podpórki lub możliwości swobodnego zwisania;
- Monstera minima – to gatunek blisko spokrewniony z monsterą właściwą, który również wytwarza dziurawe liście, są one bardzo głęboko wcięte w głąb;
- Monstera obliqa – ta odmiana ma niezwykle duże dziury, które stanowią do 90% powierzchni liścia, choć często mylona jest z Monkey Mask, łatwo ją rozpoznać, zwłaszcza po cenie, która dochodzi do kilkuset złotych.
Monstera – żółte liście i inne problemy hodowlane
Monstera jest gatunkiem, który rośnie w tropikalnych lasach deszczowych, dlatego ciężko jej stworzyć warunki zbliżone do naturalnych we własnym domu. Nie oznacza to jednak, że nie mamy możliwości wyhodowania pięknej i zadbanej monstery. Wręcz przeciwnie, rośnie ona bardzo dobrze w warunkach domowych, wymaga jednak właściwej pielęgnacji i reagowania, jeśli zauważymy np. żółte liście u monstery. Bardzo często prawidłowego dbania o monsterę można się nauczyć jedynie poprzez wnikliwą obserwację rośliny.
Monstera wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Najlepiej sprawdza się letnia, odstana lub przefiltrowana woda. Zimą należy uważać, by nie przelać rośliny, a tym samym nie doprowadzić do gnicia korzeni. Po podlaniu można zaobserwować, że nasza monstera łzawi, czyli na obrzeżach liści pojawiają się kropelki wody. To naturalne zjawisko zwane gutacją, która pomaga właśnie usunąć nadmiar wody z podłoża. Zbyt częste i obfite nawadnianie może powodować żółknięcie liści monstery. Roślinę warto zraszać miękką wodą 2 razy w tygodniu, pomoże to utrzymać prawidłową wilgoć w powietrzu. Innym skutecznym rozwiązaniem jest nawilżacz powietrza.
Jak często nawozić monsterę?
Monstera powinna rosnąć w specjalnym podłożu przeznaczonym do roślin zielonych lub o ozdobnych liściach. Niektóre sklepy oferują również mieszankę z perlitem dla tego gatunku. Dodatkowe zasilanie nawozem naszej rośliny należy stosować jedynie w okresie od kwietnia do września. Wieloskładnikowy preparat podajemy raz na 2 tygodnie.
Monstera – żółte liście. Co powoduje żółknięcie liści?
Najczęstszym problemem hodowlanym są żółte liście monstery. Co powoduje, że zaczynają żółknąć? Jest to roślina stosunkowo łatwa w uprawie, jednak jej duże liście mogą zacząć marnieć w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji lub ataku szkodników. Jeśli w twojej roślinie liście zaczynają opadać lub żółknąć, sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszych błędów.
Monstera: żółte liście – zbyt obfite podlewanie
Co zrobić, gdy liście zaczynają żółknąć? Jeśli zauważysz, że na twojej monsterze żółte liście zaczynają się pojawiać w zawrotnym tempie, może to oznaczać, że przelałeś swoją roślinę. Liście najpierw należy usunąć, a następnie wyciągnąć z podłoża i dokładnie przeglądnąć system korzeniowy. Żółte liście monstery to objaw zbyt dużej ilości wody w podłożu, która może doprowadzić do gnicia korzeni. Te z kolei należy jak najszybciej usunąć i przesadzić roślinkę do nowej ziemi.
Monstera: żółte liście – szkodniki
Żółte liście monstery to również sygnał, że mogła zostać zaatakowana przez szkodniki. Najczęstsze pasożyty to przędziorek i wciornastek. Jeśli więc monstera ma żółte liście, trzeba dokładnie oglądnąć całą roślinę. Następnie liście można przetrzeć i wykonać oprysk. W tym czasie najlepiej odseparować monsterę od pozostałych roślin. Nowe liście pojawiają się dosyć szybko, dlaetgo jeśli twoja monstera żółknie, nie oznacza to, że wkrótce nie wypuści młodych liści.
Brązowe plamy na liściach mogą być sygnałem, że twoją doniczkową roślinę zaatakowały grzyby. Taką monsterę należy dokładnie oglądnąć, a porażone liście i pędy usunąć. Warto także przesadzać do nowego podłoża. Oprysk z grzybobójczego preparatu pomoże ci uniknąć nawrotu choroby.
Monstera: żółte liście – za mała ilość światła
Monstera nie lubi nie tylko zbyt suchego powietrza, ale też za małej ilości światła. Jeśli zauważysz, że liście żółkną lub staja się bardzo blade, może to oznaczać, że twoja roślina potrzebuje więcej światła. Najlepiej sprawdzają się miejsca jasne, jednak o rozproszonym świetle. Liście rośliny są podatne na poparzenia słoneczne, dlatego należy unikać bezpośredniej ekspozycji słonecznej. W takich warunkach monstera zacznie wypuszczać nowe łodygi i liście o ciemniejszym zabarwieniu. Będą też wyrastały bliżej siebie, co sprawi, że jej pokrój widocznie się zagęści.
W uprawie monstery ważne jest wyczucie i obserwacja rośliny. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w wyglądzie liści, warto zmienić jej miejsce. Warunki uprawy zależą też od odmiany monstery, jednak należy pamiętać, aby zapewnić jej przepuszczalne podłoże z warstwą drenażu i otworami w doniczce. Dzięki temu unikniesz zastoju wody, który jest szczególnie niebezpieczny. Choroby monstery są bardzo częstym problemem, dlatego dobrze raz na jakiś czas dokładnie oglądnąć swoją sadzonkę.
Fot. Nikola236 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0