Jednym z najpopularniejszych warzyw jest koper włoski. Uprawa fenkułu zwykle nie sprawia większych problemów, dlatego coraz częściej uprawia się go w przydomowych ogrodach. Sprawdź, jakie ma wymagania uprawowe i pielęgnacyjne!
W kuchni sięgamy po różne smaczne i zdrowe warzywa, a jednym z nich jest koper włoski. Uprawa tej rośliny znanej również pod inną nazwą taką jak fenkuł włoski od pewnego czasu jest coraz popularniejsza w polskich ogrodach. Istnieje wiele odmian kopru włoskiego i to od niej zależy smak warzywa – może być słodki lub nieco ostrzejszy. Przeczytaj, czym się charakteryzuje koper włoski!
Jak wygląda koper włoski?
Koper włoski (Foeniculum vulgare) to jednoroczna roślina, która dorasta nawet do 200 cm. Zalicza się ją do rodziny selerowatych. Wyróżnia się prostymi, nagimi łodygami, które pokrywa woskowaty nalot. Liście są pierzaste i mają pochwiaste nasady, a pędy są mocno rozgałęzione i ulistnione. Kwiaty tej rośliny są małe, w kolorze żółtym i zebrane w baldachy. To, co mocno wyróżnia koper włoski, to bardzo intensywny zapach.
Koper włoski – uprawa
Niewiele jest tak mało wymagających roślin w uprawie, jak koper włoski. Uprawa tego warzywa powinna odbywać się na żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Najlepiej, aby gleba była także o wysokiej zawartości składników pokarmowych oraz wyróżniała się odczynem zasadowym. Natomiast jeśli chodzi o stanowisko, to powinno być ono ciepłe, nasłonecznione. Równie ważne jest to, aby roślina była osłonięta od wiatru. Doskonałym okresem na wysiew nasion wprost do gruntu jest czas od czerwca do lipca.
Jak pielęgnować koper włoski?
Jeśli podejmiesz decyzję o uprawie kopru włoskiego, musisz koniecznie pamiętać o wykonywaniu podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Szczególnie istotne jest podlewanie – jeśli to zaniedbasz, to niestety nie uzyskasz wysokiej jakości plonu. Oprócz tego bardzo ważne jest regularne odchwaszczanie i spulchnianie gleby.
Kiedy przypada czas na zbiór kopru włoskiego?
Jeśli chodzi o koper włoski, uprawa i pielęgnacja jest prosta. Kiedy jednak dokonuje się jego zbioru? Zbiór kopru włoskiego przypada na okres od lipca do września. Należy tego dokonać, gdy roślina wytworzy od 6 do 8 liści, a zgrubienia będą miały średnicę ok. 10 cm. Wiele tutaj jednak zależy od rodzaju uprawianej odmiany. Pamiętaj także, że fenkuł jest podatny na uszkodzenia pod wpływem mrozów i niskich temperatur, dlatego przeprowadź zbiór, zanim nadejdą pierwsze przymrozki.
Czy koper włoski bywa atakowany przez choroby i szkodniki?
Dobrą informacją jest to, że koper włoski ma dobrą odporność na choroby i szkodniki. Nie oznacza to jednak, że nie jest w ogóle zagrożony. Czasem bywa bowiem atakowany przez mszyce i zmienniki, a jeśli chodzi o choroby – niebezpieczeństwem może być mączniak rzekomy, czy zgorzel siewek. Istnieje jednak prosty sposób, aby ochronić roślinę. Wystarczy, że zadbasz o zmianowanie, czyli nie będziesz siać kopru włoskiego w tym samym miejscu częściej niż co 3–4 lata.
Jeśli lubisz sięgać w kuchni po koper włoski, uprawa tej rośliny we własnym ogrodzie będzie strzałem w 10! Możesz zdecydować się na jego uprawę w doniczkach lub skrzynkach na balkonie. Ponadto wiedz, że koper włoski może być świetnym elementem dekoracyjnym ogrodu!