Zastanawiasz się, które kwiaty do pokoju warto wybrać? Jakie cechy powinna mieć roślina do pokoju dziecięcego? Gdzie stawiać rośliny, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń? Jeśli szukasz odpowiedzi, znajdziesz je w naszym tekście. Przeczytaj!

Żywe kwiaty i kolorowe dodatki tworzą w pokoju nietuzinkowy klimat, ożywiają przestrzeń i pozwalają się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy lub w szkole. Właśnie dlatego kwiaty do pokoju to element dekoracyjny, który nie wychodzi z mody. Które gatunki roślin cieszą się największym uznaniem? W jakich miejscach powinieneś stawiać kwiaty? Czy te, które znajdą się w pokoju dziecka, powinny mieć jakieś szczególne właściwości? Przekonaj się o tym, czytając ten artykuł!

Rośliny do pokoju – dlaczego warto je mieć?

Niektórzy rodzice rezygnują z sadzonek w domu, gdyż obawiają się ciekawskich rączek swoich pociech. Unikają więc rozsypanej ziemi i liści na parapecie, a także bałaganu na podłodze. 

Właściciele zwierzaków także często ich unikają. Powody, którymi się kierują, są identyczne. Pupile potrafią też wchodzić na wysokie półki i zrzucać doniczki z wysokości.

Rezygnacja z kwiatów jest mimo wszystko dużym błędem. Możesz przecież wybrać wiszące kwiaty do pokoju i umieścić je pod sufitem lub na ścianie. Pozostań na tej stronie i przekonaj się, jak dużo dobrego mogą zrobić dla ciebie odpowiednio dobrane gatunki roślin. 

Kwiaty do pokoju – zalety

Kwiaty mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Oczywiście, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednie gatunki i ustawisz je we właściwym miejscu. Jeśli tak będzie, nie tylko wniosą nieco wiosennego klimatu do domu, lecz także oczyszczą powietrze z toksycznych substancji. Te ostatnie unoszą się w każdym pokoju. Ulatniają się z mebli, dywanów czy telewizorów. Warto więc zadbać o jakość swojego powietrza, także w ten prosty sposób.

Kwiaty do pokoju, czyli dobroczynna zieleń

Naukowcy podkreślają też, że kolor zielony jest bardzo dobry dla zdrowia. Już samo patrzenie na tę barwę może skutecznie ukoić nerwy, pozytywnie wpłynąć na koncentrację i poprawić samopoczucie. Właśnie dlatego powstały zasady feng shui, które nakazują otaczać się żywymi kwiatami.

Własna sadzonka w pokoju malucha lub nastolatka to także sposób na naukę odpowiedzialności i troski. Kup rośliny do pokoju dziecka i zaangażuj go w ich pielęgnację. Wspólne podlewanie kwiatów lub usuwanie suchych liści to świetny pomysł.

Kwiat do pokoju dziecięcego

Niektóre rośliny mogą wydzielać toksyczne substancje, dlatego nie będą odpowiednimi kwiatami do pokoju dziecięcego. Należą do nich chociażby: 

Podczas wizyty w kwiaciarni upewnij się, które kwiaty można wstawić do pokoju dziecka, a które lepiej zachować dla siebie.

Kwiaty doniczkowe pokojowe – gdzie je postawić?

Rośliny musisz ustawiać zgodnie z ich potrzebami. Co to oznacza? 

  1. Sadzonki, które potrzebują dużo promieni słonecznych, trzeba umieszczać na parapecie lub w pobliżu okna. 
  2. Kwiaty cienioznośne można natomiast zawiesić na ścianie bądź pod sufitem. Ewentualnie postaw je na półce, biurku lub regale.
  3. Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, ustawiaj kwiaty wyżej. Powinny być poza zasięgiem małych rączek i łapek. 

Najlepszym wyborem na początku są kwiaty wiszące do pokoju, które wspaniale się prezentują, ozdabiają i ożywiają wnętrze. Gdy dzieci podrosną, będziesz mógł kupić duże kwiaty doniczkowe lub ozdobne sadzonki na biurko.

Roślina do pokoju – smużyna płożąca (Callisia repens)

To typowa roślina ozdobna, która ma drobne liście. Rozrastają się one na boki i tworzą kępkę. Smużyna płożąca najlepiej prezentuje się wówczas, gdy znajduje się wysoko, czyli pod sufitem, na szafie lub ściennej półce. Te rośliny to zatem idealne kwiaty do pokoju dziecięcego albo dla właścicieli psów. Co ciekawe, są jadalne. Żywią się nimi m.in. papugi i gryzonie.

Kwiaty do pokoju – chamedora wytworna (Chamaedorea elegans)

Sadzonka ta, zgodnie z nazwą, jest piękna, elegancka i fascynująca. Swoim wyglądem przywodzi na myśl ciepłe kraje, wakacje i relaks. Ta wywodząca się z Meksyku roślina  najlepiej prezentuje się w dużej i ozdobnej donicy, ustawionej w głębi pomieszczenia. Palmę koralową (bo tak też się ją określa) kup koniecznie, jeśli chcesz wypełnić miejsce o niewielkim nasłonecznieniu. Tam będzie rozwijać się w harmonii, przy okazji dodając wnętrzu charakteru i elegancji.

Kwiat do pokoju – pilea peperomiowata (Pilea peperomioides)

Ta roślina do pokoju pasuje do każdego pomieszczenia, ze względu na egzotyczny wygląd. Jej specyficzne, intensywnie zielone listki dodadzą uroku każdej aranżacji. Warto ją umieścić w szarych lub brązowych donicach lub na tle ścian o tych samych kolorach. Efekt jest w obu przypadkach imponujący.

Rośliny do pokoju – nefrolepis (Nephrolepis exaltata)

Tę roślinę na pewno kojarzysz. To dobrze znana paproć. Kiedyś była niezwykle popularna, ale dziś o niej zapomniano. Warto jednak do niej wrócić, aby przywołać w domu atmosferę rodem z lasu tropikalnego. Jedyne czego potrzebujesz, aby wstawić te kwiaty do pokoju, to nieco półcienia, szafy lub podwieszanej doniczki. Pamiętaj też, że paproć nie lubi przeciągu.

Paprocie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Filtrując je i produkują sporo tlenu. Będą zatem bardzo pożyteczne. Co ważne mogą być ustawione w każdym pokoju, czyli także tam, gdzie śpią dzieci.

Roślina do pokoju – zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

Ozdobą tej sadzonki są ciemnozielone, długie, złożone listki, które sprawiają, że roślina ma bardzo nietypowy wygląd. Ten pochodzący z Tanzanii kwiat bardzo wolno rośnie i zajmuje niewiele miejsca. Jest to zatem idealne rozwiązanie do niewielkiego pokoju.

Kwiaty doniczkowe pokojowe – monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Te kwiaty do pokoju nie bez przyczyny cieszą się popularnością. Wynika ona przede wszystkim z pięknego wyglądu rośliny. Intensywnie zielone i duże liście o nietypowych kształtach ozdobią każde pomieszczenie. Warto zatem zdecydować się na monsterę w swoich czterech kątach.

Kwiaty do pokoju – figowiec benjamiński (Ficus benjamina)

Figowce to kwiaty idealne na parapet. Charakteryzują się niewielkim wzrostem i gęstym ulistnieniem. Taka roślina ozdabia wnętrze, uzupełnia aranżację i działa uspokajająco.

Kwiaty do pokoju przede wszystkim ozdabiają przestrzeń, ale niektóre z nich także filtrują powietrze. Można je postawić na parapecie lub zawiesić na ścianie. Pamiętaj, aby miały takie stanowisko, jakiego potrzebują. Jeśli szukasz zaś kwiatów do pokoju dziecka, postaw na te jadalne, nietoksyczne i bezpieczne.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021