Kwiecień w ogrodzie to czas, kiedy rośliny budzą się do życia. Wydają pierwsze pąki i owoce. Aby jednak cieszyć się zielonym ogrodem przepełnionym pięknymi kwiatami, dorodnymi owocami i warzywami, trzeba o niego zadbać wiosną.

Kwiecień w ogrodzie to pracowity okres. Wyższa temperatura i dłuższy dzień powodują, że rośliny wchodzą wówczas w wegetacyjny okres, czyli czas intensywnego wzrostu. Jeżeli nie masz pewności, jakie prace wykonujemy w kwietniu, z pewnością przydadzą ci się wskazówki z tego artykułu.

Prace ogrodowe w kwietniu

Obowiązki ogrodnika na początku wiosny to nie tylko podlewanie, usuwanie obumarłych roślin czy przesadzanie do gruntu wyhodowanych sadzonek. Poza zwykłą pielęgnacją trzeba pamiętać o pierwszym koszeniu, nawożeniu i być przygotowanym na nagłe spadki temperatur. Na przymrozki nie są narażone wyłącznie młode rośliny, ale również zbyt wcześnie odsłonięte brzoskwinie lub morele mogą dotkliwie ucierpieć, jednak odpowiednia troska pozwoli cieszyć się soczystymi owocami w przyszłości.

Trawnik wiosną

Prace z trawnikiem po zimie należy zacząć od zgrabienia ubiegłorocznych liści i usunięcia wschodzących chwastów. Oczywiście pod warunkiem, że śnieg już stopniał, a ziemia trochę podeschła. Jeżeli mamy to za sobą, to następnie przystępujemy do kluczowych zabiegów wiosennej pielęgnacji przydomowej murawy: aeracji i wertykulacji.

Aeracja trawy – na czym polega?

Najkrócej rzecz ujmując, aeracja to proces napowietrzania. Przez nakłuwanie murawy (są do tego specjalne walce z kolcami, buty lub nakładki na buty) gleba ulega rozluźnieniu, a tym samym więcej powietrza dochodzi do korzeni. Nie tylko zapobiega to wielu chorobom, ale również pozwala stosowanym nawozom na lepszą wchłanialność i efektywniejszy pobór wody przez korzenie. Ponadto, jeżeli ziemia nie jest rozluźniona, ściśnięty system korzeniowy nie może się rozwijać, co znacznie zmniejsza atrakcyjność darni. Na koniec warto po powierzchni trawnika rozsypać i przegrabić piasek lub odkwaszony torf, co znacznie ułatwi przenikanie wody.

Wertykulacja darni – jak wykonać?

Kolejnym zabiegiem jest wertykulacja murawy, inaczej nazywana skaryfikacją. To ważny zabieg pielęgnacyjny polegający na wertykalnym nacinaniu trawy specjalistycznymi kłami. Dzięki delikatnym nacięciom korzeni darni roślina zostaje pobudzona do wzrostu, w efekcie po zaledwie miesiącu przydomowy trawnik jest znacznie zagęszczony. Wertykulacja ułatwia również napowietrzenie korzeni i zapewnia pędom lepszy dostęp do światła oraz szybszą absorpcję wody.

Przygotowując się do zabiegu wertykulacji, dowiedz się, czy trawa ma co najmniej dwa sezony. W innym przypadku istnieje duże ryzyko, że młode, jeszcze niezahartowane pędy trawy zostaną poważnie uszkodzone.

Wysiew w kwietniu

Kwiecień to czas wysiewu wielu roślin, temperatura w tym miesiącu jest na tyle wysoka, że nasiona można wysiewać wprost do gruntu. To zdecydowanie prostsze rozwiązanie niż uprawa rozsady, którą później wysadza się na grządkę.

Warzywa, które wysiewamy w kwietniu:

 • bób;
 • brokuł;
 • burak ćwikłowy;
 • cebula;
 • groch;
 • koper;
 • marchew;
 • rzodkiewka;
 • por;
 • sałata;
 • szpinak.

Kwiaty i rośliny ozdobne, które siejemy w kwietniu:

Zioła, które możemy wysiewać w kwietniu:

Nawożenie ogrodu w kwietniu

Zasilenie roślin odpowiednim nawozem pozwoli roślinom sprawnie wejść w okres wegetacji. Jeżeli ziemia już rozmarzła, należy natychmiast rozpocząć nawożenie, najwygodniej jest zastosować nawóz długo działający. Dla osób, które nie znają się na chemicznych nawozach, albo cenią sobie ekologiczny styl życia, alternatywę stanowią kompost i obornik. Oba można kupić w praktycznych opakowaniach, ale najwygodniej jest mieć własny kompostownik, dzięki czemu w każdym momencie można wzbogacić glebę w odpowiednie składniki pokarmowe.

Opryski drzew i krzewów owocowych

Kwiecień w ogrodzie to czas na stosowanie oprysków zwalczających szkodniki i wspierające systemy obronne drzewek. Początek wiosny wiąże się z nabrzmiewaniem pąków drzew i krzewów owocowych, dlatego dobrze jest zastosować do ochrony roślin bardzo popularny miedzian. W efekcie rośliny będą chronione przed licznymi odmianami chorób grzybowych, w tym plamistością liści i mączniakami. Miedzianu można używać również do ochrony domowego warzywniaka. Ponadto warto opryskać niektóre drzewa owocowe, np. grusze i jabłonie przed kwieciakiem, owocówką i parchem.

Róże w kwietniu

Jeżeli marzec był zimny i nie można było zdjąć osłon z krzewów róż i ich przyciąć, jest doskonały moment, żeby to zrobić. Kwiecień to też dobry czas na sadzenie kolejnych odmian. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę na ilość zdrowych pędów (3 to minimum) i kondycję systemu korzeniowego. Świeżo posadzone krzewy też trzeba solidnie podciąć. Na koniec dobrze jest zasilić rośliny nawozem oraz zastosować oprysk preparatem miedziowym, który zabezpieczy twoje rośliny przed szkodnikami.

Przycinanie krzewów i drzew

Przycinamy drzewa i krzewy liściaste ciemnozielone, np. bukszpany. To dobry moment, żeby odświeżyć wygląd żywopłotu i nadać mu ładny kształt. Odpowiednie cięcie nie tylko formuje kształt, ale również wpływa na zagęszczenie rośliny.

Kwiecień w ogrodzie – oczko wodne

W kwietniu warto doprowadzić do ładu oczko wodne. W pierwszej kolejności sprawdź, czy zbiornik nie jest uszkodzony, a potem dokładnie go oczyść. Następnie możesz ponownie napełnić zbiornik wodą, zarybić go i zasadzić rośliny przybrzeżne, np. pałki wąskolistne.

Aby cieszyć się kiełkującymi warzywami, rozrastającymi się ziołami czy kwitnącymi kwiatami nie trzeba mieć domu z wielkim ogrodem. Tak naprawdę wystarczy niewielki balkon, kilka skrzynek i ekologiczna ziemia do wysiewu. Niezależnie od tego gdzie aranżujesz swój ogród, pamiętaj, że należy o niego dbać nie tylko na wiosnę, ale przez cały rok. Również zimą, latem i jesienią.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022