To aromatyczna przyprawa i zioło lecznicze – tak w skrócie można zaprezentować lubczyk. Uprawa tej byliny z rodziny selerowatych zwykle nie sprawia większych problemów. Sprawdź, jak powinieneś o nią zadbać!
Wyróżniamy wiele roślin o szerokim spektrum działania, a jedną z najbardziej znanych jest lubczyk. Uprawa tego zioła i przyprawy prowadzona jest od wieków. To naturalny afrodyzjak i roślina o wielu magicznych właściwościach. Popularność tej rośliny wciąż wzrasta, co na pewno wynika m.in. z tego, że jest bardzo łatwa w uprawie i pielęgnacji. Przeczytaj, jak wygląda i jak powinna przebiegać uprawa lubczyku!
Lubczyk – charakterystyka
Lubczyk jest silnie rosnącą byliną, która dorasta nawet do 2 m wysokości. Znana jest również pod innymi nazwami takimi jak lubczyk ogrodowy, lubistek, lubszczyk, czy Levisticum officinale. To roślina wieloletnia, która często uprawiana jest w przydomowych ogrodach, ale nie tylko. Trafiła do nas z Bliskiego Wschodu, a za jej spopularyzowanie w Europie w średniowieczu odpowiedzialni są benedyktyni.
Jak wygląda lubczyk?
W pierwszym roku tworzy rozetę liści, które przypominają liście selera, zaś później pędy kwiatowe. Łodyga lubczyku jest prosta, rowkowana i pusta wewnątrz. Liście lubczyku ogrodowego są całkiem duże, przybierają ciemnozielony kolor i mogą mieć nawet 50 cm długości. Wyróżnia je błysk na wierzchu i ząbkowane brzegi, natomiast pod spodem są nieco jaśniejsze i matowe. Owocem jest delikatnie jajowata rozłupnia. Lubczyk kwitnie w lipcu i sierpniu. Wtedy właśnie można zaobserwować małe, zielonkawożółte kwiaty, które są zebrane w baldachy.
Lubczyk – uprawa
Zastanawiasz się, jak uprawiać lubczyk? Uprawa zioła nie powinna sprawić ci większych problemów, choć musisz wiedzieć, jakie są wymagania tej rośliny.
Stanowisko
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, abyś posadził roślinę w odpowiednim miejscu. Lubczyk najlepiej czuje się na miejscach jasnych i ciepłych. Lubi być wystawiony na słońce, lecz wiąże się to z tym, że potrzebuje więcej wody. Jeśli zatem chcesz zacząć jego uprawę, lecz wiesz, że będzie ci brakowało czasu, by często sięgać po konewkę, to powinieneś rozważyć stanowisko znajdujące się w półcieniu.
Podłoże
Inną równie ważną kwestią jest właściwe podłoże. Lubczyk to roślina, która preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, niezbyt żyzne, spulchnione oraz bogate w składniki pokarmowe, próchnicę i wapń, wzbogacone kompostem o pH około 6–7. Zadbaj o to, aby podłoże nie było zbyt zbite, ponieważ może to niekorzystnie wpływać na przepływ wody. Jeśli zdecydujesz się na uprawę lubczyku na glebie gliniastej, kwaśnej lub suchej, to najprawdopodobniej roślina nie urośnie.
Podlewanie i nawożenie lubczyku
Chcesz uprawiać lubczyk? Uprawa tej rośliny będzie efektywna jedynie wtedy, gdy zadbasz także o odpowiednią pielęgnację lubczyku – nie zapominaj o tym. Nie martw się jednak pielęgnacja rośliny jest prosta. Musisz pamiętać m.in. o podlewaniu. Choć lubczyk bardzo lubi wilgoć, to zastój wody już niezbyt, dlatego nawadnianie powinno być prowadzone według potrzeb. Jest ono szczególnie ważne w trakcie upałów.
Czy brak wody jest groźny dla lubczyku?
Choć krótkotrwały brak wody nie spowoduje, że roślina uschnie, to na pewno negatywnie odbije się to na jej rozwoju. Jeśli zdecydujesz się na uprawę lubczyku w ogrodzie, to powinieneś rozważyć położenie warstwy ściółki, której zadaniem jest ograniczenie parowania i zmniejszenie zapotrzebowania rośliny na wodę.
Kiedy siać lubczyk?
Na sianie lubczyku możesz zdecydować się w sierpniu bądź na przełomie marca i kwietnia. Najlepiej jednak wybrać ten pierwszy termin, ponieważ wtedy nasiona dużo lepiej kiełkują i są mocniejsze oraz wymagają rzadszego podlewania. Dla przykładu: jeśli zdecydujesz się na siew sierpniowy, roślina zacznie kiełkować w kwietniu następnego roku, natomiast w przypadku siewu wiosennego – już po około 20 dniach.
Jak siać lubczyk?
Wiesz już, kiedy możesz siać lubczyk. Uprawa nie jest skomplikowana. Aby rozpocząć uprawę rośliny w ogródku, powinieneś zasiać nasiona lubczyku w rzędach co 35–40 cm na rozsadniku. Zadbaj także o odpowiednią głębokość siewu – od 1 do 1,5 cm. Równie ważne jest to, aby w odpowiednią porę przesadzić siewki w stałe miejsce, gdy będą miały po 3–4 pierzaste liście. Oprócz tego do podstawowych zasad siania lubczyku zaliczamy to, że jamka powinna być o 1/3 większa od bryły korzeniowej, natomiast korzenie muszą być ukryte w ziemi. Dobrze jest wypełnić jamkę próchniczym substratem, a przez kilka pierwszych dni po posadzeniu – obficie podlewać bylinę.
Czy lubczyk ogrodowy jest odporny na choroby i szkodniki?
Jeśli chodzi o lubczyk, uprawa jest łatwa, a w dodatku roślina ta może pochwalić się bardzo dobrą odpornością na choroby i szkodniki, to niestety czasem bywa przez nie atakowany. Największym zagrożeniem są mączniaki, których obecność na roślinach można rozpoznać poprzez nalot grzybni koloru białego. W takiej sytuacji lubczyk wygląda, jakby był posypany mąką. Nierzadko występuje także plamistość liści, co objawia się brązowymi i wilgotnymi plamami z szarym nalotem. Natomiast wśród szkodników lubiących lubczyk ogrodowy znajdują się mszyce.
Jakie jest zastosowanie lubczyku?
Lubczyk to roślina ozdobna o magicznych właściwościach, która znana jest od wieków. Najczęściej zastosowanie znajduje w kuchni. Dzięki niemu potrawy (m.in. dania warzywne, czy sałatki) zyskują lepszy smak. Powszechnie stosowany jest też w ziołolecznictwie – wykorzystywany jest głównie korzeń lubczyku, który zawiera m.in. olejek eteryczny, żywice, cukry, czy związki ftalidowe. Świetnie sprawdza się podczas leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, czy niewydolności nerek. Ciekawe jest także to, że lubczyk ogrodowy bywa składnikiem perfum!
Teraz już wiesz, jak możesz siać i pielęgnować lubczyk. Uprawa ziela nie jest skomplikowana, dlatego możesz się na to zdecydować, nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia w ogrodnictwie. Możesz wybrać uprawę lubczyku w doniczce lub w ogrodzie. Zdecyduj się na zasadzenie lubczyku i zawsze miej dostęp do zdrowej i smacznej przyprawy!