Monstera deliciosa variegata to biało-zielona odmiana monstery dziurawej, która jest bardzo atrakcyjna dla kolekcjonerów. Nie jest tak dostępna, jak tradycyjna, ma też dużo wyższą cenę. Jak ją pielęgnować? Jak podlewać? Od czego zależy ubarwienie variegaty? Wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Czym jest wariegacja u monstery?

Wariegacja jest zmiennością barw. Spowodowana jest zmianami genetycznymi lub niedoborami. Choć jest uważana za stan patologiczny, rośliny z wariagacją są pożądane ze względu na ciekawy wygląd. Aktualnie specjalnie wprowadza się mutacje genów, by takie okazy wyhodować. U roślin wariegacja zwykle objawia się kontrastującymi kolorami na kwiatach oraz albinotycznymi przebarwieniami na liściach. W przypadku monstery biało-zielonej wariegacja powoduje białe plamy na dużych dziurawych liściach oraz na łodydze rośliny. Pożądanym efektem jest wybarwienie na biało połowy liścia. Jest to zjawisko nazywane przez kolekcjonerów „half moon”.

Monstera biało-zielona, poza wybarwieniem, nie różni się od powszechnie spotykanej monstery dziurawej. Wytwarza duże, dziurawe liście i dość szybko rośnie, szczególnie przez kilka pierwszych lat. Jej wymagania uprawowe również są podobne. Jedyna różnica to zapotrzebowanie na większą ilość światła – rośliny z wariegacją dobrze jest dodatkowo doświetlać. Monstera deliciosa variegata nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

Monstera biało-zielona – jak o nią dbać?

Monstera deliciosa variegata nie różni się bardzo w sposobie pielęgnacji od innych monster. Preferuje podobne warunki zarówno w kwestii podłoża, stanowiska, jak i podlewania. Jest pnączem, więc lubi mieć podporę w postaci palika lub specjalnej drabinki. Gdy roślina poczuje podparcie, zacznie szybciej wypuszczać nowe pędy.

Monstera deliciosa variegata – stanowisko

Monstara z wariegacją potrzebuje dużej ilości światła, dlatego najlepiej będzie jej w słonecznym pomieszczeniu, jednak nie w bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Idealne dla rośliny jest światło rozproszone. Możesz także doświetlać swoją monsterę. W sklepach ogrodniczych znajdziesz specjalne lampy, które zapewnią jej odpowiednie spektrum światła. Monstera najlepiej czuje się w temperaturze 18–25°C, jednak jest dość odporna na wahania temperatur. 

Monstera deliciosa variegata – podlewanie

Przede wszystkim – nie przelewaj! Monstera deliciosa variegata, jak większość roślin, bardzo źle znosi nadmiar wody. Zbyt częste podlewanie może powodować gnicie korzeni, które będzie objawiać się żółknącymi liśćmi lub pojawieniem się choroby grzybowej. Częstotliwość podlewania powinna być uzależniona od stanu podłoża – jeśli wierzchnia warstwa jest dobrze przeschnięta, należy dostarczyć monsterze wody. Latem jest to średnio raz na tydzień, zimą rzadziej – nawet raz na dwa tygodnie.

Równie ważna jest wilgotność powietrza. Idealnym miejscem dla gatunku Monstera deliciosa variegata będzie to obok nawilżacza. Dobrym sposobem na zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności, jest także umieszczenie obok doniczki podstawki z keramzytem i wodą. Pamiętaj, że duża ilość roślin w pomieszczeniu także spowoduje większą wilgotność powietrza.

Monstera deliciosa variegata – gdzie kupić?

Tu już nie jest tak łatwo! Nie w każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz gatunek Monstera deliciosa variegata. Często dostępne są na specjalne zamówienie, a ich cena nie jest niska i waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Coraz popularniejsze są oferty prywatnych hodowców, którzy sprzedają sadzonki w niższych cenach – nawet w okolicach 200–300 zł za ukorzeniony pęd z jednym lub dwoma liśćmi.

Choć cena biało zielonej monstery nie jest niska, a jej zdobycie może wydawać się trudne, jest ona niezaprzeczalnie obowiązkową rośliną w zbiorach każdego kolekcjonera. Piękne, duże dziurawe liście z charakterystycznym wzorem przyciągają wzrok. Czy ty również chcesz mieć ją w swoim domu?

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022